Menu Zamknij

17 grudnia 2013 roku – najistotniejsze wieści z Polski i ze świata

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Wczoraj odbyły się uroczystości 32. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek. Uczestnicy najpierw byli na mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a po zakończeniu mszy udali się pod Krzyż-Pomnik (przy kopalni). Tam odbył się Apel Poległych i zostały złożone kwiaty. Wystąpili uczniowie z miejscowości Rostarzewo w Wielkopolsce. To właśnie z tymi rejonami powiązana była jedna z ofiar, a mianowicie rozstrzelony górnik – Zenon Zając. 16 grudnia 1981 roku od milicyjnych kul poległo dziewięciu górników, kilkudziesięciu zostało rannych. To największa z tragedii w stanie wojennym.

 • W poniedziałek obchody wydarzeń z grudnia 1970 roku. Złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. W uroczystości wzięli udział i pracownicy Stoczni Gdańskiej SA, i uczniowie pomorskich szkół. Nie zapomniano o zapaleniu zniczy w pobliżu skweru – miejscu, w którym doszło do zamordowania Antoniego Browarczyka, czyli pierwszej śmiertelnej ofiary 17 grudnia 1981 roku (podczas demonstracji związanej z rocznicą Grudnia ’70).

 • Według NIK (i wielu innych kierowców) sposób oznakowania wielu polskich dróg jest niewłaściwy. W radiowej Jedynce prezes NIK – Krzysztof Kwiatkowski rzekł, iż na drogach znaki są stawiane niezgodnie z przyjętą organizacją ruchu. Poza tym w wielu miejscach brakuje znaków, a w wielu jest ich za dużo. Urzędnicy, z myślą o finansach, decydowali o stawianiu znaków ograniczenia prędkości nierzadko tam, gdzie łatwo było o taki mandat, czyli często w miejscach, gdzie można byłoby jechać szybciej.

 • Szpital na Dolnym Śląsku zaoferował złotówkę rodzicom w ramach odszkodowania za śmierć ich dziecka! Więcej o tym w „Gazecie Wyborczej”. Minister zdrowia w rozporządzeniu określił maksymalne kwoty odszkodowań: 100 tys. zł za uszczerbek na zdrowiu, 300 tys. zł, gdy doszło do śmierci. O minimalnych kwotach zapomniał? Ludzie zastanawiają się jak można odgórnie wyceniać wartość pieniężną życia człowieczego. Ile jest warte dane istnienie ludzkie? Do 300 tys. zł? To mniej niż niejedno mieszkanie! A zdrowie człowieka, od którego nierzadko zależne jest jego szczęście? 100 tys. zł? Toteż nie ma się co dziwić, iż podług obywateli wygląda to na kpinę z nich samych, gdyż każdy może stać się ofiarą błędu lekarskiego.

 • Na warszawskiej Pradze, przed blokiem mieszkalnym, doszło do bójki. Jedna osoba nie żyje, a trzy zostały ranne. Stan jednej z nich, po przywiezieniu do szpitala, był ciężki.

 

 

Inne informacje:

 • Czy Partii Regionów prezydenta Ukrainy – Wiktora Janukowycza grozi rozpad? Azarow walczy, by nie dopuścić do rozłamu partii.

 • Kolejne dni mogą zadecydować o przyszłości Ukrainy.

 • Kandydaci opozycji, według exit polls (sondaży powyborczych), wygrali w niedzielnych wyborach na Ukrainie (frekwencja: prawie 49%). Wybory te były uzupełnieniem w trzech z pięciu okręgów jednomandatowych, w których po wyborach w 2012 roku nie został wyłoniony zwycięzca. Opozycjoniści oskarżają rząd o naruszenie ordynacji.

 • Australijczycy opuścili Afganistan. Poinformował o tym premier Australii – Tony Abbott.

 • Powstała „mapa bezdomności w Lizbonie”.Na 600 tys. ludzi aż 2 tysiące jest bezdomnych i są to ludzie coraz młodsi! Nierzadko bez żadnych nałogów i problemów psychicznych! Bywają to nawet młode małżeństwa. I to skłania nas ku zastanowieniu się nad tą problematyką pod innym kątem. Dobrze o tym wie dyrektorka Świętego Domu – Rita Valadas.

 • Amerykańska aktorka i teatralna, i filmowa – Joan Fontaine (96 l.) zmarła w niedzielę 15 grudnia 2013 roku. W swoim życiu zaczynała od małych rólek w teatrze. Później, grając w filmie, w 1942 roku otrzymała Oscara za rolę w filmie „Podejrzenie” Alfreda Hitchcocka.

 • Od niedzieli na Maderze działa Muzeum Cristiano Ronaldo. Na jego otwarciu obecny był sam portugalski piłkarz.

 

Translate »