Menu Zamknij

11 października 2013 roku – cóż w nim słychać?

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Zmarł Edmund Niziurski. Był to pisarz i twórca literatury dla młodzieży. Stworzył „Księgę Urwisów” czy „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”. Zmarł w środę w wieku 88 lat. W czasach najtrudniejszych dla Polski umiejętnie przeciwstawiał się ówczesnym wzorcom. Skryba był właścicielem niezapomnianego przez innych, trochę absurdalnego humoru.

 • Rozpoczęte postępowanie w sprawie odnalezionego płodu na terenie szpitala w Puszczykowie (woj. wielkopolskie).

 • Miała 42 lata i kiedy trafiła do szpitala z silnym bólem brzucha, ten odesłał ją do domu. Ponownie trafiła do szpitala, acz ten stwierdził jedynie wrzody i znowu kazał wracać. Później, gdy już wiadomo było, iż to niedrożność jelit, na pomoc było zbyt późno. Sprawą zajmuje się prokuratura w Poznaniu. Czy Polska potrafi sobie poradzić ze stawianiem diagnozy i umie godnie traktować pacjenta? Mariusz Mańkowski ze szpitala w Wągrowcu nie ma nic nikomu do zarzucenia.

 • Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska przyznał się, że „przy wypełnianiu oświadczenia majątkowego popełnił kilka pomyłek”. Prokuratura otrzymała informacje od CBA o możliwym popełnieniu przez niego przestępstwa związanego z jego oświadczeniami majątkowymi. Prezydent pyta się, czy taka pomyłka w przepisywaniu z jednego dokumentu na drugi to „powód, by obciąć komuś głowę?”. Przypominamy więc, że jeśli pomyli się zwykły obywatel lub właściciel firmy w wypełnianiu dokumentów, to oczywiście skarbówka nie będzie się nad nim litowała.

 • Kazimierz Kutz, który rzekł o Kaczyńskim i Ziobrze: „Oni zamordowali niewinną kobietę” (mowa o śmierci Barbary Blidy) musi przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za te nietaktowne słowa. Senator Kutz, według sądu, naruszył dobra osobiste byłego premiera, acz rzeczywiście zastosował metaforę, skrót myślowy.

 • Policja szuka dziewczyn, które padły ofiarą „fotografa”. Ofiary nie powinny się wstydzić, gdyż są młode i mają jeszcze pewne prawo do naiwności. Nikt nie powinien wykorzystywać drugą osobę.

 • Spór o fotografię między Maciejem Laskiem i Antonim Macierewiczem. Zdjęcie to ma świadczyć o zamachu. Pytanie, czy jest po obróbce komputerowej, czy faktycznie rzeczywiste. Lasek zarzucił ingerencję za pomocą komputera, Macierewicz zaś zapowiedział złożenie wniosku do prokuratury w sprawie pomówienia.

 • Na warszawskim Gocławiu doszło do postrzelenia funkcjonariusza policji. 33-letni sprawca po tym jak oddał trafnie strzał, zamknął się w swoim mieszkaniu. Antyterroryści dostali się do środka i aresztowali mężczyznę. Incydent miał miejsce wczoraj około 15.30 w bloku przy ulicy Polskich Skrzydeł. Policjant obecnie przebywa w szpitalu i nic mu nie zagraża. W szpitalu znajduje się również agresor, gdyż został zraniony podczas interwencji antyterrorystów.

 • Najnowsze badania Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie są niepokojące, albowiem według nich 22% dziewcząt i 28% chłopców w ostatnich klasach szkół podstawowych ma problem z otyłością. Badania przeprowadzano wspólnie z warszawską Akademią Wychowania Fizycznego w piątym i szóstym miesiącu 2013 roku. Pęd tycia wśród dzieci i młodzieży jest szybszy, niż się tego spodziewano. Co robić, ażeby dziecko nie tyło? Odżywiać je rozsądnie. Dzieciństwo ma swoje prawa i wybacza zjedzenie paczki czipsów od czasu do czasu. Jednakże nawet dzieci nie powinny jeść je dzień w dzień. Podobnie sprawa ma się z innymi tego typu wyrobami, np. frytkami, hamburgerami. Duże znaczenie ma też na czym i jak często smażymy. Zwykle lepiej użyć oliwy z oliwek niż oleju. Codziennie po 18 godzinie lepiej zjeść warzywa i popić herbatką np. zieloną lub melisą, niż zjadać słodycze. Po kilku dniach można przyzwyczaić się do, zresztą też dobrych, suszonych jabłek i zrezygnować z czipsów. Wszystko, co ma dużo soli, powinno być stosowane z umiarem. To tylko ogólne informacje, a ponieważ każdy jest nieco inny, to jeśli powstaje problem z nadmierną wagą, rodzic powinien udać się z nim o pomoc.

 • Koniec budowy wszelkich tuneli centralnego odcinka II metra przypada na listopad. Nie widać, przynajmniej dotychczas, żadnych wskazań do przedłużania terminu oddania całej budowy. Przypominamy, iż tą datą jest 30 września 2014 roku.

 • Według CBOS PiS wygrywa z PO o 6%.

 

Inne informacje:

 • Czy kompromis w kwestii budżetu Stanów Zjednoczonych zostanie osiągnięty?

 • Premier Libii, którego porwano, został wczoraj uwolniony.

 • W południowej części Japonii w pożodze szpitalu w Fukuoka doszło do pożaru szpitala, w którym śmierć poniosło 10 osób, 8 zaś zostało rannych. Przyczyna pożogi jest jeszcze nie znana.

 • Literacki Nobel otrzymała wczoraj Alice Munro. Urodziła się 10 lipca 1921 roku jako Alice Ann Laidlaw w Wingham. Dotychczas Polacy poznali jej „Taniec szczęśliwych cieni” czy „Kocha, lubi, szanuje…”. Gratulujemy!

 • Japońskie linie Japan Airlines poinformowały, iż usterki w dwóch dreamlinerach przyczyniły się do decyzji o zawróceniu ich po starcie. Wciąż pojawiają się kolejne problemy z tymi samolotami… czy w końcu dreamlinery będą oznaką nie tylko nowoczesności, ale i większego bezpieczeństwa?

 • Madryt zamyka się na biedaków? Od 1 listopada będą nakładane kary na śpiących na ławce i żebraków. Nie wolno będzie także karmić bezdomnych zwierząt. I ten, kto nieuważnie jeździ na rolkach, musi się liczyć z utratą pieniążków w portfelu. Nie wolno będzie też myć auta samochodów, gdy te zatrzymują się przy światłach. Zabronione będzie też trzymanie doniczek w oknach, gdyż mogą spaść na czyjąś głowę.

 • Śnieg sparaliżował austriacki Tyrol. Wiele aut nie ma jeszcze zimowych opon. Zaraz jednak temperatura ma się podwyższyć i padać deszcz.

 • McCartney i jego niespodziewany koncert w Nowym Jorku.

 • Samobójstwo wśród rolników to trzecia przyczyna zgonów tych ciężko pracujących ludzi we Francji.

 

 

Pogoda: Deszcz w Zielonej Górze i we Wrocławiu. O 8.00 około 9 st. C. Wiatr wschodni o prędkości 14 km/h. Wilgotność: 99%. O 10.00 około 11 st. C., wiatr bez większych zmian, wilgotność: 94%. W południe 14 st. C. i wschodni wiatr o prędkości ok. 18 km/h oraz wilgotność: 80%. Później temperatura sięgać będzie do 16-18 st. C. a wilgotność: ok. 73%. O 20.00 temp. ok. 14 st. C., wiatr wschodni o prędkości 14 km/h, wilgotność: 79%. O północy 12 st. C., wiatr bez zmian, wilgotność: ok. 90%.

Translate »