Menu Zamknij

12 maja 2014 roku – Polska i świat

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Prezydent Polski podpisał w Bielsku-Białej nowelizację Prawa wodnego. Ma ona ułatwić m.in. budowę dróg rowerowych.

 • Luteina zamiast reklamowanych suplementów diety wspomagających wzrok? Czemu nie? Warto jeść warzywa i owoce, chociażby jagody. Luteina ta wchłania się lepiej od tabletek. Wciąż słyszymy i czytamy, iż dany produkt ma 5 mg czegoś, a inny 15 mg tego samego. Omija się jednak fakt, że ten o większej ilości czegoś wcale może tak się nie wchłaniać do organizmu, jak ten o mniejszej ilości. Mamy wiosnę, zbliża się wiosna, więc można skupić się na tym, co naturalne, gdyż jest to lepsze i przyjemniejsze od połykania przygotowanych suplementów diety.

 • Tysiące widzów na prawykonaniu utworu „Universa – Opera Otwarta” Jana A.P. Kaczmarka (krakowski Rynek Główny). To było apogeum obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 • W Operze i Filharmonii Podlaskiej w niedzielny wieczór musical „Upiów w operze” z audiodeskrypcją, inaczej rzecz ujmując ze specjalnym opisem lektorskim tego, co dzieje się na scenie.

 • W finale Konkursu Piosenki Eurowizji wystąpiła Polska, która ostatecznie zajęła 14. miejsce (z 62 pkt.). Otrzymaliśmy punkty, chociażby od: Niemców (10 pkt.), Włoch (8 pkt.) i Ukrainy (7 pkt.) i mniej punktów od kilka innych państw. Polska zaś najwięcej punktów (12 pkt.) przyznała Holandii. Zmiana zasad głosowania polega na tym, iż teraz liczba punktów zależna jest nie tylko od widzów, ale także od jury, a ono dość słabo nas oceniało.

 • W miejscu, gdzie niegdyś była wieś Rudka (pow. lubaczowski) kilkaset ludzi wzięło udział w uczczeniu 70. rocznicy zagłady wsi przez Ukraińską Powstańczą Armię. Świadkowie wydarzeń wiosny 1944 roku opowiadają jak „upowcy” ubrani w mundury niemieckie zabili 65 mieszkańców, a wieś spalili. Jednakże kobieta, która uszła z życiem (miała wtenczas 5 lat) dzisiaj mówi o wybaczaniu i współczuciu dla narodu ukraińskiego. Dobrze wie, że nie warto żyć w nienawiści. Nie jest też wrogo nastawiona do ludzi na Ukrainie. Nie ukrywa jednak, że chciałaby, ażeby Ukraińcy zdobyli się na odwagę i przeprosili Polaków za UPA.

 • Wojsko odnalazło swoją zgubę – drona.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Samolot linii United Airlines zmuszony został awaryjnie lądować w Los Angeles. Przyczyną tegoż lądowania był dym, który pojawił się na pokładzie boeinga 757. Na pokładzie maszyny znajdowało się 150 ludzi. Na płycie lotniska czekały wozy strażackie i ambulanse. Na szczęście lądowanie przebiegło sprawnie, nikt nie ucierpiał. Trwa śledztwo, które ma ustalić powód pojawienia się dymu.

 • Niezidentyfikowane szczątki ofiar z 11 września 2001 roku (Nowy Jork) zostały przeniesione do muzeum, które znajduje się w miejscu World Trade Center.

 • Papież Franciszek, udzielając święceń kapłańskich 13 diakonom, apelował do nich, żeby ukazywali więcej miłosierdzia wiernym i „nie obijali kijami” w konfesjonale. Rzekł, że odczuwa ból, kiedy to napotyka na ludzi, którzy nie uczęszczają do spowiedzi, gdyż zostali tam skrzyczani, zamknięto im kościół przed nosem. „Nie bądźcie panami doktryny” – przemawiał papież.

 • 400 uzbrojonych najemników z prywatnej amerykańskiej firmy ochroniarskiej Academi podobno walczy na Ukrainie po stronie ukraińskiej armii i policji. Takie informacje podał w niedzielę „Bild am Sonntag”. Powoływał się na źródła w wywiadzie zagranicznym BND. Podobno Amerykańska jednostka znana jest pod nazwą Blackwater i działa na zlecenie rządów i firm.

 • Pod koniec kwietnia rosyjskie myśliwce naruszyły kilkakrotnie przestrzeń powietrzną Ukrainy. To była świadoma prowokacja na rozkaz. Takie dane podał w niedzielę niemiecki tabloid „Bild”, także powołując się na źródła w wywiadzie zagranicznym BND. Według gazety prezydent Putin chciał sprowokować konflikt militarny z niestabilnym państwem sąsiedzkim.

 • Na Krymie prześladowania uczestników Majdanu – biją na alarm przyjaźni władzom w Kijowie. W niedzielę nad ranem w Symferopolu funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji i zatrzymanie przez nich filmowca i działacza Automajdanu – Olega Sencowa. Jego komórka od godz. 4 rano (to wtedy ostatni raz komunikował się ze znajomymi) milczy. Natomiast naczelnik milicji w Mariupolu, którego porwano dwa dni temu, nie żyje. O śmierci podał ukraiński portal ostro.org. Podobno znaleziono go powieszonego nieopodal lotniska w Mariupolu. Jednakże dzisiejsze oficjalne wieści nie potwierdzają tych doniesień. Ponoć naczelnik żyje.

 • Pod Słowiańskiem ukraińscy wojskowi zatrzymali w sobotę separatystów wiozących karty do głosowania w referendum o niepodległości obwodu. Chociaż głosowanie wyznaczone było na niedzielę, to karty… były już wypełnione.

 • Organizatorów tzw. referendów niepodległościowych na wschodzie Ukrainy ma spotkać odpowiedzialność karna. Oświadczył to dzisiaj pełniący obowiązku prezydenta tego kraju – Ołeksandr Turczynow.

 

Translate »