Menu Zamknij

14 maja 2014 roku – w Polsce oraz na świecie

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Prezydent Polski wręczył nominacje generalskie funkcjonariuszom Straży Granicznej.

 • Kompozytor – Krzysztof Penderecki odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego. To poklask nad jego dokonaniami twórczymi i światowym znaczeniem jego dzieł oraz zawartego w nich przesłania w obronie „absolutnych wartości etyczno-intelektualnych”.

 • Episkopat Polski zachęca wiernych do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego i namawia na „odpowiedzialny wybór osób, którym na sercu leży autentyczne dobro Europy i Polski”.

 • Przyszłe opady na południu kraju mogą sprawić niemały kłopot. Premier zapowiedział, iż służby sprawdzą stan urządzeń przeciwpowodziowych.

 • Blisko 80 tys. zł odszkodowania oraz 300 tys. zł zadośćuczynienia za 17 miesięcy niesłusznego aresztowania przyznał Sąd Okręgowy w Lublinie osobie podejrzewanej wcześniej o zabójstwo znajomego. Paweł Guz domagał się 5 mln zł i zapowiada apelację. Przez aresztowanie zerwany został kontrakt Guza w Norwegii, gdyż za kratami niemożliwe jest prowadzenie swojej firmy budowlanej. Od 2006 roku było o wiele więcej chętnych na takie usługi, zatem mógłby zarobić, gdyby nie pomyłka prokuratury, przez którą w lipcu 2007 roku został pozbawiony wolności.

 • Dzwon „Jan Paweł II” na Wawelu? W Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry taki dzwon został wczorajszym rankiem zawieszony. Pierwszy raz dzwon zabije 18 maja, czyli w rocznicę narodzin Karola Wojtyły. Odlano go z brązu, waży pół tony, ma 93 cm średnicy. Wyryto na nim myśl przewodnią pontyfikatu papieża: „Nolite timere!”, czyli „Nie lękajcie się!”.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • 360 górników udało się wyprowadzić, a przynajmniej ponad 205 górników straciło życie w rezultacie wybuchu i pożaru w kopalni w miejscowości Soma (zachód Turcji). W czasie eksplozji w kopalni było aż 787 górników. Czas działa na niekorzyść jeszcze żyjących górników. Co najmniej 80 górników jest rannych, a 4 z nich są w stanie ciężkim.

 • Pierwszy ogólnoukraiński okrągły stół jedności narodowej” ma ruszyć dzisiaj po południu w stolicy Ukrainy.

 • 6 ukraińskich żołnierzy poległo, a ośmiu zostało rannych w starciu z prorosyjskimi bojownikami nieopodal Kramatorska (obwód doniecki na wschodzie Ukrainy).

 • Prezydent Rosji wykorzystuje słabe punkty UE. Czy Unia Europejska będzie zjednoczona? O sprawie napisał „Die Welt”, który m.in. ujął to tak: „W czasie gdy przed drzwiami UE rozgrywa się największy od czasów konfliktu na Bałkanach dramat, Europejczycy stoją w kącie jak zagubieni widzowie”.

 • Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun mianował Norweżkę (generał dywizji Kristinę Lund) dowódcą sił pokojowych ONZ na Cyprze (UNFICYP). Poinformowały o tym Narody Zjednoczone. Kobieta ma 34 lat doświadczenia w norweskim wojsku i silach ONZ. Gratulujemy!

 

Translate »