Menu Zamknij

14 stycznia 2014 roku – ważne wiadomości

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Być może NIK skontroluje WOŚP. Taka kontrola uzależniona jest od wpłynięcia wniosku w tej kwestii.

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odwiedzi ciężko chorującego wolontariusza, który brał udział w tegorocznym finale. Chłopiec jest szczęśliwy, iż mógł pomóc innym. Dzięki temu choć na chwilę było mu dane zapomnieć o swoich kłopotach.

 • 15 ludzi opuściło w nocy mieszkania. Wszystko przez pożar drewnianego budynku socjalnego w Starachowicach (Świętokrzyskie). Spłonęła większa jego część. Z ogniem walkę prowadziło 19 zastępów strażaków. Informacje te przekazała straż pożarna. Najprawdopodobniej przyczyną pożogi było zaprószenie ognia. Jednakże ma to ustalić biegły z zakresu pożarnictwa. Na razie pogorzelcy są w hotelu Miejskiego Centrum Rekreacji i Wypoczynku. W przeciągu paru dni mają otrzymać mieszkania socjalne.

 • 2,5-letnia dziewczynka pozostawiona w domu sama, przywiązana w mieszkaniu przez matkę, odnaleziona i uwolniona przez policjantów z Lipna (woj. kujawsko-pomorskie). Najprawdopodobniej matka tłumaczyła się, iż wyszła tylko na chwilę i aby jej się nic złego nie stało, przywiązała ją do framugi drzwi.

 • Chłopiec z Bytomia (Śląskie), który dziewięć miesięcy temu przyszedł na świat, trafił do szpitala z sińcami na twarzy i szyi. Zatrzymana została jego 22-letnia matka. Podczas badań wyszło na jaw, iż dziecko ma zrośnięty obojczyk. Może to oznaczać, iż już wcześniej mogło dojść do przemocy w rodzinie. O sprawie pracowników socjalnych poinformował konkubent matki. – poinformował rzecznik bytomskiej policji – Tomasz Bobrek.

 • Minister zdrowia ma za zadanie jak najszybciej zmniejszyć kolejki do przychodni i szpitali. Żeby je skrócić, według „Gazety Wyborczej” prosi o pomoc szefów wojewódzkich oddziałów NFZ.

 

 • Aleja Kościuszki w Łodzi wyłączona! Informacja nieoficjalna o podłożeniu bomby w sądzie.

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Sudan i zatonięcie promu z uchodźcami. Co najmniej 200 sudańskich uchodźców zatonęło, gdy na dno poszedł prom. Płynęli nim ludzie, którzy uciekali z owładniętego walkami miasta Malakal. Do tego dramatycznego wydarzenia doszło na rzece Nil Biały.

 • Amerykański dziennikarz – David Satter, który pracuje w Rosji przeszło 10 lat dla Radia Wolna Europa, poinformował o tym, iż został wydalony z tego państwa. Wypędzenie dziennikarza z kraju ma związek z jego pracą nad materiałem dotyczących prounijnych demonstracji na Ukrainie, które mają tam miejsce od 21 listopada 2013 roku. Satter rzekł: „Oznajmiono mi, że podług służb bezpieczeństwa moja obecność w Rosji jest niepożądana”. Agencja AFP zaznacza, iż mowa tutaj o jednym z pierwszych przypadków wydalenia zagranicznego dziennikarza z Rosji od ukończenia zimnej wojny.

 • Po 2,5-letniej przerwie w Nowym Jorku wraca Polskie Radio. Regularny program już od lutego.

 • Sąd w Weinan (środkowe Chiny) uznał za winną handlu dzieci kobietę i skazał ją na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata. Położna przyznała się, iż wykradała noworodki ze szpitala, w którym pracowała, po czym przekazywała je handlarzom żywym towarem. Taki wyrok jak kara śmierci w zawierzeniu na dwa lata zazwyczaj zamieniana jest w Chinach na dożywocie. Zhang Shuxia po wykradzeniu dziecka mówiła rodzicom, że np. zmarło bądź ma takie wady wrodzone, że lepiej je oddać w dobre ręce.

 • Papież Franciszek sprzedaje motocykl, który otrzymał w czerwcu od motocyklistów. Harley-Davidson, który idzie pod młotek, ma na baku specjalną sygnaturę z imieniem papieża. Zlicytowana zostanie również specjalna kurtka. Aukcja już 6 lutego w Grand Palais w Paryżu. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na renowację rzymskiego schroniska i jadłodajni dla ubogich.

 

Translate »