Menu Zamknij

21 października 2013 roku – październikowe oczko

 

Ostatnie wydarzenia:

  • Dzisiaj szczyt w Pałacu Kultury i Nauki. „Nie ma rzeczy niemożliwych. Wyzwania, które stoją przed światem, wcale nie są tak trudne, jak się wydaje” – rzekł Lech Wałęsa, rozpoczynając w Warszawie XIII światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Co roku podczas szczytów przyznaje się Nagrodę Pokoju Peace Summit Award. Laureatem takiej nagrody jest przykładowo George Clooney. W tym roku nagrodą zostanie uhonorowana Sharon Stone i odbierze ją w ostatnim dniu szczytu (środa) w czasie gali w Teatrze Wielkim. Większość zna ją jako aktorkę, mało kto wie, iż od 1995 roku jest aktywna choćby w walce z HIV i AIDS. O jej działalności wspomniał także Piotr Gulczyński – prezes Instytutu Lecha Wałęsy. Sam Lech Wałęsa o mały włos nie uczestniczyłby w szczycie, albowiem ma problem z rozrusznikiem serca. Niestety, Gorbaczow również ma problemy, ale były prezydent Polski ma cichą nadzieję, iż choć na chwilę lekarze pozwolą mu zawitać na tę uroczystość.

  • Czy to normalne, iż trzeba omijać prawo, by komuś pomóc, kogoś uratować? Ludzi z zawałami serca bądź udarami mózgu ratownicy winni najpierw zawozić do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR), później, gdy ten już ich skieruje, to do specjalnej placówki. Pamiętajmy, że przy zawałach czy udarach liczy się każda minuta. Na szczęście w tym przypadku ratownicy łamią prawo! Sami, w odróżnieniu od wielu urzędników, odróżniają dobro od zła. Więcej na ten temat w „Dzienniku Polskim”.

  • Pasażerowie metra w Warszawie spotykają się z utrudnieniami, został bowiem wstrzymany ruch pociągów w kierunku Młocin (stacje: Politechnika – Ratusz Arsenał). Doszło do wypadku na jednym z peronów. Ma być uruchomiona komunikacja zastępcza.

 

 

Inne informacje:

  • Komorowski na temat gospodarki w Mongolii.

  • W Murmańsku Polak przed sądem. Wniosek o zwolnienie z aresztu w toku rozpatrywania.

  • Pożary zagrożeniem dla Sydney.

  • Przyczyną zamknięcia szkół i lotnisk w północno-wschodnich Chinach jest spora ilość gęstego smogu nad Harbinem.

  • Huragan Raymond zagrożeniem dla Meksyku, albowiem wczoraj powstały przesuwa się ku wybrzeżom tego państwa. Zmierza m.in. do Acapulco. Władze ostrzegają.

  • Finał Skargi Katyńskiej: Europejski Trybunał Praw Człowieka nie może ocenić rosyjskiego śledztwa w kwestii zbrodni katyńskiej.

 

Pogoda: Deszcze głównie na północy i wschodzie. Do ok. 16 st. C. w okolicach godziny 15.00. Wiatr zwykle zachodni. Największa prędkość wiatru: 22 km/h. Największa wilgotność: ok. 93%.

Translate »