Menu Zamknij

18 października 2013 roku – o tym słychać

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski kawalerem Legii Honorowej? To najwyższe francuskie odznaczenie otrzymał wczoraj od ambasadora Francji w Polsce, którym jest Pierre Buhler. Dlaczego wyróżniono pana Majchrowskiego? Albowiem niezachwianie popierał on działania Konsulatu Generalnego Francji i Instytutu Francuskiego. Do tego współpracował z samorządami dwóch francuskich miast.

 • Czy uda się szybciej ratować chorych na serce? Już 112 karetek w Małopolsce zostało podpiętych do systemu Lifenet, dzięki czemu lekarze na odległość mogą obserwować wyniki badań EKG chorego i sugerować ratującym wykonanie pewnych działań. System ten kosztował 1,5 mln zł, ale czym są pieniądze podług uratowania ludzkiego, i to niejednego, życia?

 • Uczniowie Zespołu Szkół Agrotechnicznych z Radomia stworzyli pierwsze w mieście Pole Nadziei. Wszystko w solidarności z nieuleczalnie chorymi. Ponad 500 żonkili to trafny wybór, albowiem żonkil to międzynarodowy symbol nadziei.

 • W Warszawie w piątkowy wieczór zostanie zamknięta ulica Szucha, gdyż ma być wymieniona jej nawierzchnia oraz wymienione chodniki i wyznaczona droga rowerowa. Objazd wiedzie przez Al. Ujazdowskie, ulicę Bagatela i Unii Lubelskiej. Poza tym w podobnym czasie startuje remont Trasy AK.

 • Dziennikarz i działacz społeczny z Ukrainy – Myrosław Marynowycz, a także dawny szed MSZ Adam Daniel Rotfeld to laureaci 10. edycji Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello. Nagrodę odebrano wczoraj w krakowskiej Willi Decjusza w czasie międzynarodowej konferencji „Europa – problemy krytyczne”.

 • Prezydent ma dziś odwiedzić Słubice, Frankfurt nad Odrą i Krosno Odrzańskie, a nawet wieś Kalsk. Wraz z prezydentem Niemiec Bronisław Komorowski przejdzie przez most graniczny i na Uniwersytecie Viadrina obaj wezmą udział w otwarciu wystawy „Lernt Polnisch”, czyli „Uczcie się polskiego”.

 • Aż 14 osób rannych po rannym zderzeniu ciężarówki z autobusem PKS w Rzędzianowicach koło Mielca (Podkarpackie). Wypadek miał miejsce około godz. 6 na drodze wojewódzkiej. Być może kierowca autobusu jechał dość wolno, a kierowca samochodu ciężarowego chciał go wyprzedzić. Policja kieruje innych na objazdy. Ranni zostali przewiezieni do szpitala w Mielcu. Są nimi także obaj kierowcy.

 • Dzisiaj lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka mają zdecydować na temat 10-latka zatrutego grzybami. Czy wymaga on przeszczepu wątroby? Jak bardzo uszkodzona jest jego wątroba? Stan chłopca jest ciężki.

 • 135 tysięcy złotych ma zapłacić nękanej rodzinie spółka, która w Poznaniu wynajmowała „czyścicieli” kamienic. Mowa oczywiście o kamienicy, która obecnie została zmieniona w prywatny akademik. Więcej o tym w „Gazecie Wyborczej”.

 • W poniedziałek zjazd w Warszawie noblistów. To XIII Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, a jego hasłem jest „Solidarność dla pokoju – czas działać”. Laureatem jest nie tylko Lech Wałęsa, ale chociażby Dalajlama XIV czy Sharon Stone.

 

 

Inne informacje:

 • Prezydent Stanów Zjednoczonych – Barack Obama poinformował wczoraj, iż cały ten szesnastodniowy bezruch rządu stał się przyczyną szkód w gospodarce i osłabił wiarygodność USA na świecie.

 • Rosja już dostarcza broń do Iraku.

 • Mieszkańcy Adampola w Turcji pragną, ażeby władze w Warszawie pomogły im w ocaleniu ich polskiego cmentarza. Żyją w obawie przed tym, iż władze Stambułu, po zmianie prawa w Turcji, przekształcą polski cmentarz. Dotychczas to władze gminy (w tym i wójt polski) decydowali o tym, kto będzie na nim pochowany i byli to wyłącznie mieszkańcy Adampola. Niestety, od nowego roku może to ulec zmianie.

 • Pentagon, z powodu finansów, nie chce kolejnych konfliktów.

 • Były kapitan SS, zbrodniarz wojenny – Erich Priebke nie został do tej pory pochowany. Awersja do jego pochowania wzrosła jeszcze bardziej po wczorajszym ujawnieniu jego testamentu. Nie wyraził on żadnego żalu za to, co robił. Za wszystko obarczył członków ruchu oporu. Nic więc dziwnego, iż nikt nie chce go na swojej ziemi.

 • Rosyjscy i polscy archeolodzy odkryli cztery kurhany sprzed niemal 2,5 tysięcy lat na Ałtaju w rejonie miejscowości Manżerok.

 • 73-letni Brazylijczyk, który był jednym z najlepszych piłkarzy – Pele, napisał autobiografię. Jego książka nosi tytuł „1.283” i waży 15 kg. To nie pomyłka. Naprawdę mowa o piętnastu kilogramach. Liczba w tytule odnosi się do liczby strzelonych bramek i tyle będzie egzemplarzy. Cena jego to 1,7 tysięcy dolarów. Jeśli ktoś chce wersję dla kolekcjonerów, musi wydać 2,6 tysięcy dolarów.

 • Dzisiaj wiece poparcia dla działających w Greenpeace uwięzionych w Rosji.

 • Pożary lasów w Australii. Nieopodal Sydney spłonięciu uległo sto budynków mieszkalnych. Niestety, strażacy nie opanowali sytuacji, więc strat może być więcej. Nowoczesna technika nie daje sobie z tym rady. Silny wiatr jest silniejszy od człowieka. Ratując swój dom przed ogniem, zginął starszy mężczyzna.

 

 

 

Pogoda: Dzisiaj deszcz prawie w całym kraju. Od 10 rano do 15.00 około 9-11 st. C. Potem temperatura zacznie się obniżać. O 20.00 będzie ok. 6 st. C., a o północy 5 st. C. Prędkość wiatru zachodniego bądź północno-zachodniego: 14-29 km/h. Wilgotność wysoka. Ciśnienie: 1015 hPa.

Translate »