Menu Zamknij

15 września 2014 roku – nowe wyzwania w Polsce i na świecie

 

Ostatnie wiadomości:

  • W okolicach wsi Grunwald (okolice jeziora Łubień) wystartowały zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne. Ich celem jest odnalezienie Doliny Wielkiego Strumienia. To w niej w 1410 roku rozegrała się bitwa i doszło do znalezienia pamiątek po niej.

  • Przeszło 700 tys. zł zebrano dzięki Poland Business Run (charytatywnym biegom odbywającym się w niedzielę w Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Warszawie. Za tę kwotę Fundacja Jaśka Meli „Poza Horyzonty” zakupi protezy dla podopiecznych.

  • 24 września rozpoczną się największe tegoroczne ćwiczenia wojskowe „Anakonda”. Ćwiczenia zaplanowano na kilku poligonach i na Bałtyku.

  • Przepisy z 16 ustaw, które regulują sprawy związane z przeszukiwaniem osób, kontroli osobistej i przeglądania bagaży zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich. Według niej nie wyznaczono w nich granicy ingerencji w nietykalność osobistą, „a więc przykładowo czy przeszukanie osoby obejmuje tylko oględziny powierzchni ciała połączone z obowiązkiem rozebrania się do naga, czy też może ono również objąć dalsze drastyczne działania kontrolne” – rzekła RPO.

  • „Żelazna dama”, idealna reprezentantka klasy średniej – tak o Ewie Kopacz napisał włoski dziennik „Corriere della Sera”, który zaznacza, iż „wyłania się ona z cienia” Donalda Tuska. W prasie podkreślono, iż jest to osoba z najbliższych i najwierniejszych współpracowników dotychczasowego polskiego premiera. Podług gazety Polska to „lokomotywa Europy Środkowo-Wschodniej”, która jest na pierwszej linii destabilizacji Ukrainy i przed wyborami samorządowymi oraz parlamentarnymi, dlatego też trwa tam „delikatna faza przejściowa”. Ponadto tygodnik z poklaskiem przypomina, iż w czasach pojawienia się wirusa H1N1 ówczesna minister zdrowia sprzeciwiła się masowemu zakupowi szczepionek przeciwko grypie, co uczyniły także Włochy. Inaczej zdecydowała Francja. Pani Kopacz uznała szczepienia te za „zbędne” i – jak czas pokazał – krytycy jej postanowienia byli w błędzie.

  • Dżihadyści z Państwa Islamskiego zamordowali Brytyjczyka. Premier David Cameron uznał morderstwo Davida Hainesa za akt „absolutnego zła”. Zachód potępił egzekucję Hainesa. W odpowiedzi na apel USA Australia wyśle siły powietrzne i komandosów do walki z dżihadystami z IS w Syrii i Iraku. Stacjonować będą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

  • Papież udzielił ślubu 20 parom. Od ostatniego ślubu udzielonego przez papieża w bazylice upłynęło 14 lat. Ceremonii wówczas uczestniczył Jan Paweł II z okazji Jubileuszu Rodziny (w Roku Świętym). Natomiast pary, którym udzielił ślubu papież Franciszek, są w różnej sytuacji życiowej, niektóre mają dzieci i do ślubu poszły po latach wolnego związku.

  • Razem z nowym rokiem szkolnym w Wielkiej Brytanii powraca obowiązek nauczania języków obcych już od 7. roku życia. Zostały również uruchomione specjalne centra szkoleniowe dla nauczycieli. Takie kroki uczyniono, gdyż na ten słaby punkt w szkolnictwie narzekają pracodawcy. Poszukiwani są ludzie ze znajomością: francuskiego (50%), niemieckiego (49%), hiszpańskiego (44%)… mandaryński (31%), arabski (23%), polski (19%), rosyjski (18%), katoński (16%), japoński (15%).

  • Samolot pasażerski linii Malaysia Airlines lecący z Malezji do Indii zawrócił z powodu awarii autopilota. Maszyna bezpiecznie wylądowała w Kuala Lumpur. Takie informacje podały wczoraj linie lotnicze.

 

Dzisiejsze pytania:

  • Jak będzie wyglądał rząd Ewy Kopacz?

  • Kiedy skończą się problemy z zerówkami w przedszkolach dla dzieci urodzonych w 2. połowie 2008 roku?

  • Jak będzie wyglądała wojna z dżihadystami?

 

 

Translate »