Menu Zamknij

22 listopada 2013 roku – informacje docierające do nas z Polski i ze świata

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Policja szykuje wnioski do sądu o ukaranie aktywistów Greenpeace. Mowa o tych, którzy w czwartek rozwiesili transparent na elewacji Pałacu Kultury i Nauki. Zatrzymano 46 ludzi. Kilku Polaków ukarano karami pieniężnymi. Natomiast Sąd Rejonowy odroczył sprawy dotyczące ekologów z zagranicy. Ponownie zajmie się nimi w styczniu 2014 roku.

 • E. Kopacz – marszałek Sejmu w TVP Info chętnie zaleciłaby panom politykom mniej emocji. Mowa była o konfliktach w PO.

 • Mają być kolejne zatrzymania dotyczące korupcji przy zamówieniach na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych. Zapowiedział to wczoraj szef CBA – Paweł Wojtunik.

 • Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż Kancelaria Sejmu nie jest zobowiązana do udostępniania wiadomości o pożyczkach udzielanych posłom, albowiem nie ma to związku z pełnieniem przez nich funkcji publicznych.

 • Być może przyczyną zadymienia pociągu Inspiro była awaria odbieraka prądu, to znaczy połączenia z „trzecią szyną”. Jednakże ponownie miała miejsce awaria w warszawskim metrze. Wystąpiły utrudnienia, opóźnienia. Przyczyną była awaria torów odstawczych na Kabatach.

 • Zapachy w warszawskim Centrum Nauki Kopernik? Czemu nie? Na nowej wystawie „Zapach – niewidzialny kod” można poznać chociażby wonność piżma, aromaty średniowiecznym perfum i woń olejków eterycznych, jak również przekonać się jak pachną europejskie miasta.

 

Inne informacje:

 • Rząd Ukrainy wstrzymał proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Tymoszenko zostanie na Ukrainie. Parlament nie poparł żadnego z sześciu projektów ustaw dotyczących Julii. Uwolnienie z więzienia byłe premier oraz zezwolenie na wyjazd do Niemiec na leczenie było jednym z warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

 • Komisarz UE do spraw rozszerzenia – Sztefan Fuele odwołał wcześniej zaplanowany wyjazd do Kijowa.

 • Ukraina odwróciła się od UE – informacje w rosyjskich mediach.

 • Co najmniej cztery osoby straciły życie, a pięćdziesiąt może być pod gruzami. Wczoraj po południu zawalił się dach supermarketu spożywczego Maxima na przedmieściach Rygi na Łotwie. Supermarket został oddany do użytku przy końcu 2011 roku.

 • W prywatnym domu w Londynie aresztowano parę, która przetrzymywała 3 kobiety. Były one ich „niewolnicami”. Uwolnione kobiety to: Malezyjka (69 lat), Irlandka (57 lat) oraz Brytyjka (30 lat). Ta ostatnia najprawdopodobniej urodziła się jako „niewolnica”, gdyż nie miała żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Ciśnienie: 1005-1010 hPa.

 

Pogoda: Deszcz w Szczecinie, Białymstoku. W najcieplejszym momencie dnia najzimniej w Zielonej Górze (5 st. C), najcieplej w Rzeszowie (12 st. C). Wiatr do 14 km/h (największa prędkość wiatru w Łodzi i Zielonej Górze).

Translate »