Menu Zamknij

20 listopada 2013 roku – podsumowanie ostatnich wydarzeń

 

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Były prezydent Łotwy – Vaira Vike-Freiberga otrzymała w poniedziałek w stolicy Polski nagrodę „Rycerz Wolności” od Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego za działalność na rzecz promocji wolności, demokracji i sprawiedliwości.

 • Już od poniedziałku w Sejmie prezydencki projekt zmian w Prawie o zgromadzeniach. Mowa tutaj o zakazie zakrywania twarzy w czasie demonstracji.

 • Aż 60% Polaków akceptuje klapsy jako karę. O wiele mniej, bo 38% akceptuje tzw. lanie. 29% naszych rodaków jest zdania, iż bicie jest efektywne.

 • Kiedy przestępcy bądź żule palą warszawską tęczę, należy – zdaniem Stefana Niesiołowskiego – jej bronić.

 • Przez PiS został złożony wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Polacy mieliby możliwość odpowiedzieć na jedno pytanie: Czy są za tym, by dzieci sześcioletnie zaczynały naukę w szkole?

 • CBA przeprosiło byłego pracownika sopockiego magistratu. To jemu w 2009 roku zarzucało przyjmowanie łapówek. Sąd oczyścił człowieka z zarzutów, więc ten wniósł przeciwko CBA pozew o zniesławienie, po czym wygrał przeprosiny oraz zadośćuczynienie. Przeprosiny znalazły się na stronie internetowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego. CBA przyznało się także, iż naruszyło dobra osobiste Piotra Kujawskiego.

 • W poniedziałek prokuratura w Sokółce (Podlaskie) podjęła decyzję o nie wszczynaniu śledztwa dotyczącego uboju rytualnego, który miał miejsce w czasie obchodów islamskiego Święta Ofiarowania. Oświadczyła, iż nie było śladu czynu zabronionego.

 • We wtorek przed szóstą rano w Wilkołazie (woj. lubelskie – krajowa 19) miało miejsce zderzenie nieoznakowanego radiowozu z busem. Aż jedenaście osób zostało rannych. Droga została na pewien czas zablokowana.

 • Niemal 250 kg mięsa nieznanego pochodzenia schwytali pogranicznicy w weekend w Wólce Kosowskiej koło stolicy Polski. Przy okazji zatrzymano dwóch Wietnamczyków nielegalnie przebywających w naszym kraju. Mięso to trafiało do barów orientalnych w Warszawie i jej okolicach.

 

 

Inne informacje:

 • Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej patriarcha Cyryl w czasie spotkania w Kaliningradzie z prof. Adamem D. Rotfeldem zakomunikował, iż dobre relacje między Rosją i Polską są istotne dla ochrony wartości chrześcijańskich w obecnej Europie.

 • Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego w ciągu miesiąca zarejestrowała aż 33 mln rozmów z norweskiej sieci komórkowej. Rozpisała się na ten temat norweska prasa. Według gazety Dagbladet podsłuch miał miejsce między grudniem 2012 a styczniem bieżącego roku. Nie jest jednak pewne, że tylko w tym czasie nasłuchiwano ludzi. Głośno mówi się, iż rozmowy nie były odsłuchiwane, lecz rejestrowane.

 • Wiele ofiar śmiertelnych i jeszcze więcej rannych w podwójnym zamachu w Bejrucie. Cel? Według min. zdrowia Libanu – ambasada Iranu. Eksplozja uszkodziła parę budynków.

 • W Hiszpanii ujęto 36-letniego Mariusza Sz., który podług śledczych był liderem grupy przestępczej. Miał się zajmować produkcją, przemytem i sprzedażą sporych ilości narkotyków. Dane mężczyzny widniały na policyjnej liście najbardziej poszukiwanych przestępców. Poszukiwano go już od 2003 roku Europejskim Nakazem Aresztowania i czterema listami gończymi.

 • W Kanadzie odebranie burmistrzowi – Robowi Fordowi większości uprawnień. Ford pozbawiony władzy zapowiedział radnym w Toronto „otwartą wojnę”.

 • Odłożenie przez Parlament Ukrainy głosowania nad projektami ustaw niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Pośród nich jest możliwość leczenia za granicą byłej premier – Julii Tymoszenko. Najwcześniejszy termin głosowania to czwartek.

 • Z Florydy, dokładnie z przylądka Canaveral wystartowała amerykańska sonda kosmiczna MAVEN, czyli Mars Atmosphere and Volatile Mission EvolutioN. Będzie ona badała górne warstwy atmosfery Marsa. Misja przewidziana na rok od momentu wejścia sondy na orbitę planety. Badania więc zaczną się we wrześniu 2014 roku, a zakończą w 2015 roku. Badacze chcą się dowiedzieć, w którym momencie w historii ciepły, wilgotny Mars przeistoczył się w zimnawą i suchutką planetę.

 • Aż 70% barów i restauracji w centrum Rzymu należy do mafii. Niedawno odebrano mafii luksusowy hotel „Gianicolo”.

 • Świerk o wysokości 25 metrów z Bawarii stanie na watykańskim placu św. Piotra. Drzewo to rośnie jeszcze w lesie, acz zostało wybrane już na samym początku 2013 roku. Waga tej choinki to około 7 ton. Tradycję ustawiania choinki pochodzącej każdego roku z innego państwa europejskiego wprowadził w 1982 roku papież – Jan Paweł II.

 

 

Pogoda: Deszcz na północnym-zachodzie (we Wrocławiu, Zieleniej Górze, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Bydgoszczy, Gdańsku). Możliwy również w Łodzi. Wieczorem opady deszczu na południu Polski. Najcieplejsza temperatura w dniu: 5 st. C (np. Zielona Góra) do 11-12 st. C (np. Przemyśl, Kraków). Prędkość wiatru: 7-11 km/h.

Translate »