Menu Zamknij

26 lutego 2014 roku – w Polsce i poza naszym krajem

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Rada Bezpieczeństwa Narodowego i omówienie 15-letnich doświadczeń członkostwa w NATO oraz rozmowy na temat przyszłości sojuszu i wydarzeń na Ukrainie.

  • W resorcie pracy ma powstać centrum koordynujące pomoc Ukrainie. Tak postanowiono na spotkaniu ministrów pracy i administracji z organizacjami pożytku publicznego. W najbliższym czasie ma zaistnieć portal wymiany informacji i pomocy, by ta się nie dublowała. Wnioski na prowadzenie zbiórek publicznych na pomoc Ukrainie mają być rozpatrywane w ciągu jednego dnia. Pomoc bez opłat? Poczta Polska przesyła do 1 marca paczki do 20 kg z pomocą Ukrainie bez pobierania za tę usługę pieniędzy.

  • Jedna osoba straciła życie, a czterech ludzi zostało rannych w wyniku osunięcia się ziemi w trakcie prac kanalizacyjnych w miejscowości Ostrówiec (woj. wielkopolskie).

  • Rolnicy protestują! Blokady dróg krajowych czy pikiety przed urzędami wojewódzkimi to przykłady, co robią ludzie, aby pokazać, że jest im źle. Hasło protestu: „W obronie polskiej ziemi i lasów”. Poza tym według protestujących w czasie przetargów gruntów rolnych mają miejsca nieprawidłowości. Nierzadko ziemia trafia w ręce osób podstawionych przez zagraniczne spółki! A to powinno zainteresować cały kraj.

  • Janukowycz uciekł, zatem porozumienie z nim nie obowiązuje. Wyprzedziły je wypadki polityczne, szybsze, niż ktokolwiek się spodziewał. Ale potrzebne jest respektowanie ducha tego porozumienia” – słowa szefa MSZ Radosława Sikorskiego można przeczytać w „Gazecie Wyborczej”.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Skład rządu zaufania narodowego Ukrainy będzie ogłoszony dzisiaj na wiecu na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Główni kandydaci na premiera to opozycyjny deputowany Arsenij Jaceniuk i były minister spraw zagranicznych – Petro Poroszenko.

  • Pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Ukrainy – Arsen Awakow zawiadomił w nocy (ze wtorku na środę) o podpisaniu rozkazu likwidacji oddziałów milicji nadzwyczajnego przeznaczenia Berkut.

  • Nowe kierownictwo Ukrainy powinno wykazać, iż chce przystąpić do reform i ograniczyć korupcję w zamian za długoterminowe wsparcie międzynarodowe” – rzekł w Waszyngtonie szef brytyjskiej dyplomacji – William Hague.

 

Translate »