Menu Zamknij

17 marca 2014 roku – najistotniejsze informacje z kraju i ze świata

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Kilkadziesiąt osób wzięło udział w niedzielę w Krakowie-Balicach w segregowaniu plastikowych nakrętek od napojów. Zakrętki zostały też przez nie zapakowane. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony ma być na sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych dzieci. Akcję „Zakrętki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie” organizuje Fundacja Bez Tajemnic. Segregacji uległo 4 mln zakrętek, które zostały zawiezione do fabryk recyklingowych. „Zbieramy je przez rok w szkołach, firmach. Oficjalnie współpracujemy z 600 podmiotami w kraju, a nieformalnie z kilkunastoma tysiącami instytucji i osobami, które przywożą zakrętki…” – mówił prezes fundacji – Michał Żukrowski.

  • Zmarł w Warszawie w wieku 78 lat wybitny polski chirurg transplantolog prof. Wojciech Rowiński. To człowiek, który był inicjatorem uchwalenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej oraz współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Prof. Wojciech Rowiński miał też swój udział w pierwszym polskim udanym przeszczepie nerki w 1966 roku.

  • Duże opady śniegu i silny wiatr powodem wzrostu zagrożenia lawinowego! Warunki turystyczne bardzo trudne! Takie dane płyną od tatrzańskich ratowników. Dzisiaj ogłoszono w Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

  • Minimum 7,5 mln euro ma przeznaczyć UE na pomoc rolnikom, którzy ponieśli straty z powodu afrykańskiego pomoru świń. W Polsce chorobę tę wykryto jedynie u dwóch dzików, które przekroczyły granicę Polski, podążając od Białorusi.

  • W tym tygodniu szefowie MON Polski i Litwy mają rozmawiać o powołaniu polsko-ukraińsko-litewskiej brygady. Takie dane podało w niedzielę MON. Za powrotem takiej jednostki jest europoseł – Paweł Kowal z Polski Razem.

  • Ryszard Kalisz w TVP Info – lider stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska jest zdania, iż aktywność Polski to polityczna szansa na rozwiązanie sytuacji na Ukrainie.

  • Wiceprezydent USA Joe Biden w trakcie jutrzejszej wizyty w Polsce ma spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem, a także prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem – poinformowała ambasada USA w Polsce. Wśród tematów rozmowy będzie również sytuacja na Ukrainie.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • O bliskich relacjach ukraińskiej partii Swoboda ze skrajnie prawicową Narodowo-Demokratyczną Partią Niemiec (NPD) rozpisuje się niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

  • Za przyłączeniem Krymu do Rosji ponoć głosowało 96,77% uczestników wczorajszego referendum na półwyspie. Przynajmniej takie dane ogłosił dziś szef komisji Rady Najwyższej Krymu do spraw referendum Michaił Małyszew.

  • Podczas niedzielnego referendum w sprawie przyłączeniu Krymu do Rosji, nieuznawanego przez władze ukraińskie, miały miejsca nieprawidłowości – oświadczyła organizacja społeczna Komitet Wyborców Ukrainy.

  • Zaginęli trzej duchowni grekokatoliccy na Krymie. Nie wiadomo, gdzie jest kapelan ukraińskich sił zbrojnych – ksiądz Mikołaj Kwycz.

  • Przyjechałem tutaj po własną opinię, bo uważam, że zero-jedynkowe stanowisko Polski jest błędne – rzekł poseł SLD Adam Kępiński.

  • Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek zwróci się do Zgromadzenia Federalnego z nadzwyczajnym orędziem w sprawie sytuacji naokoło Krymu.

  • Grupa stronników radykalnej Innej Rosji dzisiaj rano wtargnęła na teren ambasady Ukrainy w Moskwie. Hasło akcji: „Kijów – to rosyjskie miasto!”.

 

Translate »