Menu Zamknij

14 listopada 2013 roku – sprawy w kraju i za granicą

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Dzisiaj mamy Ogólnopolski Dzień Seniora. W niektórych miastach będą mieć miejsce okolicznościowe spotkania, a na nich np. występy artystyczne. Wszystkiego Najlepszego życzą dziś młodzi polskim seniorom. Dołączamy się do tych życzeń.

 • Otwarcie w południe w Pałacu Prezydenckim dyskusji „Jaka polityka bezpieczeństwa i obrony dla Europy?”. W grudniu ma odbyć się szczyt szefów rządów państw UE, a jego tematem będzie unijna Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony. Polska jest za jej wzmocnieniem, stąd ważne, ażeby dzisiaj zostały przedstawione Bronisławowi Komorowskiemu polskie oczekiwania.

 • Kolejne osoby i następne zarzuty w sprawie ataku na ambasadę podczas Marszu Niepodległości. Mowa o dwóch podejrzanych o podpalenie policyjnej budki.

 • Ministerstwo Edukacji Narodowej odda samorządom nauczycielski awans? Oczywiście samorządy nie chcą tego. Pomimo tego związki zawodowe przygotowują się do protestu. Więcej o tym w „Gazecie Wyborczej”.

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jej konferencja poświęcona zakupowi sprzętu medycznego dla noworodków. Zostanie poruszony temat dalszych dziejów sprzętu odebranego oddziałowi geriatrycznemu w Pszczynie. Ten sprzęt zamiast być w umówionym miejscu pracował m.in. na kardiologii.

 • Skończyły się już poszukiwania 11-letniej Klaudii ze Szczecina, która wczoraj rano wyszła do szkoły i do rana nie wróciła do domu. Widziano ją ok. godziny 14.00 przy pl. Grunwaldzkim. Była ubrana w czarną kurtkę, jeansy rurki w kolorze granatowym. Nosiła beżowe buty adidasy. Powinna mieć ze sobą czarną torbę na ramię. Znajomi, do których dotarli szukający, nie wiedzieli, gdzie znajduje się dziewczyna.

 • Policja koło Chełmna (woj. kujawsko-pomorskie) postrzeliła uciekającego przed kontrolą kierowcę. Ranny został również sam policjant próbujący zatrzymać mężczyznę. Funkcjonariusz, gdy zbliżył się do uciekającego wcześniej pojazdu, próbował otworzyć drzwi, a wtedy pojazd ponownie ruszył, rzecz jasna ciągnąc go.

 • Szwedzi żyją w zdrowiu aż przeszło 71 lat. Polacy cieszą się zdrowiem jedynie przez 59 lat. Więcej o tym napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

 • Zagrożone nadmorskie rośliny to np. aster solny, kocanki piaskowe, kostrzewa poleska, dziobak (czyli rukwiel nadmorska), solanka kolczysta mikołajek nadmorski, kruszczyk rdzawoczerwony. Mają jednak znaleźć inne miejsce do swojego życia. Naukowcy już się zajęli ich przetrwaniem. Część z nich zostanie przetransportowana na sztuczną wydmę w Górkach Wschodnich na Wyspie Sobieszewskiej (teren Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego).

 

 

Inne informacje:

 • Francuska wytwórnia słynnych fortepianów niebawem kończy swoją produkcję. Na takich fortepianach grali tacy wirtuozi jak Chopin czy Debussy. Pleyel to najstarsza marka tych instrumentów. Działała przeszło 200 lat. Wszystkie jej produkty były cenione na całym świecie Wyprodukowała ich aż 250 tysięcy. W latach 30. w XIX wieku Camille Pleyel – syn twórcy firmy i jednocześnie kompozytora – Ignace’a Josepha Pleyela z pewnością tego by nie chciał. Niestety, ale dzisiejsze czasy zmuszają firmy produkujące towary z górnej półki do albo zaprzestania tego, albo pogorszenia jakości swoich wyrobów.

 • Victoria Nuland – podsekretarz do spraw europejskich wezwała liderów Ukrainy do dokonania „słusznego, historycznego wyboru”, który pozwoliłby na podpisanie na szczycie Partnerstwa Wschodniego umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

 • Czy Duma Państwowa, czyli niższa izba rosyjskiego parlamentu przyjmie projekt ustawy antyalkoholowej? Jeśli tak, nierealne stanie się zobaczenie w kinie filmów ze scenami z napojami wyskokowymi.

 • Co ze zniesieniem w USA wiz dla Polaków? Izba Reprezentantów na razie nie będzie głosować nad ustawą o reformie imigracyjnej w wersji, którą przyjął Senat. Oświadczył to przewodniczący – John Boehner. Czyli nie możemy w tym roku spodziewać się żadych zmian.

 • Włosi w swoich domach trzymają zepsuty, nieużywany sprzęt AGD. To aż 200 mln zapomnianych urządzeń.

 • W Monachium w kolekcji także dzieła z Polski! Według polskiej konsul są dowody, które to potwierdzają. Po tym jak niemiecki rząd podał listę półtora tysiąca zagrabionych przez III Rzeszę dzieł sztuki odnalezionych w jednym z mieszkań, już chyba nic nie może nikogo zdziwić.

 • Dzisiaj rozpoczyna się proces byłego prezydenta Niemiec – Christiana Wulffa. Oskarżony jest on o korupcję. Chodzi o 770 euro, które wydał wraz ze swoją żoną w jednym z hoteli. Za ten nocleg nie zapłacił jednak on, ale producent filmowy. Może nie byłby to problem, gdyby nie ubiegał się wtedy o sponsorów, którzy wsparliby nowy film producenta.

 • Brytyjski następca tronu i syn Elżbiety II – książę Karol kończy dzisiaj 65 lat. Państwowe świadczenie przeznacza na cel charytatywny.

 • Gmach World Trade Center 4 otwarty. Wieżowiec ma 72 piętra. Jego powierzchnia to 214 tysięcy metrów kwadratowych.

 • Tymczasowe zawieszenie zwiedzania Ogrodów Watykańskich. Decyzję podjęto z powodu dwóch papieży.

 • Świat obiegła informacja o możliwym ataku na papieża Franciszka.

 • Muzeum Polskiemu w Rapperswilu w Szwajcarii grozi eksmisja z XIII-wiecznego zamku!

 • 105 mln dolarów wart jest sporych wymiarów obraz Andy’ego Warhola przedstawiający scenkę z wypadku samochodowego. Za tyle sprzedano go na aukcji w Nowym Jorku.

 

 

Pogoda: Prawdopodobieństwo opadów małe. Nad ranem 0 st. C! Wiatr zachodni i południowo-zachodni. O ósmej rano jedynie jeden stopień C. W południe 3 st. C., które powinny się utrzymać do osiemnastej. Później temperatura zacznie spadać. Jednakże o dwudziestej pierwszej do północy, a nawet pierwszej w nocy znowu będzie w okolicach 3 stopni C. Za to zwiększy się prędkość wiatru z 7-11 km/h do ok. 15 km/h.

Translate »