Menu Zamknij

27 lutego 2014 roku – w Polsce i na świecie

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Polska ma przeznaczyć 8 mln zł na zagraniczną promocję związaną z tegorocznymi rocznicami. W tym roku mija 25 lat od obalenia komunizmu (4 czerwca), 15 lat bycia członkiem w NATO (12 marca) i 10 lat członkostwa w UE (1 maja).

 • Kamil Stoch w rozmowie z TVP Info mówił, że jest sportowa złość, a wszystko to z powodu jego nieudanego skoku. Zapewnia jednak, że zabawa dopiero się zaczyna. Trzymamy kciuki!

 • Polscy muzułmanie i ich przyłączenie się do apelu Kościoła katolickiego, by 28 lutego (jutro) był dniem modlitwy w intencji Ukrainy (także Tatarów krymskich). Modlitwy będą miały miejsce w piątek w południe w Białymstoku.

 • Wczorajsze wszczęcie przez policję z Elbląga dochodzenia w sprawie włamania do prywatnego mini zoo i próby kradzieży dwóch kangurów. Zwierzęta te znalazły ucieczkę przez przeciętą siatkę ogrodzenia. Jedno zginęło pod osłoną nocy pod kołami ciężarówki (droga krajowa nr 7), a drugie zmarło z wychłodzenia na polu.

 • Minister rolnictwa – Stanisław Kalemba zakomunikował, iż w przyszłym tygodniu rozpocznie się skupowanie trzody chlewnej od rolników, którzy prowadzą gospodarstwa w strefie buforowej ustalonej w związku z chorobą ASF.

 • Byłem obiektem otwartej agresji niemieckich funkcjonariuszy” – mówił na antenie TVP Info europoseł – Jacek Protasiewicz. W ten sposób skomentował informację o jego niedawnym zachowaniu na lotnisku we Frankfurcie. Młody funkcjonariusz oddając mu polski paszport dyplomatyczny miał powiedzieć „raus”. „Zrobiłem dwa kroki w kierunku wyjścia, może to był błąd, ale moja polska dusza zawyła ze wściekłości” – wyznał polityk.

 • Muzeum Historii Żydów Polskich ma być najlepszym muzeum w historii Żydów w Europie, przynajmniej tak zapowiada prof. Dariusz Stola, który otrzymał z rąk ministra kultury nominację na szefa placówki. Zaznaczył również, iż muzeum to będzie ukazywało wspólne dzieje Polaków i Żydów.

 • Dzisiaj mamy Tłusty czwartek! Ponad 80 szkół i przeszło 20 cukierni bierze udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Zakupując tradycyjne i wirtualne pączki wspiera się miejsce w Republice Środkowoafrykańskiej. A potrzebne są fundusze na pomoc przy odbudowie domów, na kupno pożywienia i lekarstw.

 • Dwie osoby poniosły śmierć, a jeden człowiek z objawami podtrucia tlenkiem węgla przebywa w szpitalu. Wszystko przez pożar mieszkania, do którego doszło w Łasku (w Łódzkiem) o 1.00 w nocy. Ewakuowano siedem osób. Trwa ustalanie przyczyn pojawienia się ognia. O zdarzeniu zawiadomiła straż pożarna.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Rosjanie powiadomili o ćwiczeniach wojskowych siły NATO. W środę po południu o sprawdzaniu przez Rosję gotowości bojowej sił okręgów wojskowych dowiedział się sam sekretarz generalny – Anders Fogh.

 • Ministrowie obrony państw NATO zapowiedzieli wczoraj, iż Sojusz będzie wspierać ukraińską niepodległość oraz prawa nienaruszalności granic. Bezpieczna Ukraina jest „kluczowa dla bezpieczeństwa środkowo-wschodniego kontynentu”.

 • Krymscy Tatarzy oraz przeciwnicy poprzednich władz w Kijowie zdołali nie dopuścić wczoraj do posiedzenia parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu. To na nim mogło mieć miejsce głosowanie nad odłączeniem półwyspu od Ukrainy.

 • Ingeborg Berggreen-Merkel – szefowa zespołu ekspertów, który bada pochodzenie dzieł sztuki z kolekcji znalezionej w zeszłym roku w Monachium (zawierającym eksponaty skradzione przez III Rzeszę), oznajmiła wczoraj, iż istnieje polski trop dotyczący tej sprawy.

 • Na Krymie uzbrojeni napastnicy zajęli parlament i budynki lokalnych władz. Nazywają się „przedstawicielami samoobrony rosyjskojęzycznych obywateli Krymu”. Powiedział o tym wicepremier Autonomii – Rustan Temirgaliew (na Facebooku).

 • Jeden z liderów ukraińskiej opozycji, znany zresztą zachodowi jako bokser, Witalij Kliczko zaapelował na łamach niemieckiego tabloidu „Bild” do prezydenta Rosji – Władimira Putina, by ten nie przyznał ukrywającemu się byłemu prezydentowi Ukrainy – Wiktorowi Janukowyczowi schronienia politycznego w swoim kraju.

 

Translate »