Menu Zamknij

23 października 2013 roku – trwa chwilowy powrót „uśmiechu” pogody

 

Ostatnie wydarzenia:

  • Sharon Stone wczoraj w parlamencie na Wiejskiej w Warszawie. Oddała również hołd dla ofiar katastrofy, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku i oczywiście posłom, senatorom poległym w czasie II wojny światowej. Dzisiaj Sharon Stone po południu ma odebrać w Polsce Nagrodę Pokoju.

  • Finał XIII Szczytu Noblistów, który odbywa się w Warszawie.

  • Eugeniusz Kłopotek z PSL jest zdania, iż nie wolno bagatelizować miliona podpisów polskich obywateli, rodziców, którzy pragną zachowania możności decydowania o swoim dziecku, a zwłaszcza czy ma iść ono do szkoły w wieku sześciu lat, czy też jeszcze nie. Swoją opinię polityk wyraził na antenie TVP Info.

  • Ryż dla tych, którzy go potrzebują czy dla restauracji? Te z logiem banków żywności trafiał do orientalnej knajpy na warszawskiej Białołęce. O tym poinformowali ludzie za pośrednictwem platformy Twoje Info. Sprawą zainteresowała się Federacja Polskich Banków Żywności.

  • Policja zatrzymała trzy osoby podejrzewane o uszkodzenie w nocy z poniedziałku na wtorek około stu nagrobków na łódzkim cmentarzu. Pierwej zatrzymano 35-letniego mężczyznę i 16-letniego chłopca. Później zatrzymano 32-letniego mieszkańca Łodzi. Obaj mężczyźni to pracownicy tego samego zakładu kamieniarskiego.

  • I PSL, i SLD są za przymusowym leczeniem najgroźniejszych przestępców, którzy ukończyli odsiadywanie wyroków. Natomiast klub Solidarnej Polski domaga się poprawek. W przyszłym roku na wolność wychodzą zbrodniarze, którym zamieniono kary śmierci na wyroki 25 lat więzienia. To także pedofile i mordercy dzieci.

  • Miejsce w sieci dla ludzi niepełnosprawnych. Celem portalu rekrutacyjnego „Sprawni w pracy” jest pomaganie osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy. Strona: www. sprawniwpracy.pl kierowana jest zarówno do poszukujących pracowników, jak i poszukujących pracy.

  • Edukacja cyfrowa dla ludzi powyżej 50 roku życia? Śląskie Towarzystwo Genealogiczne, Fundacja na Rzecz Kobiet „Ja Kobieta” oraz Miejska Biblioteka Publiczna Filia 23 we Wrocławiu to instytucje nagrodzone wczoraj w Sejmie podczas konferencji w 2. Konkursie „Dobre praktyki. Dojrzałość w sieci”, który promuje naukę cyfrową ludzi po 50 roku życia.

  • Łódzki sąd uznał byłego szefa gabinetu prezydenta Lecha Wałęsy – Mieczysława Wachowskiego za niewinnego, czyli osobę, która nie dopuściła się oszustwa. Uniewinnieni zostali także oskarżeni prawnicy. Oskarżono Wachowskiego o próbę wyłudzenia 2 mln zł od biznesmena (pochodzenie irackie) w zamian za pomoc w wyjściu z aresztu oraz za usiłowanie oszukania na 1 mln zł przedsiębiorców. Do tego prokuratura zarzucała mu powoływanie się na dobre znajomości u wojewody łódzkiego i w prokuraturze. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura zapewne będzie chciała się odwołać.

  • Dzisiaj Sejm ma się zająć projektem PiS, który dotyczy zmian w konstytucji i zakłada on nakaz referendum, jeśli z takim impulsem wystąpi milion obywateli oraz to, iż projekt ustawy zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej nie może zostać odrzucony w pierwszym czytaniu. Referendum ogólnokrajowe nie mogłoby jednak być możliwe w sprawach zmian w konstytucji, budżetu kraju, operacjach militarnych czy też obronności państwa i amnestii.

  • Prokurator generalny – Andrzej Seremet oświadczył w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, że prokuratorzy nie odnaleźli niczego, co mogłoby potwierdzać tezę o zamachu w Smoleńsku. Dodatkowo, w kwestii więzień CIA na Mazurach, zwrócono się o pomoc prawną dla USA, jednakże dotychczas nie otrzymali oni odpowiedzi.

  • PSL chce ograniczenia wysokości janosikowego do 400 mln zł! Więcej o tym w „Rzeczpospolitej”. Ma być złożony w tej sprawie projekt. W. Dzikowski z PO bierze pod uwagę poparcie dla tego pomysłu przez jego klub.

  • Irlandzka wokalistka i kompozytorka – Sinead O’Connor wystąpi 27 października bieżącego roku w warszawskiej Sali kongresowej. To dość kontrowersyjna postać sceny muzycznej lat 90. Wręcz jest zaprzeczeniem wyobrażenia kobiecości i seksualności w popkulturze. Jej ostatnią płytą jest „How About I Be Me (And You Be You)”.

  • Od początków 2013 roku coraz mniej szkół nauki jazdy. W tych, które jeszcze są otwarte, zwolniono połowę instruktorów. Liczba chętnych na prawo jazdy maleje, gdyż dla wielu młodych osób, posiadanie uprawnień pozwalającym im kierować autem nie jest już jedną z najważniejszych spraw. Nie dziwota, bo bezrobocie do 38 roku życia sięga wielu ludzi. Wielu z nich nie marzy o wygodnym fotelu swojego pojazdu, a o jakiejkolwiek pracy, do której mogą dojeżdżać choćby komunikacją miejską.

  • Czy dziewczynka, którą odebrano parze Romów w Grecji, może być zaginioną trzy lata temu Nikolą z Siedlec? Więcej o tym w „Super Expressie”. Babcia zaginionej widzi w niej swoją wnuczkę. Stwierdza, iż obie dziewczyny są podobne. Mają i blond włosy, i niebieskie oczęta. Do tego widać podobieństwo rozstawu oczu, rys twarzy, a nawet widać podobne noski. Nie wyklucza się jej uprowadzenia.

  • 30% ceny za insulinę, która długo działa? Dwanaście lat walczyli o to lekarze. Więcej o tym apisał „Dziennik Polski”.

  • Grzegorz Schetyna na łamach TVP Info o losach głosowania w sprawie zgody na referendum, którego celem jest blokada posyłania sześciolatków do szkół: „Musimy mieć wspólne zdanie w tej kwestii i będziemy je mieli, bo drobniejsze rzeczy rozwalały koalicje”.

  • Wycie syren w Polsce? Spokojnie. To tylko ćwiczenia. Modulowany sygnał to znak zagrożenia. Ciągły sygnał znaczy odwołanie zagrożenia.

 

Inne informacje:

  • Według Sikorskiego cała ta blaga już powinna się skończyć. UE uznaje Julię Tymoszenko ofiarą i nadal oczekuje od Ukrainy rozwiązania problemu uwięzionej byłej premier.

  • Polska i Korea Południowa – deklaracje o współdziałaniu strategicznym. Wczoraj poinformowali o tym prezydenci tych państw.

  • Wczoraj koordynatorka wspólnej misji ONZ i Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) – Sigrid Kaag potwierdziła, iż syryjski rząd współpracował z ekspertami, którzy monitorują przebieg likwidacji arsenału chemicznego.

  • Badania polskich archeologów (z UJ) prowadzone w dawnym mieście Majów w Gwatemali znalazły swe miejsce w stu najistotniejszych teraźniejszych odkryć naukowych. Więcej o tym osiągnięciu w „Dzienniku Polskim”.

  • W Rosji śmierć sześciu żołnierzy. Przyczyna? Wybuch na poligonie w obwodzie pskowskim. Dwóch żołnierzy zostało rannych. Prawdopodobnie była to eksplozja niewypału (pocisk artyleryjskiego.

  • Irlandzka policja zabrała parze Romów z Dublina 7-letnią córkę. Przyczyną było doniesienie, iż w tej rodzinie jest jasnowłose dziecko. W przeciągu miesiąca odpowiednie służby zdecydują, czy dziecko trafi do rodziny zastępczej. Pobrano już od tej rodziny próbki DNA.

  • Parlament w Bułgarii przedłużył zakaz możliwości sprzedaży ziemi rolnej obcokrajowcom.

  • Watykan nie zmienił swojego zdania w sprawie zakazania dostępności do sakramentów dla ludzi, którzy przeszli przez rozwód i związali się ponownie.

  • Prawie 150 tysięcy osób skazanych w 2008 ludzi za korupcję w Chinach. Prezydent apelował o walkę z tym nieetycznym fenomenem.

  • Szwajcarski związek zawodowy dokonał wczoraj blokady na budowie kolejowego dworca głównego w Zurychu, albowiem strajkował przeciwko dumpingowi płacowemu w stosunku do pracujących tam Polaków.

  • W Portugalii widzowie (w tym właściciele hoteli i barów) domagają się odszkodowań za brak sygnału w telewizorach, którego przyczyną, według nich, jest niewłaściwie przeprowadzona cyfryzacja naziemnej telewizji. W sumie straty wyliczyli na 42 mln euro. Wczoraj został w tej sprawie złożony pozew do sądu w Lizbonie.

  • Aung San Suu Kyi – liderka birmańskiej opozycji odebrała wczoraj w Strasburgu Nagrodę im. Sacharowa. Przyznano ją 23 lata temu przez PE, gdyż zasłużyła sobie walką o demokrację w jej kraju. Dlaczego tyle lat minęło, nim odebrała to wyróżnienie? Przez ten czas przebywała w areszcie domowym. Martin Schulz – przewodniczący Parlamentu Europejskiego nazwał ją „symbolem wolności i demokracji”.

  • Chrzciny księcia Jerzego, syna William i Kate, prawnuk królowej Elżbiety II i jego dzisiejsze chrzciny w małej kapliczce królewskiej w XVI-wiecznym Pałacu św. Jakuba. Jest ona tak mała, iż pomieści jedynie rodzinę królewską i najbliższych znajomych młodych rodziców.

  • Podług Stanów Zjednoczonych ataki dronów w Pakistanie i Jemenie są zgodne z prawem. Biały Dom uznaje rządowe dane ofiar wojen za wiarygodniejsze od tych, które podają organizacje pozarządowe.

  • Odbędzie się śledztwo w kwestii domniemanego inwigilowania przedstawicieli najwyższych władz Meksyku przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Poinformował o tym szef meksykańskiego MSW, czyli Miguel Angel Osorio Chong.

  • Złota Jutrzenka w Grecji bez pieniędzy z budżetu? Wszystko na to wygląda. Takie kroki w nocy podjął parlament. Wszystkie partie podejrzane o przestępczą lub terrorystyczną działalność muszą się liczyć ze wstrzymaniem takiej dotacji.

  • Uczeń, który w poniedziałek w mieście Sparks w USA (stan Nevada) zastrzelił nauczyciela, a potem siebie miał zaledwie 12 lat. Nauczycielem był 45-letni – dawny żołnierz piechoty morskiej – Michael Landsberry.

 

 

Pogoda: Ranki mgliste. Ciśnienie około 1000 hPa. W pierwszej części dnia słonecznie, w drugiej możliwe, nad nielicznymi miejscami, chmury, z których deszczu raczej nie powinniśmy się spodziewać. Od 9 rano 11 st. C. i 18 km/h, wilgotność ok. 90%. W południe ok. 16 st. C. wiatr także południowy o prędkości 18 km/h, wilgotność ok. 80%. Najwyższa dziś temperatura to ok. 20 st. C. Po godzinie 16.00 temperatura zacznie spadać. Wiatr południowo-zachodni. O 20.00 już 15 st. C., a o północy 13 st. C. i południowo-zachodni wiatr o prędkości 11 km/h.

Translate »