Menu Zamknij

10 października 2013 roku – co przynoszą imieniny dziesiątego miesiąca roku?

 

Ciekawostki: W 1985 roku odszedł ze świata George Orson Welles – amerykański reżyser, aktor i producent filmowy. W 2004 zmarł Christopher Reeve – amerykański aktor grający główną rolę w „Supermenie”. Imieniny dzisiaj obchodzą: Daniel, Paulina, Leon i Franciszek. Wschód słońca 10 października 2013 roku: 6.49. Zachód słońca 10 października 2013 roku: 17.55. Imieniny dzisiaj obchodzą: Franciszek, Daniel, Paulina, Przemysław i Leon. Składamy życzenia wszystkim, którzy obchodzą dzisiaj imieniny i, co ważniejsze, urodziny. 10 października urodziła się Maria Lubomirska (z domu Branicka) – polska księżna. Ludzie urodzeni 10 października to zwykle pokojowo nastawione osoby. Szybko zapominają o przykrościach, których doświadczają na każdym kroku. Uwielbiają realizować swoje życiowe cele, mają niebywałe zdolności dyplomatyczne. Uwielbiają pomagać. Nie lubią zakłamania. Potrafią się prezentować z jak najlepszej strony, choć są świadome swoich przywar. Jednakże długotrwałe przygnębienie, depresja potrafi zrobić z nich roślinki, gdyż całą swoją moc i większość zalet czerpią z energii. Choroba jednak nie przysłania tkwiącego w nich dobra. Mogą to uczynić używki, alkohol lub pewne wydarzenia życiowe.

 

 

Ostatnie wydarzenia:

  • 10.10 to bardzo ładna data. Tego dnia warto przypomnieć o urodzinach batalionu „Zośka”. 70 lat temu został utworzony, a kilkanaście osób go tworzących jeszcze żyje. Nazwa wzięła się od postaci dowódcy warszawskich Grup Szturmowych – Tadeusza Zawadzkiego zwanego „Zośką”. Poległ on 20 sierpnia 1943 roku.

  • 10 października 1968 roku wyemitowano również pierwszy odcinek kultowego serialu szpiegowskiego Telewizji Polskiej „Stawka większa niż życie”. W sumie serial obejrzało miliard widzów na całym świecie. Ciekawostka jest, iż w 18. odcinkach, które wyreżyserował Janusz Morgenstern z Andrzejem Konicą, grało aż 700 aktorów! Podczas emitowania tegoż serialu na polskich ulicach rzadko można było spotkać przechodnia.

  • Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbędzie się debata poświęcona polityce rodzinnej. Prezydent spotka się z ekspertami, m.in. Henrykiem Bochniarzem. Nadal jednak wiele rodzin żyje w ubóstwie. Wiele rodziców ma tylko jedno dziecko, a nie stać ich na wydatki szkolne. Jeśli choć jeden z rodziców nie ma aktualnie pracy, to często nie ma co liczyć, iż znajdzie ją za pomocą pośredniaka w Polsce. Doświadczenie wielu z nich to praca bez wynagrodzenia i późniejsze bezrobocie. Jeśli firma, w której pracował, zbankrutuje, nie ma co liczyć na pieniądze z tytułu wykonywanej dla niej pracy. Najpierw liczy się zaspokojenie potrzeb państwa. W tym wszystkim najbardziej poszkodowane są dzieci takich oszukanych ludzi. Wiele osób widzi to w ten sposób, iż właściciel firmy powinien mieć obowiązek poinformowania państwa o tym, iż nie będzie go w tym miesiącu stać na wypłacenie całkowitych lub w ogóle wynagrodzeń. Państwo robi to za niego, a on musi albo przedstawić swój plan działań naprawczych, ewentualnie pomaga mu w wykonaniu takiego państwo, albo ogłasza upadłość, lecz wtedy pierwszeństwo ma skarbówka a później inne firmy. Zwykły obywatel, tym bardziej rodzic zarabiający na dzieci, powinien być chroniony jako pierwszy! Ulgi sprawdzają się przy rodzinie, która ma większe potomstwo. Co jednak z Polakami, którzy nie chcą mieć dzieci przez podejście ich własnego kraju do podstawowych spraw?

  • Premier Polski zapowiedział wczoraj, iż w listopadzie zaproponuje nowe kierunki polityki jego rządu po kryzysie, a także zmiany w rządzie.

  • Episkopat przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w 2012 roku ordynansów w sprawie procedur reagowania na przypadki związane z pedofilią wśród duchownych. Aneksy te zostaną przesłane do zatwierdzenia w stolicy Apostolskiej.

  • Na obszarze należącym do szpitala w Puszczykowie (pobliże Poznania), na kratce ściekowej znajdował się ok. 16-tygodniowy płód męski. W toalecie były pokrwawione ręczniki. Poszukiwana jest matka. Policja przesłuchał personel szpitala, a w placówce nie ma oddziału ani położniczego, ani nawet ginekologicznego.

  • Wczoraj wiceminister kultury – Małgorzata Omilanowska, która uczestniczyła w końcowym etapie konserwacji bloków w Muzeum Auschwitz, zaznaczyła, iż Polska to depozytariusz światowego dziedzictwa Holokaustu, jakimi są właśnie obozy zagłady. Dlatego też nasz kraj jest zobowiązany utrzymać je dla przyszłych pokoleń. Wiadomo przecież, że człowiek uczy się historii, ażeby nie powielać błędów swoich przodków. Oby tylko nasi potomkowie równie dobrze ją znali, jak my.

  • Dzisiaj protesty Związku Działkowców, którzy są przeciwni zmianom ułatwiającym przejmowanie ogrodów działkowych przez deweloperów. Domagają się również przyśpieszenia prac nad nowym prawem, albowiem stare przepisy nie będą już obowiązywały w styczniu 2014 roku.

  • Tysiące orzeczeń sądowych nieważnych? Może się okazać, iż te wydane od 1 stycznia bieżącego roku nie są ważne. Część sędziów już nawet nie wydaje wyroków. A to za sprawą opinii Sądu Najwyższego, która dotyczy reformy sądownictwa, którą przeprowadzał Jarosław Gowin. Mowa dokładniej o tym, iż Gowin nie podpisywał się osobiście pod przeniesieniem każdego sędziego ze znoszonych sądów. Podpisy bowiem należą do jego zastępców. Może czas w końcu stworzyć prawo prościej, które byłoby interpretowane w sposób oczywisty. Najlepszy sposób, ażeby unikać tylu problemów, jakie teraz obserwujemy, to powstanie prawa tak prostego, by każdy obywatel z łatwością mógł swoje prawa zrozumieć. Najwidoczniej podobnie powinno być w strukturach politycznych, gdyż obecne przepisy są już tak skomplikowane, iż już sami politycy się w nich gubią.

  • Białostocki sąd apelacyjny i sprawa mężczyzny, który został oskarżony m.in. o zabójstwo teściowej. Miał on dodać do jej jedzenia trujący chlorek rtęci. W pierwszej instancji padł wyrok 25 lat więzienia, jednakże został on zaskarżony przez wszystkie strony postępowania.

 

 

Inne informacje:

  • Polka, a zarazem obywatelka Litwy – Malgorzata Runievic-Vardyn poniosła porażkę w litewskich sądach. Chciała zmienić swoje nazwisko na zgodną z polską pisownią! Sądy uznały, iż nie ma podstaw do zmiany nazwiska kobiety. Natomiast mąż Malgorzaty, Polak urodzony w Polsce – Łukasz Wardyń stwierdził, że skoro sprawa ta zakończyła się na Litwie, to znajdzie swój finał w sądach europejskich.

  • Polscy europosłowie z chadeków protestują. Powodem jest głosowanie w sprawie gazu łupkowego, a dokładniej błędy proceduralne, które zmieniły wynik. Protest ten zainicjował Bogusław Sonik.

  • Podobno na statku Greenpeace, podczas jego przeszukiwania, znaleziono narkotyki. W organizacji ekologicznej osoby odnoszą się do tych wiadomości sceptycznie, albowiem ich wewnętrzne przepisy są przeciwko narkotykom.

  • Ciało drugiego Polaka, który zaginął dwa tygodnie temu w Gruzji na zboczach Kazbeku, zostało odnalezione. Zauważono je z helikoptera. Później dotarli do niego rosyjscy ratownicy. Wciąż nie znaleziono trzeciego polskiego alpinistę.

  • Grecka policja i zatrzymanie przez nią dwóch mężczyzn pochodzenia greckiego, którzy mieli zamiar sprzedać rzeźbę za 3,5 mln euro. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, iż pochodzi ona sprzed ponad 7 tysięcy lat. Rzeźba ta przedstawia kobietę z ramionami splecionymi na klatce piersiowej. Wysokość jej to 30 cm. Została wykonana z marmuru.

  • Nobel przyznano za modele układów chemicznych! Nagrodę otrzymują: Martin Karplus, Mihael Levitt i Arieh Warshel. Opracowali oni „model złożonych systemów chemicznych”, utworzyli fundamenty dobrych programów, które stosuje się, ażeby pojąć i móc przewidywać procesy chemiczne. Uczeni podzielą się nagrodą, czyli ośmioma milionami koron szwedzkich (czterema milionami złotych).

  • Dzisiaj media arabskie, powołując się na libijskie służby bezpieczeństwa, podały, iż porwano premiera Libii – Alego Zajdana z hotelu w Trypolisie. Prosi się Libijczyków o zachowanie spokoju. Premier ma 63 lata i sprawuje władzę od listopada zeszłego roku.

  • USA wstrzymało częściowe wsparcie dla Egiptu. Już nie dostarcza tyle osprzętu wojskowego dla egipskiej armii i rezygnuje z udzielania pomocy finansowej rządowi egipskiemu. Waszyngton chce postępu w tym państwie i to nie tylko w sprawach politycznych, ale również w kwestii praw człowieka.

  • Pozostaje tydzień, aby przekonać się, czy misja Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coksa na Ukrainie przyniosła rezultaty. Ukraińskie władze nadal nie rozwiązały sprawy Julii Tymoszenko. To właśnie od niej zależne jest podpisanie przez UE umowy stowarzyszeniowej z Kijowem. Ukraińscy politycy, którzy uważają, iż Unia Europejska podpiszę umowę nawet bez rozwiązania sprawy Tymoszenko, mogą się przeliczyć.

  • Yellen nominowana na szefa Fed! Rezerwa Federalna musi służyć wszystkim obywatelom. Trzeba zrobić więcej, aby uzdrowić gospodarkę i dla tych, którzy najbardziej ucierpieli przez recesję. Takie słowa padły z ust 67-letniej Janet Yellen. Jeżeli nominację zatwierdzi Senat, zastąpi ona Bena Bernankego.

  • 50 lat odeszła z tego świata najsłynniejsza francuska pieśniarka – Edith Piaf. Nazywano ją „wróbelkiem”. Do najbardziej znanych jej utworów należą m.in.: „Padam… Padam…”, „Milord”.

  • Znowu kłopoty dreamlinera. Ten leciał z Rosji do Japonii, ale z powodu awarii toalet musiał zawrócić. To była usterka elektroniczna. Polacy, którzy znają problemy dreamlinera, zastanawiają się, czy nie lepiej oddać Boeingowi jego towary, gdyż są niezgodne z przeznaczeniem. Samolot ma latać, a nie stać czy zawracać z powodu ciągłych usterek.

  • Dziś zostanie ogłoszony nobel literacki.

  • Polacy mogą tylko pomarzyć o takiej wygranej w grze losowej. 75 milionów złotych trafi do mieszkańca Sztokholmu, który skreślił prawidłowe liczby w szwedzkim Lotto. Gratulujemy i, pozostało jedynie życzyć, zdrowia. W Polsce rekordem była wygrana na prawie 34 miliony złotych, które szczęściarz z Gdyni skreślił w lutym minionego roku.

  • Sonda lecąca w stronę Jowisza – Juno z powodu niewiadomej usterki zaczęła pracować w trybie awaryjnym.

  • Ojciec Edwarda Snowdena przybył do Rosji i podziękował, że jego syn w Rosji „jest bezpieczny i wolny”.

 

 

Pogoda: Deszcz jedynie na zachodzie kraju (pas od Szczecina do Wrocławia). O 9 rano 12 st. C., wiatr południowy o prędkości 14 km/h, wilgotność: 90%. W południe 15 st. C., wiatr południowy o prędkości 18 km/h, wilgotność: 71%. Od godziny 13.00 do 16.00 temperatura 16-19, nawet do 20 st. C, wiatr południowy o prędkości 14 km/h, wilgotność ok. 58%. O godz. 18.00 temperatura powietrza ok. 15 st. C., wiatr południowy o prędkości 11 km/h, a wilgotność ok. 65%. O 20.00 temperatura wyniesie 13 st. C., wiatr będzie południowo-zachodni o prędkości 7 km/h, wilgotność zaś 82%. O północy wilgotność będzie wyższa (ok. 88%) i niższa temperatura (12 st. C.).

Translate »