Menu Zamknij

24 stycznia 2014 roku – wieści krajowe i zagraniczne

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Sejm odrzucił wnioskiek PiS w sprawie wotum nieufności dla ministra zdrowia – Bartosza Arłukowicza.

  • Politycy PiS i ich dzisiejszy wyjazd do Kijowa. O tym, że zmierzają ku Ukrainie, poinformowały źródła związane z partią. Mają zamiar rozmawiać jutro z liderami ukraińskich partii opozycyjnych.

  • Sytuacja Ukrainy ważna dla Polski w sferze strategicznym. Przynajmniej takiego zdania jest szef Bezpieczeństwa Narodowego – generał Stanisław Koziej. W radiowej Jedynce mówił, iż Ukraina to bardzo istotna część systemu bezpieczeństwa europejskiego. Ważne jest więc, w którym kierunku zmierza, czy ku Zachodowi, czy ku Wschodowi.

  • Szef MSZ – Radosław Sikorski nie będzie komentował spekulacji prasowych dotyczących rządów SLD. Poza tym sprawa tajnego więzienia CIA jest przedmiotem dochodzenia prokuratorskiego i notabene jak na razie tylko u nas.

  • Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Stanisław Koziej wnosi, by zachować umiar w sprawie doniesień prasy na temat więzień CIA w Starych Kiejkutach za 15 mln dolarów.

  • Mariusz N. w Polsce. Podejrzany o śmiertelne potrącenie 11 grudnia 2013 roku w Czarnówce pod Otwockiem chłopca i ucieczkę z miejsca wypadku przewieziony z Francji. Takie sprawne działanie w tym przypadku to rezultat bardzo dobrej współpracy między polską a francuską policją. Przypominamy, iż 13-latek wracał poboczem ze swoją 16-letnią siostrą ze szkoły. Wtedy właśnie potrąciło go auto.

  • Zwyczajny 1934” – taki tytuł nosi ekspozycja w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Wystawa zawiera niepublikowane jeszcze w Polsce fotografie znanego holenderskiego fotografika – Willema van de Polla. Na zdjęciach widać stolicę naszego kraju, jak również Łowicz i Wilno oraz rejony graniczne Polski i Litwy jak również Polski i Rosji.

  • Nadal problem z energią elektryczną. Tym razem poszkodowanymi są mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Około 5 tysięcy ludzi do wieczora pozbawionych prądu.

  • SLD zaproponował drugi „biały szczyt”.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Gmach resortu rolnictwa zajęty przez protestujących w Kijowie. To jest odpowiedź na wcześniejsze słowa prezydenta – Wiktora Janukowycza, aby demonstranci opuścili ulice miasta.

  • Unia Europejska jest gotowa pomóc w ułatwieniu rozmów i uspokojenia sytuacji na Ukrainie. Dzisiaj do Kijowa leci komisarz do spraw rozszerzenia – Sztefan Fuele. Spotka się tam z przedstawicielami władz i opozycji.

  • Wiceprezydent USA – Joe Biden, podczas rozmowy telefonicznej, wezwał wczoraj prezydenta Ukrainy do odstąpienia od przemocy w stosunku do kijowskich manifestantów. Przypomniał o „konsekwencjach”, gdy spór eskaluje. Takie informacje podał Biały Dom.

  • Jedenaście osób zatrzymanych w czwartek w stolicy Białorusi – Mińsku, za akcję solidarności z Ukraińcami na Majdanie, zwolniono tego samego dnia (oczywiście późnym wieczorem).

  • Fotograf uhonorowany w 2013 roku nagrodą Pulitzera stracił pracę! Agencja Associated Press zerwała z nim współpracę. AP poinformowała, iż Narciso Contreras naruszył zawodowe standardy etyczne, gdyż zmanipulował jedno ze zdjęć, które ukazuje konflikt syryjski.

  • Dzisiaj uzbrojony w broń palną i nóż człowiek zaatakował dwie osoby w budynku sądu we Frankfurcie nad Menem. Pozbawił życie jedną z nich i ciężko ranił drugą. Takie informacje podał rzecznik policji we Frankfurcie – Ruediger Reges. Sprawcę zatrzymano w pobliżu miejsca zbrodni. Przyczyna takiego postępowania mężczyzny nie jest jeszcze znana.

  • Program inwigilacyjny (zbierania danych telefonicznych Amerykanów przez agencję wywiadu NSA, czyli Agencję Bezpieczeństwa Narodowego) jest nielegalny i należy go zakończyć – tak głosi zaakceptowany raport, liczący aż 238 stron, niezależnej federacji agencji do spraw kontroli prywatności o swobód obywatelskich. „Nie zidentyfikowano ani jednego przypadku, w którym program taki zmieniłby w znaczny sposób wyniki antyterrorystycznego śledztwa” – to można przeczytać w pracowaniu przyjętym przez Privacy and Civil Liberties Oversight Board, czyli federalną agencję zatwierdzoną przez Kongres w 2007 roku.

  • Prezydent Francji – Francois Hollande z krótką wizytą w Watykanie.

 

 

Translate »