Ostatnie wydarzenia:
-
W czasie wczorajszego Marszu Niepodległości na ul. Skorupki miała miejsce bijatyka. Doszło do interwencji policji. Płonęły samochody. Jeden z organizatorów – Witold Tumanowicz prosił, ażeby ci, którzy się odłączyli, powrócili do manifestacji. Niestety, tak się nie stało. Ratusz musiał zdecydować o rozwiązaniu marszu, gdyż policja nie była już w stanie zadbać o bezpieczeństwo wszystkich ludzi na warszawskich ulicach. Stolica liczy straty po marszu, a MSZ ubolewa z powodu agresywnych postępowań poniektórych uczestników Marszu Niepodległości.
-
„Przez Polskę przebiega niewidzialny mur podziałów” – rzekł kardynał Stanisław Dziwisz w trakcie mszy świętej w intencji ojczyzny w Katedrze na Wawelu. Nawoływał do jedności duchowej narodu i szacunku do siebie nawzajem.
-
Prezydent Polski odznaczył wczoraj eseistę – Jacka Bocheńskiego oraz litewskiego poetę, tłumacza – Tomasa Venclova.
-
Wczoraj minęło 25 lat od śmierci Jana Himilsbacha znanego z „Rejsu” czy „Wniebowziętych”. To człowiek, który według papierów urodził się 31 listopada 1931. Taką datę wpisał urzędnik! Oprócz aktorstwa pasjonował się pisaniem. Napisał takie opowiadania jak „Przepychanka”, „Monidło”. Interesował się nade wszystko biedną warstwą społeczeństwa.
-
Od piątku do niedzieli miało miejsce aż trzysta jeden wypadków drogowych w Polsce. Aż dwudziestu ludzi zginęło, a trzysta siedemdziesiąt trzy osoby zostały ranne. Dziewięćset czterdzieści siedem kierowców zostało zatrzymanych z powodu jazdy po spożyciu alkoholu.
-
Czyżby był już koniec z miażdżeniem części ciała w grach dla dzieci? Tego chce rzecznik praw obywatelskich – prof. Irena Lipowicz.
-
Człowiek, który przez błąd sędziego znalazł się w więzieniu na 134 dni, domaga się 300 tysięcy złotych odszkodowania. Prawnicy jednak są zdania, iż nic mu się nie należy, bo przed uwiezieniem był bezdomny i niczego nie stracił. Czyżby jednak na pewno niczego nie utracił? Chociażby wolności przez te tygodnie, która mogłaby odmienić jego los?
Inne informacje:
-
Dziennikarze na Litwie zaprotestowali wczoraj przed siedzibą państwowej Służby do Badań Specjalnych (STT) przeciwko żądaniom funkcjonariuszy ujawnienia przez agencję informacyjną BNS źródła pewnej informacji. Czego ona dotyczyła? Planowanych przez Rosję atakach informacyjnych na prezydent Litwy – Dalię Grybauskaite.
-
Londyn odnowił stosunki z Teheranem.
-
Początek szczytu klimatycznego w Polsce. Filipiny oznajmiły, iż nie chcą litości, ale działań, gdyż z powodu zmian klimatycznych cierpią ich rodacy. Obecnie na Filipinach brakuje wody pitnej, jedzenia i grozi epidemia. Żywioły od lat nie oszczędzają tych rejonów. Jednakże redukcja CO2 powinna mieć miejsce jednocześnie i w UE, i w każdej innej części świata, w tym w Chinach, inaczej bowiem rewolucja przemysłowa, chociażby w Polsce, nie ma sensu, nie przyniesie efektu, na którym zależy nie tylko Filipińczykom.
-
Moskwa komentuje 11 listopada w Polsce i swoim komentarzem udowadnia, iż nie rozumie w pełni tematyki.
-
Spotkanie europejskich przywódców w kwestii bezrobocia. Premier zapowiedział szybszy powrót z powodu wydarzeń podczas Marszu Niepodległości.
-
Rodzice amerykańskiego, poległego w starciu z talibami, żołnierza odbiorą dzisiaj dwa odznaczenia przyznane ich synowi przez polskie władze. Sierżant Michael Ollis został uhonorowany Gwiazdą Afganistanu, a także Złotym Medalem Wojska Polskiego.
-
Do Filipin zaczyna docierać pomoc. UE zadeklarowała przekazanie 8 mln euro dla akcji ratowniczej. Po 100 tys. dolarów przekażą władze Chin oraz chiński Czerwony Krzyż. O wspieraniu Filipińczyków zapewniły też Stany Zjednoczone. Wypłynęły już brytyjskie okręty ze sprzętem medycznym i infrastruktura niezbędna do uzdatniania wody.
Pogoda: Deszcz może zahaczyć wieczorem o północno-zachodnią krawędź kraju. O dziewiątej rano 4 st. C. Od dziesiątej do trzynastej 5 st. C. O piętnastej już tylko 3 st. C. O osiemnastej jedynie 2 st. C. O północy 0 st. C. Wiatr południowy i południowo-wschodni o prędkości: 7-11 km/h. Wilgotność: 70-98%.