Menu Zamknij

22 października 2013 roku – cóż tam się dzieje?

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Spotkanie Noblistów przypadło w 30. rocznicę przyznania pokojowego Nobla przywódcy Solidarności. W otwarciu nie wziął udziału Michaił Gorbaczow – dawny przywódca Związku Radzieckiego. Najprawdopodobniej powodem są problemy zdrowotne.

 • Jerzy Owsiak otrzymał wczoraj Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Zasłużył sobie na to wieloletnią działalnością społeczną i charytatywną, a także aktywnym wspieraniem rozwoju polskiej medycyny.

 • Polscy muzułmanie oraz żydzi zwrócą się do Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej uboju religijnego.

 • Zamaskowany mężczyzna oblał, wychodzącego wczoraj rano z radia Eska Rock, Kubę Wojewódzkiego żrącą substancją, przez co showman ma poparzoną twarz i szyję. Na szczęście ciecz nie dostała się do oczu. Jego życiu nic już nie zagraża.

 • Trzech warszawskich doktorów oskarżonych o uczestniczeniu w 2010 roku w aborcji. Kobietą w ciąży była wówczas 17-latka. Miała ona być wykorzystywana seksualnie od swojego 14 roku życia przez księdza Jacka S. Ksiądz miał zapłacić za zabieg usunięcia ciąży 3 tysiące złotych. Dwaj lekarze przyznali się do winy. Trzeci zaś twierdzi, iż nie wiedział, iż bierze udział w przerwaniu ciąży. W zabiegu brało udział dwóch ginekologów i jeden anestezjolog. Tomasz M. został oskarżony o pomaganie w dokonywaniu tejże czynności.

 • Wczoraj wystartowała akcja „Światełko pamięci”, czyli zbiórka zniczy, które mają na Wszystkich Świętych płonąć na cmentarzu i Łyczakowskim, i Janowskim we Lwowie. Znicze można zostawić w siedzibie oddziału Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz kilkunastu miastach Podkarpacia. Zbieranie zniczy trwa do końca tego miesiąca.

 • Zdaniem sędziego z Nowej Huty 24 tysięcy złotych, które przyjęła urzędniczka, to kwota zbyt drobna i sprawa o korupcję może zostać umorzona. Młodzież szkolna uczy się od małego, iż wzięcie nawet najmniejszej kwoty, chociażby złotówki niezgodnie z etyką lub prawem, jest również złym czynem. Czy więc łamanie prawa braniem łapówki, jakakolwiek to suma pieniędzy, nie powinna kończyć się karą? Kto ma ją wymierzać jak nie sądy? Na szczęście sąd wyższej instancji jest innego zdania niż wspomniany sędzia i proces został wznowiony. Więcej o sprawie Ireny C. – dyrektor departamentu transportu i komunikacji Urzędu Marszałkowskiego woj. małopolskiego w „Gazecie Wyborczej”.

 • Popularna i dość lubiana wokalistka jazzowa – Urszula Dudziak ma dzisiaj 70. urodziny. Z tej okazji życzymy jej wszystkiego, o czym marzy.

 • Tym razem „Calineczka” w Internetowym Teatrze dla Szkół. Spektakl przygotowany przez Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

 • Lech Wałęsa da radę uratować stocznię? Stoczniowcy chcą zaległych wynagrodzeń.

 

 

Inne informacje:

 • Wizyta prezydenta Polski – Bronisława Komorowskiego w Korei Południowej. Wraz z prezydentem i pierwszą damą jest wicepremier, minister gospodarki – Janusz Piechociński, a także reprezentanci polskiego biznesu.

 • Wczorajsza strzelanina w szkole średniej w USA (stan Nevada, miasto Sparks) i dwie ofiary śmiertelne, w tym sprawca. Dwóch uczniów walczy o życie.

 • Papież Franciszek i jego spotkanie z rozrzutnym biskupem niemieckiego Limburga. Duchowny żyje w luksusie i jest podejrzewany o składanie fałszywych zeznań dotyczących wydatków.

 • Bronisław Komorowski w Seulu podkreślał, iż Polska może być jak tygrys gospodarczy w „biało-czerwone pasy”. Zapewnił też, że to kraj atrakcyjny, w którym warto inwestować.

 • W Polsce ludzie przyzwyczaili się do takich wydarzeń. Za to za granicą jest to nadal rzadkość i, jeśli się zdarza, bawi ludzi. 84-letni rencista z Riccione (okolice Rimini) otrzymał od urzędu do spraw ubezpieczeniowych dokument, który wzywa go do zwrotu eurocenta. Ponoć jeden eurocent został mu nadpłacony w latach 90. Ma 30 dni, ażeby zwrócić kwotę. Urząd, który nie jest tam wilkiem dla klienta, okazał mu dobrą wolę i poinformował, że może spłacić jednego eurocenta w… ratach. Emeryt wraz z synem przyjęli te informacje z uśmiechem. Najprawdopodobniej emeryt skorzysta z możności spłaty na raty. Oczywiście dobrze wiemy, iż same wysłanie takiego wezwania pocztą kosztuje o wiele więcej, w tym przypadku pięć euro. Poza tym szkoda drzew, prawda?

 

 

Pogoda: Opady wieczorem gdzieniegdzie na zachodzie. Najwyższa dzisiaj temperatura to 18 st. C (15-17 godzina). O północy około 12 st. C. Wiatr około 11-18 km/h.

Translate »