Menu Zamknij

21 listopada 2013 roku – najistotniejsze wieści

 

 

Ostatnie wydarzenia:

 

 • Premier na temat zmian przeprowadzonych w rządzie: Nowy minister środowiska – Maciej Grabowski, minister finansów – Mateusz Szczurek, minister edukacji – Joanna Kluzik-Rostkowska, minister nauki i szkolnictwa wyższego – Lena Kolarska, minister sportu – Andrzej Biernat, minister cyfryzacji – Rafał Trzaskowski. Wicepremierem, ministrem transportu i rozwoju regionalnego zostanie Elżbieta Bieńkowska.

 • Reorganizacja rządu, według szefa PiS – Jarosława Kaczyńskiego, nie ma większego znaczenia. Istotniejszą problematyką pozostaje „wielka korupcja”. Mowa tutaj o wtorkowym zatrzymaniu przez CBA aż 18 ludzi, w tym także wysokich urzędników, podejrzewanych o korupcję. Szef zaznaczył: „Rzecznik CBA stwierdził, że to największa afera korupcyjna po 1989 roku. Rzecz dotyczy, wg informacji prasowych, wszystkich ministerstw”. Według przekonania prezesa PiS, informacja na ten temat powinna być jawna.

 • Szef SLD – Leszek Miller nie kryje swojego rozczarowania rekonstrukcją rządu. Podług jego to jedynie „operacja wizerunkowa”. Zawód wynika także z tego, iż premier nie próbował integrować resort spraw wewnętrznych i administracji.

 • Mateusz Szczurek ministrem finansów? Elżbieta Bieńkowska wicepremierem? To „pełne zaskoczenie” dla PSL.

 • Białostocki sąd rejonowy postanowił odstąpić od wymierzenia kary dziennikarzowi TVP, którego oskarżano o składanie fałszywych zeznań i podrabianie dokumentacji. Według sądu choć reporter jest winny, to jest to przypadek mniejszej wagi. Zasądził więc jedynie 2 tysiące złotych świadczenia pieniężnego na cel społeczny.

 • Wczoraj zapadł ostateczny wyrok dożywotniego więzienia dla 27-letniego Marcina R. za zasztyletowanie przypadkowej ofiary – Alicji, która miała 22 lat. Mowa o wydarzeniu, które miało miejsce w Łodzi przed dyskoteką przy al. Piłsudskiego. Sąd Najwyższy oddalił kasację obrońcy skazanego. Dziewczyna wchodziła z koleżankami do dyskoteki, kiedy zaczepił ją wulgarny mężczyzna. Zadał jej cios nożem w okolice mostka i kopnął w twarz. W trakcie śledztwa rozpatrywano też jego poczytalność.

 • CBA zatrzymało kolejne osoby podejrzewane o korupcję. Mowa o zamówieniach na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych.

 • System Child Alert uruchomiony przez policję. Dzięki niemu dane o zaginionym dziecku będą błyskawicznie rozpowszechniane m.in. przez telefony komórkowe.

 • W krakowskim sądzie pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko niemieckiemu producentowi „Nasze matki, nasi ojcowie” oraz telewizji ZDF. Złożył go Światowy Związek Żołnierzy AK i jeden kombatant. Mec. Monika Brzozowska reprezentująca powodów podkreśliła, iż pozew trafił do wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie. Głównym żądaniem pozwu są przeprosiny w telewizjach, w których film był bądź zamierza być emitowany.

 • Pierwszy polski satelita naukowy Lem dzisiaj już w przestrzeni kosmicznej. Wystartuje na rosyjskiej rakiecie Dniepr z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu o godzinie 8.10 polskiego czasu. Ma on pomierzyć najjaśniejsze gwiazdy. Czy start się opóźni? Tego nie wiadomo.

 

 

Inne informacje:

 

 • Światowa czwarta władza skupiają się na odwołaniu Jacka Rostowskiego przez polskiego premiera, którego działalność oceniają pozytywnie. Nie zapomnieli też dodać, iż zostaje on zastąpiony przez dość młodego ekonomistę, który nie ma podobnego doświadczenia politycznego.

 • Unijny komisarz do spraw rozszerzenia – Sztefan Fuele oznajmił, iż jest „podbudowany zdecydowaniem” władz ukraińskich do przyjęcia ustaw niezbędnych do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z UE.

 • Młoda Pakistanka – Malala Yousafzai, która walczy o prawo dzieci i prawo kobiet do edukacji w państwach islamskich, otrzymała w Strasburgu Nagrodę Sacharowa. Parlament Europejski przyznał nagrodę na zasługi w walce o prawa człowieka. Laureatka rzekła: „Dedykuję tę nagrodę cichym bohaterom w Pakistanie i ludziom na całym świecie, walczącym o podstawowe prawa człowieka”.

 • Papież Franciszek powiedział wczoraj, iż spowiednicy nie mogą „maltretować” wiernych. Sam spowiada się co 15 dni, gdyż nawet papież jest grzesznikiem. Polakom zaś mówił o frasunkach i obawach związanych z emigracją.

 • Trzej członkowie kierownictwa koncernu meblowego – Ikea we Francji oskarżeni o szpiegowanie pracowników i klientów.

 • Synod Generalny Kościoła anglikańskiego przegłosował plan dopuszczenia kobiet do sakry biskupiej. 278 osób było za, 8 przeciwko, a 25 wstrzymało się od głosowania.

 • Kilka tysięcy Bułgarów okazywało w Sofii swoje niezadowolenie z powodu bezrobocia i niskich wynagrodzeń.

 • Dość mały samolot pasażerski rozbił się nocą ze wtorku na środę u wybrzeży Florydy. Co się stało z dwoma pilotami oraz dwoma pasażerami nie jest do końca znany. Niewiadome są przyczyny upadku samolotu do morza.

 • W Kalifornii zmarła córka Walta Disneya – Diane Miller-Disney. Miała 79 lat. To ona była inspiratorką budowy parku rozrywki Disneyland. Przyczyną zgonu najprawdopodobniej są powikłania po upadku. Jej młodsza siostra – Sharon zmarła w 1993 roku.

 • Ponad 280 kg przemycanej z Dominikany czystej kokainy było w transporcie bananów. Wartość tych narkotyków to 60 milionów euro.

 

 

Pogoda: Deszcz możliwy na południu kraju. W nocy od 0 st. C (Szczecin) do 6 st. C (stolica). Najniższa temperatura w najcieplejszym okresie dnia w Szczecinie (3 st. C), najwyższa w Przemyślu (10 st. C). Wiatr zmienny. Prędkość wiatru: 4-11 km/h. Ciśnienie atmosferyczne: ok. 1015 hPa.

Translate »