Menu Zamknij

13 stycznia 2014 roku – najistotniejsze informacje

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Po samobójstwie 16-letniego Sebastiana rozpoczęła się kontrola w Centrum Interwencji Kryzysowej w Suwałkach. To właśnie tam powiesił się chłopiec. Trafił tam po tym, jak z powodu biedy eksmitowany był z matką i rodzeństwem z mieszkania w Płocicznie (koło Suwałk). Kobieta wychowywała dzieci samotnie. Miała problemy z utrzymaniem dzieci. Sąd orzekł, iż jej syn – Sebastian ma trafić do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Najprawdopodobniej to było przyczyną załamania dziecka. Mimo że w placówce przebywali pracownicy, to dopiero jego matka odnalazła ciało, gdy wróciła do CIK. Nasuwa się więc pytanie, czy bieda powinna być przyczyną dramatów rodzinnych? Czy system, który zamiast pomagać familii, tylko ją rujnuje, jest właściwy? Przypominamy, iż wystarczy stracić pracę, o co w Polsce nietrudno, a dla większości naszych rodaków opłacenie podstawowych rzeczy staje się niemożliwe. Tym bardziej że dochodzą do tego sprawy żywnościowe, a nierzadko i zdrowotne. Koszt przebywania dziecka w takiej placówce jest o wiele większy, niż minimalna płaca Polaka. Czyż nie lepiej te pieniądze przekazać takiej matce w postaci karty, z której mogłaby korzystać kupując żywność i ubrania (oczywiście nie alkohol) i opłacać za nią czynsz, media? Wówczas rodzeństwo nie byłoby rozdzielone, a dalej wychowywane przez swoją mamę z pewnością miałoby więcej zaufania do swojego kraju. Tam, gdzie nie trzeba rozdzielać rodziny, nie powinno mieć to miejsca. Jeszcze niedawno zapewniano, iż stan majątkowy nie przyczynia się do takiego działania państwa, chyba że idzie w parze z np. alkoholizmem opiekuna prawnego.

  • Na koncie WOŚP ponad 35,4 mln zł, a licytacje wciąż trwają.

  • Polacy nie uważają za dobry pomysł posiadanie alkomatów w autach. W istocie posiadanie takiego sprzętu jeszcze nie oznacza, iż człowiek w stanie upojenia go użyje. Poza tym nawet jeśli wykona badanie, to raczej nie myśląc racjonalnie, i tak ruszy w drogę na czterech kółkach.

  • Według kalendarza juliańskiego Nowy Rok przypada 13 dni później od tego, który wyznają zachodnie kościoły.

  • Ustalenia „Rzeczpospolitej” wskazują na to, iż podatnicy pokryli koszta spotkania posła Piotra Szeligi z prostytutką w lubelskim hotelu, do którego doszło 19 grudnia 2012 roku.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Izrael i uroczystości pogrzebowe byłego premiera – Ariela Szarona (85 l.), który zmarł w sobotę w szpitalu. Na przodzie żałobnej procesji syn Szarona – Gilad. Wcześniej przemawiali np. prezydent i obecny premier Izraela, a nawet wiceprezydent USA.

  • Rządzący Ukrainą grożą likwidacją struktur Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który wspomaga duchowo protesty antyrządowe na Majdanie Niepodległości w Kijowie. O zaistniałej sytuacji poinformował arcybiskup – Swiatosław Szewczuk.

  • „Zniewolony. 12 Years a Slave” (reż. Steve McQuenn) ma na swoim koncie Złoty Glob w kategorii najlepszy film dramatyczny.

  • Pierwsza dama Francji, czyli dziennikarka – Valerie Trierweiler przebywa w szpitalu. Media biorą pod uwagę, iż przyczyną mogą być pogłoski o romansie jej partnera życiowego – prezydenta kraju.

  • Medyczny Oskar dla prof. Adama Maciejewskiego – chirurga rekonstrukcyjnego z Centrum Onkologii w Gliwicach. Nagrodę odebrał w USA za pierwszy na świecie przeszczep twarzy ze wskazań życiowych.

  • Druga rocznica katastrofy statku Costa Concordia (zginęło w niej 32 ludzi) i kondolencje złożone rodzinom ofiar przez kapitana wycieczkowca – Francesco Schettino. Pamięć tychże osób uczczono w czasie procesu kapitana przed sądem w Grosseto (Toskania).

  • Komisja Europejska nie wyraża zgody na zmiany unijnych wytycznych wypłacania zasiłków rodzinnych imigrantom zarobkowym z innego kraju Unii Europejskiej, gdyż zmiana taka byłaby niezgodna z regułą niedyskryminacji. Poinformował o tym komisarz UE do spraw zatrudnienia – Laszlo Andor.

 

Translate »