Menu Zamknij

13 maja 2014 roku – o czym słyszymy w Polsce i na świecie?

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Na antenie TVP Info europoseł Marek Migalski poinformował, iż powiedziano mu, iż z powodu decyzji władz Rosji nie może wjechać na teren Białorusi.

  • Premier Polski stwierdził, iż referenda w obwodach donieckim i ługańskim to następna faza rozbioru Ukrainy.

  • Następca tronu Danii książę Fryderyk z małżonką księżną Marią Elżbietą dalej z wizytą w Polsce. To trzydniowa wizyta, która kończy się jutro.

  • „Znamię! Znam je?” – kluczowe hasło trzeciego już Tygodnia Świadomości Czerniaka (trwa on od 12 do 18 maja).

  • Film Macieja Pieprzycy „Chce się żyć” zwyciężył na X Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku. Gratulujemy!

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Przynajmniej 15 ludzi straciło życie w następstwie gazu i paniki, jaka rozgorzała na przepełnionym stadionie w stolicy Demokratycznej Republiki Konga (w Kinszasie). Popłoch wybuchł w niedzielę wieczorem po użyciu przez policję gazu łzawiącego, która tym sposobem próbowała opanować sytuację w czasie rozruchów po meczu piłkarskim. 24 osoby zostały ranne. Podług danych policyjnych zmarło aż 18 ludzi. Miesiąc temu co najmniej 21 ludzi poniosło śmierć w wyniku histerii, która miała miejsce na festiwalu muzycznym. Publiczność przeraziła się, gdy zapadły egipskie ciemności przez przerwę w dostarczaniu prądu.

  • Młodzi Włosi licznie wybierają Wielką Brytanię, gdyż poszukują lepszych życiowych perspektyw. Tak wynika ze statystyk, która podała włoska prasa. W 2013 roku liczba obywateli Italii przed czterdziestką, którzy przenieśli się do Wielkiej Brytanii, urosła aż o 81%.

  • Pomimo kryzysu ukraińskiego i waszyngtońskich nacisków Francja jednak sprzeda Rosji okręty desantowe Mistral. Napisał o tym „Le Monde”, który powoływał się na anonimowe źródło w Pałacu Elizejskim. Natomiast dziennik sztokholmski „Svenska Dagbladet” poinformował wczoraj, iż Bank Światowy planuje udzielić Rosji pożyczek na sumę 868 mln dolarów. Pieniądze te mają być przeznaczone także na budowę rurociągu. Czyli sankcje na Rosję to jedna sprawa, a biznes – druga?

  • W referendum w obwodzie donieckim rzekomo 89,07% głosujących opowiedziało się za niepodległością tegoż regionu, a tylko 10,19% było przeciwnych. Frekwencja miała wynieść 74,87%. Takie dane podał w niedzielny wieczór szef centralnej komisji wyborczej tzw. Donieckiej republiki Ludowej – Roman Lagin. Z kolei w obwodzie ługańskim ponoć za oddzieleniem się od Ukrainy było 95,98% głosujących. Poinformował o tym wczoraj szef miejscowej komisji wyborczej – Aleksandr Małychin. Według niego frekwencja w Ługańsku sięgnęła 70%, w obwodzie zaś 81%.

  • Jedynie Rosja uznaje wyniki ostatniego referendum w obwodzie donieckim i ługańskim (na Ukrainie).

 

Translate »