Menu Zamknij

15 października 2013 roku – piętnasty dzień dziesiątego miesiąca

 

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Referendum w Warszawie to żółta kartka dla PO i to pomimo iż jest nieważne z powodu zbyt małej frekwencji.

 • Wczoraj rozpoczął się Tydzień Mediacji.

 • Wraz z przedstawicielami rządów Polski, Holandii, Izraela i Słowacji uczczono 70. rocznicę powstania w byłym hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze (koło Włodawy) na Lubelszczyźnie. Uroczystości odbyły się z udziałem trzech z czterdziestu dziewięciu ocalałych uczestników tego buntu. Ratować próbowało się wtedy aż trzystu więźniów. Lwią część zabito, a inni zginęli na polu minowym. To właśnie im udała się ucieczka z obozu 14 października 1943 roku. Trzech obecnych wczoraj: Thomas Blatt, Jules Schelvis i Philip Bialowitz. Z rąk Jacka Michałowskiego – szefa Kancelarii Prezydenta odebrali nadane przez Bronisława Komorowskiego Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 • Rząd postanowił, iż o nowe świadczenie pielęgnacyjne będzie mógł wystąpić każdy opiekun niepełnosprawnego. Więcej o tym w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Od lipca sto tysięcy ludzi zostało pozbawionego tego, przecież nie przywileju, zwykłego świadczenia.

 • W Łodzi prokuratura ma dziś przesłuchać 32-latka – sprawcę śmiertelnego wypadku na przejściu dla pieszych. 10-letni chłopiec był na zebrze, gdy w niego wjechał, a ponad 63-letnia kobieta na chodniku, kiedy w nią uderzył. Wszystko miało miejsce na skrzyżowaniu (ul. Żeromskiego w Łodzi). W aucie jechało jeszcze dwóch pasażerów. Cała trójka była pod wpływem alkoholu. Kierowcy grozi do 12 lat więzienia.

 • Święto niewidomych. To dla nich tworzy się dźwiękowe informacje na przejściach czy w środkach komunikacji, a nawet bankomaty z alfabetem Braille’a. Niestety, takich urządzeń wciąż jest jeszcze za mało. Warto zastanowić się na ten temat w Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Ażeby tylko nie zakończyło się na dobrych chęciach i marzeniach.

 • Szokująca wypowiedź eksperta biura analizm sejmowych, który nie dostrzega głębszej problematyki odcinania wody w celu zmuszania mieszkańców kamienic do wyprowadzki. Dla niego praktyka „czyściciela” to nic złego. Uzasadnił to tym, że: „Mieszkańcy mogą wodę do picia kupić w sklepie albo przynieść ze źródła wody oligoceńskiej. Dla zachowania higieny mogą udać się do znajomych lub rodziny. W ostateczności mieszkańcy kamienicy pozbawieni dostaw wody mogliby ją opuścić”. Widocznie autor tych słów zapomniał, nie zdziwiłoby nikogo, gdyby nawet nie wiedział, na czym polegał pozytywizm i rola takiej „Siłaczki” Żeromskiego. Naprawdę, panie autorze, wystarczy nieco empatii, żeby zrozumieć drugiego człowieka. Może ostatecznie lepiej będzie, dla wszystkich, jak pan zrezygnuje z pełnienia tego stanowiska?

 • Polscy wyznawcy islamu i początek obchodów Święta Ofiarowania (Kurban Bajram), który trwa cztery dni.

 

 

Inne informacje:

 • Od dzisiaj imigrantom, którzy będą płynąć do wybrzeży Włoch, towarzyszy włoskie lotnictwo i marynarka wojenna. Operacja ta nosi nazwę misją humanitarno-wojskową.

 • Wczoraj brytyjska policja aresztowała mężczyznę (44 l.), który chciał wtargnąć z nożem do Pałacu Buckingham w Londynie.

 • Premier Polski odwiedzi Zambię i RPA. To w ramach realizacji programu „Go Africa!”, który ma ułatwić rozwijanie relacji gospodarczych.

 • Poszukiwania polskiego alpinisty na Kaukazie zostały przerwane do wiosny.

 • Ukraińskie władze przedłużają sprawę Julii Tymoszenko, a to najważniejszy warunek, jaki postawiła UE, by doszło do umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą.

 • 72-letni Amerykanin żył aż 3 tygodnie w lasach w północnej Kalifornii. Wyczerpanego człowieka znaleźli myśliwi. Od 24 września zmagał się z zimnem i głodem. Żywił się żabami, wiewiórkami i jagodami.

 

Pogoda: Deszcz możliwy na zachodzie (np. Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra) oraz na wschodzie (np. Rzeszów, Lublin,Kraków). Mocniejsze opady mogą być spodziewane koło Zamościa. Deszcz może zahaczyć o Łódź.O 10.00 rano 8 st. C., w południe trzy stopnie więcej, o 15.00 około 13-15 st. C., a o 20.00 już 9 st. C. O północy 6 st. C. Wiatr zwykle południowy lub południowo-wschodni o prędkości: 4-7 km/h. Wilgotność największa tam, gdzie deszcz: 80%. Warunki biometeorologiczne w całej Polsce niekorzystne. Ciśnienie: 1010 hPa.

 

Translate »