Menu Zamknij

10 kwietnia 2014 roku – informacje z Polski i z zagranicy

Ostatnie wieści z kraju:

 • Prezydent Polski – Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną złożył kwiaty przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie na Wawelu w środę.

 • Jan Paweł II zawsze zaznaczał nierozdzielność wolności i odpowiedzialności za siebie oraz wspólnotę. Mówił o tym prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z żoną odwiedził Wadowice, czyli rodzinne miasto papieża Polaka.

 • Polska i Łotwa opowiadają się za pokojowym rozwiązaniem sporu na Ukrainie. Tak zadeklarowali premier Donald Tusk i szef łotewskiego rządu – Laimdota Straujuma. Oba kraje są za stworzeniem europejskiej unii energetycznej.

 • W maju do stolicy Polski przyjadą reprezentanci organów skupionych w grupie zadaniowej do spraw kontroli wykorzystania funduszy na rzecz katastrof oraz klęsk żywieniowych. Wszystko odbędzie się w ramach pomocy, jaką NIK zaoferował ukraińskiej Izbie Obrachunkowej. Poinformował o tym NIK.

 • Koncern HP stosował praktyki korupcyjne!

 • Aż 1052 naszych rodakówupamiętniając żołnierzy Armii Andersa poległych w bitwie o Monte Cassino, będzie brało udział w liczącym 10 km biegu w przeddzień 70. rocznicy batalii (17 maja).

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Projekt ustawy na temat pisowni nielitewskich nazwisk – w tym również polskich – w litewskich dokumentach w przyszłym tygodniu ma trafić pod obrady Sejmu. Takie informacje podała wczoraj przewodnicząca litewskiego parlamentu – Loreta Graużiniene. Przeciw przyjęciu tej ustawy są litewscy pisarze. 45 literatów wystosowało w tej sprawie list do przedstawicieli najwyższych władz kraju. Próbują oni w nich wykazać, iż przyzwolenie na pisanie nielitewskich nazwisk w oryginale utrudni pracę urzędów państwowych i samorządowych, a dodatkowo ucierpi na tym język litewski. Natomiast przewodnicząca parlamentu litewskiego nie podziela tych opinii.

 • Szwedzki koncern Volvo (drugi na świecie producent ciężarówek) zakomunikował wczoraj, iż zawiesza współpracę z rosyjskim Urałwagonzawodem w związku z rosnącymi napięciami w relacjach między Rosją i Ukrainą po rosyjskim anszlusu Krymu. Takie zawieszenie musi jeszcze omówić s francuskimi władzami.

 • Wystartował drugi etap sprawdzania gotowości bojowej sił zbrojnych Białorusi zleconego przez prezydenta – Aleksandra Łukaszenkę. Zawiadomiło o tym Ministerstwo Obrony Białorusi na swojej stronie internetowej.

 • Co najmniej dwadzieścia osób zostało rannych w wyniku ataku uzbrojonego w nóż ucznia w liceum w Murrysville pod Pittsburghiem (północno-wschodni rejon USA). Sprawca został schwytany.

 • W przeciągu 48 godzin na Morzu Śródziemnym włoskie służby uratowały aż 4 tysiące imigrantów! Takie dane podał wczoraj szef MSW – Angelino Alfano. Ostrzegał też, iż nasila się masowa emigracja z Afryki, więc i kryzys imigracyjny.

Translate »