Menu Zamknij

10 marca 2014 roku – informacje z kraju i ze świata

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Szef resortu obrony T. Siemoniak w piątek rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony narodowej Ukrainy – Ihorem Teniuchem. Zapewnił swojego rozmówcę z Ukrainy o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu.

 • W piątek w czasie konferencji prasowej (poświęconej akcji „Rodzina Rodzinie – rodziny polskie rodzinom ukraińskim”) w stolicy Polski metropolita ze Lwowa abp Mieczysław Mokrzycki powiedział, iż cieszą się z pewnego zwycięstwa na Ukrainie, ale nadal niepodległość kraju jest zagrożona. Podkreślił też, że Kościół katolicki na Ukrainie był obecny z demonstrującymi od początku, tak we Lwowie, jak i Kijowie.

 • Komisarz UE do spraw budżetu – Janusz Lewandowski uważa, iż Polska może pomóc Ukrainie. To odpowiedź na pomysł powołania grupy roboczej wybitnych polskich ekonomistów, którzy mają doświadczenie w przebiegu transformacji, jak również doświadczenie w rozmowach z Unią Europejską. Poleca jednak ostrożność z przekładaniem żywcem na Ukrainę polskich czy też węgierskich projektów reform.

 • Na ten tydzień prokuratura ma w planach przesłuchanie (jako świadka) prezydenta Polski – Bronisława Komorowskiego w śledztwie dotyczącym uderzenia go jajkiem w czasie zeszłorocznej wizyty w Łucku na Ukrainie.Wydarzenie to miało miejsce 14 lipca. Przesłuchanie zostało przełożone z powodu obowiązków, jakie ma głowa państwa.

 • Spójne działania wojsk rosyjskich uniemożliwiły funkcjonowanie konsulatu na Krymie. Grożono spaleniem placówki.

 • Przeszło 52 mln zł udało się zebrać w trakcie tegorocznego, 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O takiej kwocie w piątek poinformował szef Fundacji WOŚP – Jurek Owsiak.

 • W nocy z soboty na niedzielę agresywny mężczyzna postrzelony przez policjanta w czasie interwencji na jednej ze stacji benzynowych w Nowej Dębie (okolice Tarnobrzega) na Podkarpaciu. Policjanci zostali zaatakowani przez kilkunastoosobową grupę mężczyzn. Zatrzymano pięciu mężczyzn, po czym ustalano kolejnych uczestników zdarzenia.

 • Sejm w tym tygodniu ma zająć się wnioskiem PiS o przeprowadzenie referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. To już druga próba i zapewne zakończy się tak samo, jak pierwsza.

 • Przewidywane plany rozbudowy molo w Międzyzdrojach to budowa hotelu i centra handlowego oraz plaży na morzu i pomostu z gondolą, która ma się zanurzać w Morzu Bałtyckim. Zdaniem pomysłodawcy projektu, którym jest niemiecka firma Alder-Schiffe, koszt prac to 120 mln zł. Molo w Międzyzdrojach ma prawie 400 metrów długości i jest jedną z najdłuższych na naszym kontynencie. Rozbudowane przybrałoby kształt litery Y.

 • Preparat grzybobójczy i bakteriobójczy z kapuścianego soku? Naukowcom udało się wydzielić z tegoż soku substancję, która może zastąpić środki chemiczne stosowane do ochrony roślin, owoców. Nadgryzienie kapusty powoduje wydzielanie przez nią substancji obronnych. Ich efektywność biobójcza okazuje się zbliżona do syntetycznych pestycydów. Przynajmniej tak uważa dr Irena Grzywa-Niksińska z Instytutu Chemii Przemysłowej im. I. Mościckiego w Warszawie. A chyba nie ma nic lepszego od naturalnego preparatu, który można zastosować nie tylko w rolnictwie, ale i w kosmetyce. Instytut ten, co tym bardziej cieszy, planuje współpracę także z firmami kosmetycznymi.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Do Senatu USA wpłynął ponadpartyjny projekt rezolucji w sprawie ustanowienia dnia 24 kwietnia 2014 roku Dniem Jana Karskiego. W ten sposób chcą uhonorować znanego emisariusza polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej w przypadającą tego dnia setną rocznicę jego urodzin.

 • Legalny ślub ze zmarłym? Niewiarygodne? A jednak we Francji możliwe. Kobieta za zgodą władz wyjdzie za mąż za ukochanego, który zmarł 2 lata temu na atak serca. Ona nie jest pierwszą osobą, która właśnie w taki sposób zawrze związek małżeński. Prawo umożliwiające ślub z umarłym weszło w życie po katastrofie tamy, w której śmierć poniosło 420 ludzi. Pracodawcy wtedy chcieli zabezpieczyć prawa ich dzieci. Jedynym warunkiem takiego małżeństwa było udowodnienie, iż przed śmiercią obie strony zabiegały, by stanąć na ślubnym kobiercu.

 • Konsulat RP na Krymie (w Sewastopolu) został w sobotę ewakuowany. Poinformował o tym na Twitterze minister spraw zagranicznych – Radosław Sikorski. Powodem są „ciągłe zakłócenia” ze strony rosyjskiej. Najbliższy teraz konsulat RP znajduje się w Odessie. Ministerstwo wzywało obywateli polskich przebywających na Półwyspie Krymskim do opuszczenia tego terenu.

 • Według szefa prorosyjskich władz półwyspu – Siergieja Aksjonowa nikt nie może unieważnić referendum w kwestii przyłączenia się Krymu do Rosji.

 • I Barack Obama (prezydent USA), i Francois Hollande (prezydent Francji) zaznaczyli, iż niezbędna jest grupa kontaktowa umożliwiająca dialog między Moskwą a Kijowem. Prezydenci zgodnie stwierdzili, iż planowane na 16 marca referendum na Krymie nie będzie mieć żadnych podstaw prawnych.

 • Wczoraj przed ambasadą Ukrainy w Berlinie z tysiąc ludzi tworzyło łańcuch ludzki na znak protestu przeciwko rosyjskiej interwencji wojskowej na Krymie. Ciąg ludzi zaczynał się od stacji szybkiej kolei miejskiej do oddalonego o kilkaset metrów ambasady. Oprócz flag Ukrainy można było dostrzec też flagę Polski czy Gruzji. Ustawione zostały też, przed ambasadą ukraińską, portrety ludzi, którzy polegli w trakcie starć na Majdanie w Kijowie.

 • Dotychczasowa dyplomacja, pokojowe rozwiązania sporu na Ukrainie nie przynoszą oczekiwanego efektu, więc Niemcy rozważają zaostrzenie sankcji w stosunku do Rosji. Przyznał to, w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF, szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.

 • Moskwa może przekazać władzom Krymu 1,1 mld rubli, czyli 22 mln euro. Powiadomił o tym wczoraj w Symferopolu (stolicy Krymu) rosyjski deputowany – Paweł Dorochin, według którego planowane przedsięwzięcia są konkretne. 16 marca ma odbyć się tam referendum w sprawie wejścia półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej.

 • Dwie działaczki ukraińskiego Automajdanu zostały zatrzymane podczas wjazdu na Krym przez uzbrojonych mężczyzn w mundurach bez oznaczeń. Według portalu Ukraińska Prawda J. Butko i A. Riazancewa słyszały z ich ust groźby, po czym zostały wywiezione w niewiadome miejsce. Kobiety były w jednym z zespołów ukraińskich dziennikarzy. Jedna z nich na pewno miała wytatuowany napis „Niebieska sotnia” (tak Ukraińcy nazywają poległych na Majdanie). Pozostałym dziennikarzom także nie zezwolono na wjazd.

 • Nagle zniknął z radaru boeing. Na pokładzie znajdowało się przeszło dwieście osób. Obiekty mogące pochodzić z zaginionego samolotu może znajdować się u wybrzeży Wietnamu. Dzisiaj są tam wysyłane dodatkowe maszyny. Rzymski Interpol podał, iż co najmniej dwa paszporty, którymi posłużyli się pasażerowie, były zarejestrowane jako skradzione. Nikt nie sprawdził danych w bazie agencji. Czyżby 239 ludzi było ofiarami ataku terrorystycznego, czy jednak mamy do czynienia z nieszczęśliwym wypadkiem?

 • Tysiące ludzi zgromadziło się wczoraj w centrum Madrytu. Osoby te sprzeciwiają się cięciom w sektorze kultury. Nie podoba się im chociażby prywatyzacja publicznych miejsc kulturalnych. Dodatkowo muzyka i historia o sztuce ulegają atrofii w programie nauczania w szkołach średnich.

 

Translate »