Menu Zamknij

„Pinokio” jako baśń

 

   Baśń to utwór narracyjny, a w nim nie tylko postaci, ale i miejsca oraz zdarzenia zarówno prawdopodobne, jak i fantastyczne. Akcja baśni ma miejsce w nieokreślonym czasie i miejscu bądź w miejscach, które tak naprawdę nie istnieją. Bohaterowie zaś zwykle żyją na pograniczu świata rzeczywistego i nierealnego. Do tego każda baśń ma pewien morał.

 

 

 

   Nie jest jasne, kiedy toczą się wydarzenia przedstawione w „Pinokiu”. Szachrajewo zaś to nieistniejące miasteczko. Natomiast Gadający Świerszcz to postać baśniowa. Historia o Pinokiu ma również szczęśliwy finał, gdyż spełniło się marzenie głównego bohatera. Można zatem śmiało przyjąć, iż mamy do czynienia z baśnią. W końcu książka ta pełna jest również pouczeń, zresztą tak charakterystycznych dla bajek.

 

 

   Z pewnością Carlo Collodi to autor baśni o wspaniałych przygodach z uniwersalnymi naukami. Czemuż wybrał świat baśniowy? Najprawdopodobniej chciał zaciekawić młodych, czyli tych, do których kierowane są pouczenia, by potem zdołać trafić głęboko do ich wnętrza i być może je przemienić w dojrzałe. Jak bowiem najlepiej wytłumaczyć najmłodszym mechanizm rządzący ludźmi jak nie ich językiem – językiem dziecka?

Translate »