Menu Zamknij

26 listopada 2013 roku – co słychać tu i ówdzie?

 

 

Ostatnie wydarzenia:

  • Periodyczne spotkania szefów MON? Ministrowie Obrony Narodowej Polski i ministrowie obrony krajów bałtyckich raz w roku będą spotykać się w celu uzgodnienia wspólnego stanowiska w kwestiach związanych z obronnością. Takie zapowiedzi padły w poniedziałek z ust szefa MON – Tomasza Siemoniaka po rozmowie ze swymi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii. Siemoniak zaznaczył, iż to było „pierwsze historyczne spotkanie w takim składzie”.

  • Nowiusieńki zarząd dolnośląskiej PO i, co zaskakuje, brak w nim Grzegorza Schetyny, który nie został nawet zgłoszony do wyboru. Szef partii na Dolnym Śląsku to Jacek Protasiewicz. Nowymi wiceszefami w tymże regionie są: Stanisław Huskowski, Ewa Drozd, Tomasz Smolarz, Cezary Przybylski.

  • W programie „Dziś wieczorem” na antenie TVP Info Tomasz Zimoch oznajmił, iż ikra polskich skoków opiera się na imponującym klimacie, a nie jedynie na talencie samych sportowców. 19-letni Krzysztof Biegun miał swój debiut w Pucharze Świata w minioną niedzielę. W Klingenthal (Niemcy) poleciał aż 142,5 m, dzięki czemu wygrał i mógł założyć żółtą koszulkę lidera. Drugą serię odwołano z powodu warunków pogodowych. „Nie wywierajmy presji, nie bądźmy rozczarowani, gdy tych kolejnych zwycięstw szybko nie będzie” – podkreślał komentator.

  • Wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił, iż europoseł – Marek Siwiec ma przeprosić europosła Zbigniewa Ziobrę za swoje słowa. Mowa o tym, że wg Ziobry były minister sprawiedliwości podczas sprawowania tej funkcji „wysłał siepaczy” do Barbary Blidy. Na ogłoszeniu wyroku nie było ani polityków, ani pełnomocników.

  • Zarzuty pobicia w sierpniu na gdyńskiej plaży obywateli Meksyku przedstawiła policja dwóm kibicom Ruchu Chorzów (19-latek z Katowic i 20-latek z Chorzowa), których zatrzymano w niedzielę, po meczu Ruchu z Lechią Gdańsk. Policja ma wystąpić do prokuratury z wnioskiem o tymczasowe zatrzymanie mężczyzn.

  • Na dwa lata i osiem miesięcy więzienia skazał białostocki Sąd Rejonowy 24-latka, którego oskarżano o upokorzenie na tle rasowym (wyzwiska typu „bambus”), a potem zaatakowanie (cios pięścią w twarz, dokładniej koło oka) na ulicy czarnoskórego prezentera jednej z prywatnych nagłośni radiowych i telewizji. Wyrok ten jest nieprawomocny. Obrona zapowiedziała apelację. Domaga się uniewinnienia.

  • Oskarżona o zabójstwo pięciorga swoich dzieci (42 lata) nie przyznaje się przed Sądem Okręgowym w Łomży do zarzutów zabójstwa. Mieszkanka wsi Hipolitowo (Podlaskie) przyznaje się tylko do tego, iż nie udzieliła noworodkom pomocy. Dlaczego? „Bo nie potrafiłam” – rzekła Beata Z. Następna rozprawa 3 grudnia. Obrońca oskarżonej chciał, ażeby proces był jawny, gdyż jego klientka chce „opowiedzieć o swoim życiu”.

  • Perzynę flory o zawężonym zakresie występowania odnaleźli prowadzący śledztwo dotyczące zamordowania przed kilkunastoma laty Katarzyny Z. Przypuszczalnie uprości to odkrycie, kim był morderca. Dla przypomnienia to w 1999 roku fragmenty skóry i zwłoki studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego wyłowiono z Wisły. Ciało jej było wtenczas bez skóry. W lipcu następnego roku ujawniono, iż znaleziono ślady biologiczne, które nie pochodzą od ofiary. Rok temu ustalono, że odnalezione w 1999 roku szczątki były uprzednio celowo wrzucone do rzeki przez sprawcę, albowiem resztkę ciała schował.

  • Dziennikarka radiowej Trójki – Barbara Marcinik, dziennikarz radiowe Dwójki – Marek Zwyrzykowski, dziennikarz Jedynki – Zbigniew Krajewski, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli – Beata Płomecka, a także realizator dźwięku – Wiesław Szala to laureaci Złotych Mikrofonów. Natomiast Hanna Banaszak, która dała koncert na wieczornej Gali, otrzymała Honorowy Złoty Mikrofon. Wszystkim gratulujemy!

  • Komitet Obywatelski zapoczątkował zbiórkę publiczną na rzecz „Tęczy”, która została spalona w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada.

 

 

Inne informacje:

  • W strachu przed wybuchem wulkanu Sinabung na Sumatrze co chwila maleje liczba ludzi. Władze zarządziły ewakuację ludności (dotąd w sumie 15 tysięcy osób) z zagrożonego regionu.

  • Tymoszenko ogłosiła głodówkę – oświadczył jej adwokat. Była premier Ukrainy umieszczona w więzieniu domaga się od władz swojego kraju podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE – oznajmił Serhij Własenko, który odczytał, demonstrującym zebranym na Placu Europejskim w Kijowie, list swojej klientki.

  • Aż dziesięciotysięczny pochód studentów przeszedł wczoraj ulicami Lwowa. Popierał on podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską. Protestowali zarówno studenci politechniki i uniwersytetu, jak słuchacze akademii wojskowej i kadeci wojskowego liceum.

  • Wiktor Janukowycz – prezydent Ukrainy oznajmił wczoraj, iż jego kraj nie ma alternatywy dla budowy społeczności opartej na standardach europejskich. Prezydent w posłaniu do obywateli podkreślił, iż w niedalekiej przyszłości udzieli odpowiedzi na wszelkie frasujące rodaków pytania w wywiadzie telewizyjnym.

  • Papież przyjął w Watykanie Władimira Putina. Spotkanie trwało 35 minut. Prezydent Rosji podarował papieżowi Franciszkowi kopię obrazu Matki Boskiej Włodzimierskiej.

  • W Chicago dobiegł końca 25. Festiwal Filmu Polskiego, który trwał ponad dwa tygodnie. Impreza ta jest największym pokazem polskiego kina w Stanach Zjednoczonych. Główne nagrody otrzymały filmy: fabularny „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, dokumentalny „Uwikłani” Lidii Dudy. W imieniu Andrzeja Wajdy Danuta Wałęsa odebrała nagrodę Skrzydeł, która jest przyznawana osobom przyczyniającym się do promocji polskiego kina w USA.

 

 

 

Pogoda: Opady na południu kraju (Rzeszów, Katowice, Wrocław…) oraz w na północy (Gdańsk). W nocy nawet -4 stopnie C. W dzień najwyższa temperatura to ok. 5 st. C. (okolice Szczecina, Gdańska). Ciśnienie atmosferyczne będzie wzrastać: w nocy 1020, a potem 1025 do 1030 hPa. Wiatr północny i północno-zachodni o prędkości do ok. 22 km/h. Wilgotność powietrza: 80-98%.

Translate »