Menu Zamknij

17 kwietnia 2014 roku – Polska i zagranica

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Cztery osoby na pięciu ludzi, którzy chorują na POChP, to palacze tytoniu. Przed tą okropną i przewlekłą chorobą płuc w radiowej Jedynce ostrzegał prof. Andrzej Fal z Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Choroba nie jest wyleczalna i doprowadza do śmierci. Dodatkowo to czwarta choroba odnośnie do liczby powodowanych zgonów na naszym globie, a liczba ta stale rośnie.

 • Dzisiaj mamy Wielki Czwartek. Kościół katolicki wspomina i czci tajemnicę Eucharystii – Chrystusa pod postaciami chleba i wina, a także tajemnice mszy św. i kapłaństwa.

 • Grzegorz Schetyna żałuje, iż nie ma reakcji UE na wydarzenia na Ukrainie.

 • Wybudowanie Panteonu Narodowego na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie? Otóż ma on, podług prezesa IPN Łukasza Kamińskiego, upamiętnić ofiary komunizmu, czyli żołnierzy z podziemia antykomunistycznego.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Minister obrony Iranu – Husejn Dehkan oznajmił, iż sprawa irańskiego programu rakiet balistycznych nie będzie przedmiotem rozmów ze światowymi potęgami w kwestii finalnego porozumienia związanego z ograniczeniem programu nuklearnego Teheranu.

 • NATO uzgodniło pakiet postępowań militarnych, ażeby podeprzeć obronę swoich członków na wschodzie. To nawiązanie do kryzysu ukraińskiego. Powiadomił o tym sekretarz generalny Paktu – Anders Fogh Rasmussen. NATO wzmocniło swoje patrole przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi oraz skierowało samoloty rozpoznawania AWACS nad Polskę i Rumunię.

 • Władze w Kijowie winny negocjować z rosyjskojęzyczną społecznością na wschodzie Ukrainy. Takiego zdania jest prezydent Rosji – Władimir Putin. Według niego zbrodnią Kijowa było wysłanie sił zbrojnych do wschodnich części państwa.

 • Trzech prorosyjskich separatystów zabitych, a trzynastu zostało rannych. Dodatkowo sześćdziesięciu trzech z nich zatrzymano w czasie zajść nocnych ze środy na czwartek w Mariupolu (południowo-wschodni region ukraiński).

 • Nagrody od tysiąca do dwustu tysięcy dolarów oferują władze obwodu dniepropietrowskiego (wschód Ukrainy) za pewne działania na rzecz ojczyzny, np. pojmanie „zielonego ludzika”, czyli rosyjskiego żołnierza.

 • Liczba ofiar śmiertelnych środowego zatonięcia promu pasażerskiego u południowo-wschodnich wybrzeży Korei Południowej rośnie. Nadal Nie znaleziono trzystu pasażerów, chociaż w akcji ratunkowej uczestniczy sto okrętów. Uratować udało się sto sześćdziesiąt czterech ludzi. Pięćdziesiąt pięć osób odniosło rany.

 • W ostatnim czasie na Białorusi wzrosła popularność prezydenta – Aleksandra Łukaszenki oraz zapęd do zjednoczenia się z Rosją. Na takie dane wskazuje sondaż niezależnego ośrodka NISEPI. Eksperci łączą te zmiany z wydarzeniami mającymi miejsce na Ukrainie.

 

Translate »