Menu Zamknij

24 października 2013 roku – deszczowe dyskusje

 

Ostatnie wydarzenia:

  • Dalajmana wie, spory powinno się, jeśli to tylko możliwe, rozwiązywać poprzez rozmowę, nie zaś wojnę. Tybetański duchowny wie, iż wzrasta potrzeba pokoju wśród ludzkości. Mówił, że „coraz więcej ludzi wie, czym jest współczucie i miłość bez względu na to czy są wierzący, czy nie”.

  • Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla posadzili po południu dąb w Ogrodzie Saskim.

  • Polityka prorodzinna: pomaganie rodzinom w pełnieniu swoich funkcji, likwidowanie problemów mieszkaniowych i tłumienie braku równości w uzyskiwaniu stanowisk pracy. Takie założenia ma rząd na przyszłe lata. Opisała je Agnieszka Kozłowska-Rajewicz – pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania.

  • Gowin i list otwarty na temat sprawy referendum dotyczącego sześciolatków. Jarosław Gowin chce, ażeby marszałek Sejmu niezwłocznie rozpatrzyła wniosek o to referendum. Głosowanie w kwestii wniosku o referendum dotyczącego systemu edukacji zostało zdjęte z obrad w Sejmie przez panią Kopacz.

  • Debata o referendum edykacyjnym. Wnioskodawcy tegoż referendum apelują do posłów o zgodę na przeprowadzenie narady. Sejm prowadzi rozmowy na temat inicjatywy Ratuj Maluchy i Starsze Dzieci Też. Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Dziecka oświadczył, iż polskie szkoły jednak nie są przygotowane. Nie są przygotowane do przyjmowania sześciolatków, choć to miało się zmienić. I wyśmienicie ujął problematykę. Reforma edukacji prowadzona jest od samego początku bezmyślnie. Kto nam dorosłym dał prawo do robienia z dzieci królików doświadczalnych? Dodatkowo rodziców pozbawia się decydowania o kimś, kogo powołali do życia. Nauczyciele są zwalniani, a przecież brakuje ich do opieki nad najmniejszymi. Mniej liczne klasy to lepszy start dzieci, nie zaś to, czy pójdą rok wcześniej niż zwykle do szkoły. Koszty szkół przerzucone zostały na rodziców. Program edukacyjny bardziej zniechęca do nauki, niż do niej zachęca.

  • Wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Apelacyjną w Poznaniu w sprawie oświadczeń Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska. Zawiadomienie o możliwym popełnieniu czynu niezgodnego z prawem złożyło CBA. Mowa o popełnieniu przestępstw związanych m.in. ze składaniem przez prezydenta oświadczeń o stanie majątkowym.

  • Ksiądz Wojciech Gil nie będzie wydany Dominikanie, albowiem – jak powiedział rzecznik Prokuratora Generalnego, Mateusz Martyniuk – Polska nie ma podpisanej z Dominikaną umowy o pomocy prawnej. Ośmioro dzieci z tamtego kraju – dowiedziała się TVP Info – obciąża księdza. Tamtejsi śledczy mają zeznania dwóch mieszkańców Juancalito twierdzących, iż na zabezpieczonych fotografiach z pornografią dziecięcą widzą polskiego księdza. Zebrane dowody powinny trafić do Polski. Wedle tego, co udało się ustalić TVP Info, na żadnym z tych zdjęć nie ma twarzy księdza Gila w czasie wykonywania czynności seksualnych z niepełnoletnimi. Prokuratura musi być ostrożna, a gdyby doszło do aktu oskarżenia, musiałby być osądzony w Polsce.

  • Dziewczynka znaleziona w romskim obozie w greckiej Farsali nie jest Nikolą Sieczką, acz jeszcze nie wiadomo, czy na pewno nie pochodzi z Polski.

  • Oszuści wpadli na nowy pomysł, by uzyskać pieniądze i jest nim wymyślony spadek po papieżu Janie Pawle II!. Nieznana para powiadomiła 74-letnią mieszkankę Woli Rudzkiej (woj. lubelskie), iż otrzymała ona pokaźny spadek po Janie Pawle II. Żeby jednak uzyskać te pieniądze, poczciwa pani powinna się uwiarygodnić, ukazując chociażby swoje oszczędności.

  • Na obszarze zakładu produkującego felgi samochodowe w Lublinie miał miejsce wyciek amoniaku. Ewakuowano 228 ludzi. Dwie osoby źle się poczuły, więc udzielano im pomocy medycznej. Nikomu nic złego się nie stało.

  • Nowa metoda terapii dla chorych na stwardnienie rozsiane! Mowa o przeszczepach komórek krwiotwórczych. Udało się już to u dziewięciu pacjentów w Polsce, a dokładniej w Klinice Hematologii w Katowicach.

  • Dzisiaj akt oskarżenia w kwestii Brunona K. To już koniec śledztwa w jego sprawie. Obok niego na ławie oskarżonych usiądzie jeszcze dwóch ludzi, którzy mieli zaopatrzyć go w broń.

  • Czy będzie pomoc prawna dla najbiedniejszych? Jeszcze w 2013 roku ma być przedstawiony projekt ustawy o darmowej przedsądowej pomocy prawnej dla najuboższych. Zapowiedział to minister sprawiedliwości – Marek Biernacki. UE od lat zarzuca Polsce brak takiego rozwiązania. W tejże realizacji pomogą unijne środki.

  • Czytelnicy będą mogli udać się na pokaz rękopisu „Kronosa” Wtolda Gombrowicza. To niepowtarzalna okazja. Prezentacja będzie miała miejsce dzisiejszego wieczoru w siedzibie wydawnictwa przy ul. Długiej 1 w Krakowie, w trakcie pokazu „Mamy to na pśmie” Wydawnictwo Literackie. Chętni na zobaczenie prywatnego, bardzo intymnego dzinnika pisarza winni być na miejscu o 20.00.

  • Szósty raz fundacja Taubego wskazała zwycięzców nagrody im. Ireny Sendlerowej, a są nimi: minister kultury i dziedzictwa narodowego – Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zwyciężyli, albowiem przyczynili się do powstania Muzeum Historii Żydów Polskich.

  • Utrudnienia na kolei w stolicy, wyłączony został z ruchu jeden tor linii średnicowej. Pociągi podmiejskie mają opóźnienia. W nocy na stacji Warszawa Śródmieście zginęła osoba. Remont dodatkowo jest utrudnieniem.

  • Aż 570 wydawców na 17. Targach Książki, które odbywają się dzisiaj w Krakowie. Odbędzie się m.in. maraton czytania utworów łódzkiego poety – Juliana Tuwima.

 

 

Inne informacje:

  • Wedle szwajcarskiego Ministerstwa Obrony w Szwajcarii (w kantonie Obwalden – centurm państwa) rozbił się myśliwiec F-18. Ustalane są przyczyny wypadku.

  • Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zmienił kwalifikacje czynu aktywistów Greenpeace z „piractwa” na „chuligaństwo”. Za to pierwsze grozi w Rosji 15 lat, za to drugie 7.

  • Prywatny telefon Angeli Merkel najprawdopodobniej był podsłuchiwany przez… amerykańskie służby specjalne. Ogłosił to rzecznik niemieckiego rządu. Niemcy chcą bezzwłocznych wyjaśnień od Stanów Zjednoczonych. Jak na razie Biały Dom zaprzecza oskarżeniom.

  • Wczorajsza audiencja generalna papieża Franciszka okazała się najdłuższa w jego dotychczasowym pontyfikacie. Trwała bowiem prawie cztery godziny.

  • Kierowcy, którzy po raz drugi w przeciągu roku usiądą za kierownicą na Białorusi po wypiciu napojów wyskokowych i zostaną na tym złapani, stracą samochód.

  • UE na temat migracji uchodźców.

  • Inwigilacja wzbudza niepokój.

  • W Niemczech ambasador USA wezwany do MSZ.

  • Pakistan apeluje do Stanów zjednoczonych w sprawie dronów.

  • Sophia Loren, po prawie 40 latach batalii, wygrała w sądzie. Walczyła o swoje zobowiązania podatkowe. Sąd Najwyższy w Italii stwierdził, iż odwołanie, które złożyła aktorka, było uzasadnione i na jego mocy ma prawo zapłacić mniejszy podatek. Mniejszy niż ten, który domagał się urząd skarbowy.

  • Astronomowie odkryli… najodleglejszą znaną galaktykę. I to dzięki teleskopowi Hubble’a. Jest ona oddalona od nas o 30 mld lat świetlnych. Więcej w tygodniku „Nature”.

 

 

Pogoda: Deszcz w centrum i na wschodzie, południowym-wschodzie. Najwyższa temperatura między 13.00 a 16.00. Później już tylko chłodniej. O 20.00 jedynie 12 st. C., a o północy 10 st. C. Prędkość wiatru (południowo-zachodniego i zachodniego): 7-18 km/h. Wilgotność: 75-95%. Ciśnienie ok. 1015 hPa.

Translate »