Menu Zamknij

14 marca 2014 roku – u nas i na świecie

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Możliwe, iż na przełomie marca i kwietnia do Sejmu trafi projekt noweli ustawy dotyczącej świadczeń rodzinnych. Ma ona zrealizować wyrok TK, który stwierdził, iż odebranie świadczeń pielęgnacyjnych części opiekunów niepełnosprawnych było niekonstytucyjne. Osoby, które przez nowelizację (od lipca) utraciły uprawnienia do świadczeń pielęgnacyjnych, mają teraz mieć to prawo przywrócone, a dodatkowo zostaną im wypłacone zaległe świadczenia.

  • 19 lutego 2014 roku warszawski sąd dostał z prokuratury wniosek o areszt dotyczący szpiegostwa. Najprawdopodobniej chodzi o dwóch Białorusinów zatrzymanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mimo wszystko są to różne sprawy. Według „Gazety Wyborczej” możliwe, że zatrzymani pracowali dla Rosji i mieli oni rozpracowywać obiekty polskiej armii.

  • Umowa stowarzyszeniowa z Unią będzie dla Ukrainy istotnym symbolem, acz też realną szansą na wprowadzanie potrzebnych reform. Takiego zdania jest ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski, który wczoraj wziął udział w spotkaniu ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Litwa gotowa do kupna i rozmieszczenia na swoim terytorium amerykańskiego systemu antyrakietowego Patriot. W tej sprawie na Litwie jest zgoda polityczna i środki finansowe.

  • 65-letni czeski filozof i duchowny Kościoła katolickiego – ksiądz Tomasz Halik otrzymał tegoroczną prestiżową Nagrodę Templetona. Został wyróżniony za „walkę w imię wolności religijnej podczas sowieckiej okupacji”. Poinformowała o tym Fundacja Templetona z siedzibą w Londynie.

  • Trzy osoby zginęły z powodu ataku uczestników prorosyjskiej demonstracji w centrum Doniecka na manifestantów będących za jednością Ukrainy. O tym fakcie podała gazeta internetowa „Nowosti Donbasa”.

  • Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zakomunikował wczoraj, iż wszelkie podjęte próby na rzecz ograniczenia agresywnych działań na Krymie zostały odrzucone przez stronę rosyjską. Jeżeli deeskalacja nie nastąpi, możliwe są następne sankcje.

  • Sekretarz stanu USA John Kerry rzekł w czwartek w Senacie, iż Waszyngton i UE podejmą w stosunku do Rosji rychłe „poważne kroki”, jeżeli dokona ona aneksji Krymu. J. Kerry ma spotkać się dzisiaj w Londynie z szefem MSZ Rosji Sergiejem Ławrowem.

 

Translate »