Menu Zamknij

10 stycznia 2014 roku – krótko o wydarzeniach w Polsce i na świecie

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Prawie trzydzieści wydziałów, instytutów i innych ośrodków badawczych nie przeszło obok akcji, dzięki której dostrzegamy, jak wielu jeszcze rzeczy nie wiemy o tym, co nas otacza. Już po raz trzeci w całej Polsce ma miejsce Noc Biologów! W większości miejsc noc ta rozpoczyna się o 15.30 i kończy przed świtem, a w niektórych miejscach Noc Biologów trwa już od rana.

  • Początek procesu w sprawie głośnego zabójstwa w wydawnictwie Magnum-X sprzed ponad roku (z 10 grudnia 2012 roku). Prezes tegoż wydawnictwa – Cezary S. oskarżany jest o zdetonowanie granatu obronnego i zaatakowanie nożem eksperta lotniczego, wiceprezesa – Krzysztofa Zalewskiego, który w wyniku ataku zmarł. Cezaremu S. grozi dożywocie.

  • Mariusz N., podejrzany o śmiertelne potrącenie 13-latka, został ujęty w kurorcie Isola na południu Francji. Rozpoznał go inny obywatel Polski i przekazał tę informację polskiej policji. Francuskie służby wykazały się szybką reakcją. Okazało się, iż pirat drogowy bawił się tam w najlepsze od kilku dni i mógł spędzić tam sylwestra. Teraz rozpoczęła się produkcja ekstradycji.

  • „Ciężko mi z tym żyć. Wiem, że to nic nie da, ale przepraszam wszystkich” – rzekł przed łódzkim sądem okręgowym 21-letni Rafał N. Oskarżony jest o zabójstwo 20-latka, którego zasztyletował na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi oraz za naruszenie nietykalności cielesnej kobiety. Grozi mu dożywocie. Zapowiedział, iż będzie odpowiadał na pytania obrońcy. Na ławie oskarżonych zasiadł też 24-letni Bartłomiej K. Jest on oskarżony o nieudzielenie pomocy człowiekowi, który znajdował się w stanie zagrożenia życia. Grozi mu do trzech lat więzienia.

  • Zeznanie podatkowe na 2013 rok będzie ostatnim zeznaniem składanym po staremu? Być może PIT za 2014 rok będzie już wypełniała administracja podatkowa. Przynajmniej takie zapowiedzi można było usłyszeć na konferencji prasowej ministra finansów – Mateusza Szczurka. Czy jednak będziemy logować się od marca do kwietnia przyszłego roku, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku? To się jeszcze okaże. Na razie padły zapewnienia, iż prace informatyczne, niezbędne do wprowadzenia takiej formy systemu, trwają.

  • W najbliższych dwóch miesiącach możemy spodziewać się ogłoszenia przetargu na odcinek autostrady A1 Pyrzowice – Częstochowa, oczywiście z obwodnicą Częstochowy! Zapowiedziała to wicepremier i minister infrastruktury – Elżbieta Bieńkowska.

  • Celem rządu na 2014 rok jest mniejsze bezrobocie. Rządzący chcą, ażeby w grudniu 2014 roku było ono na poziomie niższym niż obecnie, czyli poniżej 13%. Takie plany przedstawił sam premier – Donald Tusk.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Agenci FBI mają pomóc Rosjanom w utrzymaniu bezpieczeństwa w czasie zimowych Igrzysk Olimpijskich. Według rosyjskich dziennikarzy Soczi to perfekcyjnie chroniona twierdza.

  • Za całkowity zakaz bicia dzieci Polska została doceniona w raporcie za 2013 rok na temat przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, który przygotowywany jest na bazie ogólnoświatowego badania Sekretarza Generalnego ONZ. Nasz kraj wymieniony jest obok Szwecji, Austrii, Niemiec, Holandii i Finlandii i stanowi przykład dobrego wychowywania. Zwrócono uwagę na Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka i jego kampanię „Reaguj. Masz prawo”, której celem jest wzbudzenie w ludziach reakcji na faktyczne akty przemocy. Pamiętajmy, nie ma nic gorszego od bierności ludzi dobrych. Jednakże warto pamiętać, iż istnieją również przypadki pomówień, a ich autorom nie chodzi o dobro rodziny, dzieci.

  • Wypowiedzi brytyjskiego premiera dotyczące imigrantów nie pozostaną bez odpowiedzi PE. W zbliżającym się tygodniu w Strasburgu ma odbyć się debata, być może zostanie przyjęta rezolucja. Narada w sprawie swobody przepływu osób ma odbyć się głównie z inicjatywy polskich europosłów. Pamiętajmy, iż Polacy w Wielkiej Brytanii więcej wpłacają do budżetu angielskiego, niż z niego pobierają.

 

Translate »