Menu Zamknij

24 kwietnia 2014 roku – strata dla Polski i świata

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Tadeusz Różewicz – polski poeta współczesny, dramaturg oraz eseista zmarł we Wrocławiu. W październiku skończyłby 93 lata. Świat stracił jednego z największych poetów. To również olbrzymia strata dla wrocławskiej kultury” – rzekł dyrektor wydziału kultury magistratu – Jarosław Broda. Poeta był autorem m.in. tomu „Niepokój”. Najsłynniejsze jego sztuki to m.in. „Białe małżeństwo”, „Pułapka”, „Do piachu”. Od 1968 roku mieszkał we Wrocławiu i publikował przede wszystkim na łamach „Twórczości”, „Odry” oraz „Dialogu”. Ostatnia większa jego publikacja „Kup kota w worku” ukazała się kilka lat temu (2008 rok). To zbiór wierszy i nierozwlekłych form prozatorskich. Człowiek ten otrzymał wiele nagród literackich, został też uhonorowany w 1996 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Z pewnością Polakom będzie brakowało tego wybitnego twórcy.

  • Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży jak również Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie zaświadczały wczoraj wszelkie senackie poprawki do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, wprowadzającej do szkół podstawowych asystentów nauczycieli. Tacy asystenci mają pracować jedynie w klasach I-III.

  • Szef MSZ Radosław Sikorski i jego dzisiejsze spotkanie w stolicy Polski z ministrem spraw zagranicznych Kanady – Johnem Bairdem. Głównymi tematami dyskusji ma być sytuacja ukraińska oraz polsko-kanadyjska działalność na arenie międzynarodowej.

  • Prezydent Bronisław Komorowski odwiedza Łódź. Weźmie udział w obchodach związanych z 100. rocznicą urodzin Jana Karskiego – kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. J. Karski jako pierwszy przekazał przywódcom krajów alianckich wiadomość o zagładzie Żydów. W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przywódca Polski otwiera dziś wystawę „Karski. Nie dać światu zapomnieć”, którą przygotowało Narodowe Centrum Kultury. Później przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (z powodu obchodów 25-lecia Wolności w Polsce) prezydent posadzi „Dąb Wolności”.

  • Ok. tysiąc kilometrów muszą przebyć na motocyklach czterej pracownicy Poczty Polskiej. Dlaczego? Wyjechali oni z Lublina szlakiem pielgrzymek papieża Jana Pawła II z powodu jego kanonizacji. Mają odwiedzić osiem miast. Odwiedzą także Kraków, Częstochowę, Łódź. Będą też w Licheniu, Gnieźnie i Toruniu. Motocykliści to: Ludwik Sieczkowski, Zbigniew Kowalski, Mariusz Stopa oraz Mirosław Wróblewski. Bezpiecznej jazdy!

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Wojsko ukraińskie odparło atak prorosyjskich separatystów na magazyny broni w Artemiwsku. Milicja dała radę nieprzyjaciołom w radzie miejskiej w Mariupolu. Takie informacje donoszą dzisiaj media na Ukrainie.

  • Rzecznik rządu niemieckiego – Steffen Seibert mówił wczoraj, iż bardzo poważnie traktowane są propozycje premiera Polski – Donalda Tuska dotyczące unii energetycznej, a sam projekt jest teraz analizowany.

  • W Chinach ok. 60% badanych wód gruntowych jest gorszej jakości i nie nadaje się do picia bez oczyszczenia. Takie dane podała prasa państwowa. Powołała się ona na raport rządowy. W 2012 roku nie nadawało się do spożycia 57,4% tychże wód, zatem sytuacja się pogarsza.

 

Translate »