Menu Zamknij

9 czerwca 2014 roku – w wolnej Polsce i na świecie

Ostatnie wieści z kraju:

  • 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu dobiegł końca. Zakończyła go gala „25 lat! Wolność – kocham i rozumiem”. Wystąpiło wielu artystów (ponad trzydzieści), w tym Maryla Rodowicz, Lady Pank, Krystyna Janda. Natomiast piosenkę „Wolność, kocham i rozumiem” Chłopców z Placu Broni wykonał Meksykanin, a jednocześnie zwycięzca ostatniej edycji „The Voice of Poland” Juan Carlos Cano. Transmisja odbyła się w TVP1 i TVP Polonia. Poniektórzy ubolewają, iż nie na TVP HD, gdzie jest dwa razy większy bitrate niż na TVP1. Jednakże już nawet na TVP1 słychać było wspaniałą orkiestrę, dynamikę (zaiste wspaniała realizacja dźwięku). Lepiej jednak było być wtedy na widowni. Wszystko było dopracowane na ostatni guzik. Może z wyjątkiem małych błędów prowadzących, które można wybaczyć. Znana aktorka rzekła „między Bogiem a prawdą”, a przecież wiemy, iż powinno być „Bogiem a prawdą”. Acz komu z nas to się nie zdarza?

  • Turystom na Podhalu mają przysługiwać rabatowe ceny? Wczoraj wystartowała letnia edycja karty tatrzańskiej.

  • Sąd Okręgowy w Białymstoku ma ogłosić wyrok dotyczący poszlakowego procesu mężczyzny oskarżanego o zabójstwo teściowej (miał dosypać do jej jedzenia trujący chlorek rtęci) i pozostałe przestępstwa w stosunku do rodziny małżonki (próba zabicia członków tej familii). Prokuratura domaga się dożywocia. Oskarżony zaś, który nie poczuwa się do winy, myśli o uniewinnieniu. To już drugi proces w tej sprawie, pierwszy bowiem zakończył się wyrokiem 25 lat pozbawienia wolności, jednakże w postępowaniu apelacyjnym został uchylony. Zwrócono wtenczas uwagę na brak konsekwencji w rozumowaniu sądu okręgowego.

  • Robert Kuwałek – lubelski historyk zaginął w czwartek we Lwowie (Ukraina). Poszukiwania rozpoczęto, gdy nie wrócił wieczorem do hotelu. Ukraińcy powiadomili w nocy z soboty na niedzielę o jego śmierci. Dzisiaj smutną informację potwierdził konsulat RP we Lwowie. Polak miał 47 lat i był pracownikiem Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.

  • Prorosyjskie fora w sieci oskarżają Jerzego Dziewulskiego o szkolenie ukraińskich oddziałów do walki z prorosyjskimi separatystami. Podobno dowodem na to jest umieszczona w nich fotografia, na których były szef ochrony prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego miał być z Ołeksandrem Turczynowem. Jerzy Dziewulski wyraźnie mówi o prowokacji, której cel to wzbudzenie politycznego chaosu: „Nie ma to nic wspólnego ze mną… Próbują ułożyć historyjkę, która ma współgrać z tym, co dwa, trzy tygodnie temu mówili pan Putin i pan Ławrow. Przecież to oni mówili, że Polacy szkolą określonych ludzi będących na Majdanie”. Na zdjęciu obok ówczesnego p.o. prezydenta Ukrainy (po prawej jego stronie) znajduje się ktoś, kto nieco przypomina J. Dziewulskiego. Niekoniecznie jednak jest to on.

  • Jestem przeciwny obrażaniu jego ekscelencji Władimira Putina. Nie zrobił on nic, aby go obrażać” – rzekł Janusz Korwin-Mikke w programie „Woronicza 17” (TVP Info).

  • Prezydent Bronisław Komorowski w Świętoszowie (Dolnośląskie) w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej przy powitaniu wracających z Afganistanu żołnierzy XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.Następnie w miejscowości Małomice (woj. lubuskie) w Zespole Szkół obecny na spotkaniu „25 lat wolności w samorządzie lokalnym”.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Do Kijowa ma udać się reprezentant Rosji na „techniczne rozmowy”, ażeby – zgodnie z zapowiedziami Poroszenko – omówić „pierwsze kroki”, których cel to regulacja sytuacji na Ukrainie.

  • Dwa zespoły obserwatorów zatrzymanych przez separatystów w Donbasie (26 i 30 maja) są w Siewierodoniecku (obwód ługański). Powiadomił o tym jeden z przewodzących separatystami rebeliant – Andriej Purgin. Ich przetrzymywanie to gwarancja, że siły ukraińskie nie zaczną szturmować miasto, by się do nich dostać. Służba bezpieczeństwa Ukrainy uważa, iż w zatrzymywaniu i porwaniu członków misji OBWE brali udział kozacy z Rosji, którzy należą do wojska dońskiego.

  • Trójka groźnych więźniów uciekła z zakładu w Kanadzie (Quebecu). W jaki sposób? Za pomocą… helikoptera. Chociaż w tym więzieniu jest to pierwsze takie zdarzenie, to nie w samej prowincji. Dokładnie rok temu także użyto helikoptera, aby uciec przed wykonywaniem zasądzonej przez sąd kary. Tegoroczni uciekinierzy są powiązani z Hell’s Angels (Aniołami Piekieł), inaczej ujmując z gangiem motocyklistów.

  • W miejscu dawnej elektrowni Fukushima I zaczęto budować podziemną barierę ze zmrożonej gleby, której zadaniem jest ograniczać wyciek toksycznych substancji. Technologia użyta przy tej budowie pierwszy raz jest wykorzystywana do takiego stopnia.

  • Chrzciny w szwedzkiej rodzinie królewskiej! Księżniczka Magdalena wraz z mężem (Christopher O’Neil) w pierwszą rocznicę ślubu ochrzcili w kościele pałacu Drottingholm swoją 3-miesięczną córusię – Leonore. Maleńka jest piąta w kolejce do tronu, acz urodziła się w Nowym Jorku, więc musiałaby pierwszej przyjąć szwedzkie obywatelstwo. Nawiasem mówiąc, cała rodzina młodszej córki króla mieszka w Stanach Zjednoczonych.

  • Hiszpańskie demonstracje przeciwko monarchii.

  • Kosowo i wybierany nowy parlament.

  • W Egipcie zaprzysiężono nowego prezydenta.

  • Majdan (Ukraina) myśli o rozwiązaniu parlamentu. Ludzie chcą wyłonienia w przedterminowych wyborach nowej Rady Najwyższej Ukrainy oraz oczyszczenia struktur siłowych państwa z ludzi, którzy są niekompetentni i skorumpowani. Pragną też nowej konstytucji. Żądania skierowano do najwyższych władz na piśmie.

Translate »