Menu Zamknij

2 czerwca 2014 roku – Polska i wokół niej

Ostatnie wieści z kraju:

  • Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej Hyperion 2 wygrał w zawodach University Rover Challenge 2014 roku w USA. To już druga wygrana polskiego zespołu (tej samej grupy) z rzędu. Trzecie miejsce zajęli studenci z Politechniki Rzeszowskiej – Legendary Rover Team. Gratulujemy polskiej młodzi!

  • Wczoraj zebrał się Sejm Dzieci i Młodzieży. Głównym tematem były wybory parlamentarne. Przemawiała marszałek Sejmu – Ewa Kopacz.

  • Z okazji Dnia Dziecka para prezydencka spotkała się przed południem z dziećmi z placówek opiekuńczych. Natomiast od godz. 12 do 15 w Pałacu Prezydenckim miał miejsce dzień otwarty dla dzieci z opiekunami.

  • W stolicy Polski uroczyste obchody 7. Święta Dziękczynienia. W tym roku istotna jest kanonizacja Jana Pawła II i 25. rocznica odzyskania przez nasz kraj wolności.

  • 3 i 4 czerwca w Warszawie obchody 25-lecia pierwszych wolnych w naszym kraju wyborów. Utrudnienia w ruchu!

  • Postulat 9. Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę m.in. stołecznymi ulicami, to przede wszystkim apel o efektywną politykę prorodzinną.

  • Kaszubskie truskawki zanurzone w białej belgijskiej czekoladzie rozdawane 4 czerwca w Brukseli z okazji 25-lecia pierwszych poniekąd wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Tytuł akcji to „Smaki wolności”. Reprezentanci Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek będą przebrani w regionalne wdzianka i będą częstować blisko Parlamentu Europejskiego i w instytucjach UE. Truskawki w białej polewie będą kolorystycznie przypominać naszą flagę i godło. Do owocu będzie dodawany tekst po angielsku i francusku, mniej więcej taki: „4 VI 1989. 1. wolne wybory w powojennej Polsce zapoczątkowały upadek komunizmu w Europie. Tak smakowała wolność”.

  • 1. część poradnika dla tych, którzy uczą dzieci w pierwszej klasie podstawowej, została już opublikowana przez MEN w internecie na stronie www.naszelementarz.men.gov.pl. Publikacja ta to nic innego jak pomocniczy materiał dla nauczających, którzy będą pracować z „Naszym elementarzem”.

  • Tony pomocy dla powodzian z Bałkanów udało się zebrać poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Wartość 20 ton zebranych rzeczy to 200 tys. zł. To wszystko zbierano jedynie przez 5 dni. Pomoc przeznaczona zostanie dla Serbii, a także Bośni i Hercegowiny. Pierwszy transport trafił już do Serbii. Drugi niebawem będzie w Bośni i Hercegowinie. Nie tylko ta fundacja pomaga tym krajom. Pomagają też inne. W pomoc angażowali się także ludzie za pomocą portali społecznościowych.

  • Marcin Wroński to autor książki „Pogrom w przyszły wtorek”. Otrzymał on Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej, którą wydano w 2013 roku. Takie wyróżnienie otrzymał we Wrocławiu w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Gratulacje!

  • Od czerwca do grudnia w kawiarniach, domach kultury i oczywiście bibliotekach całej Wielkopolski będą się odbywać wspólne czytania „Chłopów” Władysława Reymonta. Wszystko z okazji 90. rocznicy przyznania pisarzowi Nagrody Nobla. My również zachęcamy, aby czytać więcej niż zwykle, chociażby nawet dzieła W. Reymonta.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Ze śmigłowca pasażerskiego Mi-8, który wczoraj o ok. 7.45 czasu moskiewskiego, a o 5.45 czasu polskiego rozbił się w obwodzie murmańskim (północ Rosji) i znalazł się na dnie jeziora, wydobyto ciała 6 z bodajże 16 śmiertelnych ofiar katastrofy. 2 ludzi przeżyło wypadek. Wśród pasażerów byli urzędnicy i biznesmeni.

  • Bronisław Geremek – podług autora jego najnowszej biografii – to strategiczny mózg polskich przemian. Niemiecki dziennikarz i zarazem autor książki „Bronisław Geremek” – Reinhold Vetter zauważył jego umiejętność formułowania jasnych celów i wyznaczania konkretnych działań, aby realizacja mogła się powieść.

  • Uroczystości z okazji 50. rocznicy śmierci jednego z najbardziej znanych polskich organistów – Bronisława Rutkowskiego miały miejsce w Komajach (północ Białorusi), albowiem tam urodził się ten wybitny muzyk.

  • Książę Karol (Wielka Brytania) – według Associated Press – namawiał młodych Rumunów, ażeby zachowywali dawne wiejskie tradycje swojego państwa. Uważa bowiem, iż to może pobudzić rumuńską gospodarkę.

 

Translate »