Menu Zamknij

11 marca 2014 roku – w Polsce i poza naszym państwem

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Irena Santor, siostry Radwańskie (tenisistki) oraz działaczka na rzecz ludzi autystycznych – Alina Perzanowska zostały laureatkami medalu św. Brata Alberta. Wyróżnienia wręczone zostały w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

  • Krakowski sąd, w którym toczy się proces oskarżonego o przygotowanie zamachu terrorystycznego – Brunona Kwietnia, rozpoczął wczoraj wyjaśnianie – według PAP – rozbieżności między wypowiedziami oskarżonego podczas śledztwa a sowami, które padły z jego ust przed sądem.

  • NATO – to według premiera Donalda Tuska – najbezpieczniejszy sojusz w historii, w jakim uczestniczy Polska.

  • Istnieje poszanowanie Amerykanów dla doświadczeń polskich żołnierzy. Dodatkowo szanują także stan ich przygotowania i wyszkolenia. Mówił o tym w TVP Info Bogdan Kich (senator PO).

  • Podstawowym zadaniem dotyczącym rozwoju naszego kraju jest – według prezydenta Polski – osiągnięcie wysokiego wzrostu PKB oraz zwiększenie możliwości eksportowych. Prezydent ocenił sytuację przy otwarciu konferencji „Gospodarka konkurencyjnej Polski: rekomendacje reform”. Tylko to, wg głowy państwa, może podnieść jakość życia rodaków.

  • Film „Ida” (reż. Paweł Pawlikowski) uhonorowany Polską Nagrodą Filmową – Orłem 2014 (dla najlepszego polskiego filmu).

  • 23 kwietnia ma rozpocząć się proces byłego ministra transportu – Sławomira Nowaka. Oskarżony jest on o złożenie (pięciu) fałszywych oświadczeń majątkowych. O dacie dowiedziała się PAP w źródłach sądowych.

  • Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oburzyli się, iż o planach resortu zdrowia w kwestii podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dowiadywać się muszą z mediów. Mowa o pogłoskach w sprawie projektowanych zmian finansowania POZ. Resort uspokaja, iż prace jeszcze trwają i jeszcze odbędą się konsultacje w tej sprawie.

  • Dwa cuda uznane przez Kościół były wcześniej poddane bardzo szczegółowym i dokładnym badaniom (i lekarskim, i teologicznym). Zapewniał o tym w TVP Info ks. Sławomir Oder (postulator w procesie kanonizacyjnym papieża z Polski). Kanonizacja Jana Pawła II już niebawem – 27 kwietnia.

  • Prezydent Polski odwiedza bazę w Łasku.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii – Jorge Fernandez Diaz ostrzegł wczoraj, iż dziesięć lat po serii zamachów terrorystycznych, które miały miejsce 11 marca 2004 roku, możliwe są kolejne ataki islamistów w podmiejskich pociągach Madrytu.

  • Okołosiedemdziesięcioro dzieci zmarło od grudnia w prowincji Sindh (na południu Pakistanu). Powodem jest susza, która wywołuje u ludzi niedożywienie i choroby. Do Sindhu udał się wczoraj premier Nawaz Sharif i obiecał dziesięć milionów dolarów rządowej pomocy.

  • Z powodu obaw przed przyjazdem „eskstremistów” władze Ukrainy postanowiły wzmocnić kontrole na granicach z Białorusią i Mołdawią – oświadczyła o tym w poniedziałek ukraińska Państwowa Straż Graniczna. W przeciągu jednej doby na Ukrainę nie zostało wpuszczonych aż 577 obywateli rosyjskich. W komunikacie zaznaczono, iż gros z nich nie umiała podać celu podróży na Ukrainę i przewoziła symbole bądź przedmioty, które albo miały prowokacyjną wymowę, albo mogły posłużyć do zadawania obrażeń ciała.

  • Rząd Szwajcarii zamroził w poniedziałek aktywa i konta bankowe dziewięciu Ukraińców, których podejrzewa się o defraudację ukraińskich środków państwowych oraz naruszenia praw człowieka. Śród nich znajdują się synowie byłego prezydenta Ukrainy (Wiktora Janukowycza) i byłego premiera (Mykoły Azarowa).

  • Polska i Wielka Brytania mają wspólne zdanie w wielu zakresach dotyczących kryzysu na Ukrainie oraz napiętej atmosfery wokół Krymu. Powiedział o tym wczoraj dziennikarzom szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, zaraz po spotkaniu z ministrem Williamem Hague’iem.

  • Zwolniony w ostatnim czasie z więzienia rosyjski biznesmen – Michaił Chodorkowski poparł w poniedziałek nowe władze w Kijowie i stwierdził, iż Rosja prowadząc tak agresywną i separatystyczną politykę na Krymie, niszczy długoletnie przyjacielskie relacje z Ukrainą.

  • Rosja przygotowała propozycje uporządkowania sytuacji zaistniałej na Ukrainie i chce je przekazać Stanom Zjednoczonym. Oświadczył to szef dyplomacji Siergiej Ławrow. Sekretarz stanu Johny Kerry został zaproszony do Rosji, ale w sobotę odwołał wizytę. Za to w oznajmił telefonicznie, iż jakiekolwiek ruchy doprowadzające do zaboru Krymu zamkną drogę dla dyplomacji.

  • Żołnierze rosyjscy otworzyli wczoraj ognień podczas zajmowania bazy bataliony transportu samochodowego Marynarki Wojennej Ukrainy pod Bachczysarajem na Krymie. Na szczęście żaden człowiek nie został ranny. Takie dane podała agencja Interfax-Ukraina, która powołała się na reprezentanta dowództwa batalionu. Do tego ataku miało dojść po godz. 14. czasu lokalnego (po godz. 13. polskiego czasu).

  • Rosja: O 10 godzinie polskiego czasu ma przemówić do ludzi Wiktor Janukowycz.

 

Translate »