Menu Zamknij

6 czerwca 2014 roku – informacje u nas i spoza Polski

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Pozew zbiorowy poszkodowanych przez Amber Gold przeciwko Skarbowi Państwa – według czwartkowego orzeczenia Sądu Okręgowego w Warszawie – jest niedopuszczalny prawnie. Pozew został więc oddalony. Postanowienie jest nieprawomocne.

  • Przepisy w kwestii odpłatności za drugi kierunek studiów – podług Trybunału Konstytucyjnego – są niezgodne z konstytucją. Przepisy te do TK zaskarżyli posłowie PiS. Konstytucja mówi, iż nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna, chociaż ustawa może dopuścić świadczenie poniektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za opłatą.

  • UE to nie pakt wojskowy i nie ma swojej polityki obrony. Zatem w chwili zagrożenia – wg Janusza Onyszkiewicza (byłego ministra obrony), który był „Gościem poranka” (TVP Info) – należy oglądać się na NATO, a NATO to głównie USA. Tylko wielu pyta się, co będzie w czasie niespokojnych chwil i co na to samo NATO? Prezydent USA ostatnio uspokajał, iż Polska już nie zostanie sama. Czy aby na pewno? Nauczeni historią możemy mieć obawy.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Ostatnia, dokładnie 15. zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie przejęła w Bagram obowiązki od swoich poprzedników. Jej cel to przede wszystkim przerzucenie pozostałych ludzi oraz osprzętu do kraju i ukończenie misji. Zastępca szefa amerykańskiego dowództwa regionalnego RC East – gen. dyw. Stephen Townsend zaznaczył istotność operacji polskich wojsk w prowincji Ghazni. Szkoleni tam przez Polaków afgańscy żołnierze i policja czują się silniejsi i wierzą w samych siebie.

  • Ogłoszenie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazania miliarda dolarów na wsparcie bezpieczeństwa sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej to – według komentarza redakcyjnego „NYT” – istotny znak tak dla NATO, jak i dla rosyjskiego prezydenta.

  • Prezydent Barack Obama uczcił 25-lecie odzyskania wolności przez naród polski. Wygłosił zdecydowane i mocne deklaracje. Tak uważa włoska prasa.

  • Papież Franciszek na mszy w Domu Św. Marty mówił, iż Kościół nie jest „surowy”, tylko wolny. Ostrzegał tych którzy, choć mają się za chrześcijan, ich domem nie jest Kościół, bo wynajmują go jedynie do prowadzenia interesów.

  • Kościół katolicki w Irlandii jest porażony odnalezieniem świadectw zgonu. Znalezisko wskazuje, iż blisko 800 szkieletów noworodków i maleńkich dzieci leży nieopodal nieistniejącego dziś domu dla niezamężnych matek z dziećmi w Tuam (Irlandia). Irlandzkie władze – wg agencji Reutera – myślą o rozpoczęciu śledztwa. Dzieci straciły życie w latach 1925-1961. Przyczyną śmierci były choroby zakaźne (np. gruźlica, odra, zapalenie płuc) oraz niedożywienie.

  • W czasie urlopu Niemcy nie chcą mieć zbytniego kontaktu z turystami z Rosji i Wielkiej Brytanii. Według nich turyści ci zbyt dużo piją. Sami za sobą też nie przepadają, a powodem jest zajmowanie sobie leżaków i niewłaściwy ubiór. Takie dane wynikają z sondażu, który został wykonany na zlecenie jednej z agencji turystycznych. Na Polaków skarżyło się 29% badanych (w tym 18% ma zastrzeżenia do obyczajów). We wakacje Niemcy najbardziej cenią sobie Austriaków i Szwajcarów.

  • Ponad 2 tys. ludzi zebranych w czwartek w stołecznym mieście Nepalu – w Katmandu. Przyczyna? Ażeby w gronie przytulać się do drzewa (okazać czułość naturze) i osiągnąć rekord Guinnessa. Większość to uczniowie tamtejszych szkół. Byli też członkowie parlamentu, pracownicy biurowi i buddyjscy mnisi. To sposób na uczczenie Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego.

  • Australijczycy w sumie gubią ponad 110 mln dolarów australijskich na rok, czyli 75 mln euro. Wszystko dlatego, iż pozostawiają je w wypożyczonych autach, hotelach i innych miejscach. Tak wynika z informacji podanych przez Australijską Mennicę Królewską. Teraz w obiegu w Australii jest 5 miliardów monet, które wykonano ze stopu miedzi i niklu.

 

 

Translate »