Menu Zamknij

28 lutego 2014 roku – jak mija ostatni dzień drugiego miesiąca roku?

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • W związku z przeglądem wojewodów czworo z nich podało się do dymisji. Poinformował o tym minister administracji i cyfryzacji – Rafał Trzaskowski. Mowa o wojewodach z województw: zachodnio-pomorskie, lubelskie, dolnośląskie i śląskie.

  • W polskich szpitalach przebywa 71 obywateli Ukrainy, którzy zostali ranni w zamieszkach, które miały miejsce w ostatnim czasie w ich państwie. O status uchodźcy w Polsce wystąpiło w tym roku 56 Ukraińców.

  • Uznaje się, iż 3% Polaków, głównie młodych, żyje w konkubinacie. Takie dane podała siedziba Episkopatu Polski na podstawie informacji GUS (wynikających ze spisu powszechnego). Przeważająca liczba osób żyjących w konkubinacie to kawalerowie i panny.

  • Film „Powstanie Warszawskie” w kinach już 9 maja. Poinformował o tym dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – Jan Ołdakowski. Twórcy mówią, iż jest to pierwszy dramat wojenny nonfiction, gdyż zmontowany z materiałów nakręconych przez operatorów Armii Krajowej w 1944 roku. Poddano je koloryzacji i udźwiękowiono, żeby widz nie miał kłopotu z jego odebraniem. Film trwa 116 minut i wygląda, ku radości przyszłych oglądających, podobnie do współczesnych.

  • Justyna Kowalczyk wycofała się z tego sezonu. Oczywiście dla kibiców jest to zrozumiała decyzja, gdyż zdrowie jest najważniejsze.

  • IPN i uruchomiony przez niego nowy portal edukacyjny (www.poszukiwania.ipn.gov.pl) dotyczący poszukiwań mogił żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz innych ofiar terroru komunistycznego. Zawiera dane o ekshumacjach i identyfikacjach ciał.

  • Tydzień temu wykonano przeszczep dłoni u 29-letniego pacjenta. Jerzy Jabłecki – ordynator oddziału chirurgii w szpitalu w Trzebnicy (Dolnośląskie) ocenił przeszczep za udany. Młody mężczyzna stracił dłoń w czasie misji wojskowej w Afganistanie.

  • W 2013 roku prokuratury w Podlaskiem zarejestrowały 151 spraw związanych z rasizmem i ksenofobią.

  • W związku z kanonizacją Jana Pawła II w Krakowie przygotowywane jest misterium „Kolory miłosierdzia” oraz występ multimedialny na Franciszkańskiej 3. Msza kanonizacyjna (27 kwietnia) będzie transmitowana z Watykanu do Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Poinformował o tym wczoraj Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. O godzinie 19 odbędzie się uroczysty koncert (Opera Krakowska i „Msza koronacyjna” Wolfganga Amadeusza Mozarta).

  • Szef Kancelarii Prezydenta – Jacek Michałowski i jego spotkanie z ambasadorem Ukrainy – Markijanem Malskim. Według Kancelarii Michałowski podziękował za bardzo dobre współdziałanie w ostatnich czasach związanych z Majdanem.

  • Minister spraw zagranicznych – Radosław Sikorski i sekretarz stanu USA – John Kerry zgodnie uważają, iż tak USA, jak UE powinny wspierać nowo stworzony rząd w Kijowie w dalszym przeobrażeniu ustrojowym i gospodarczym kraju.

  • II Pokojowa Ogólnopolska Manifestacja Głuchych na ulicach Warszawy. Protest dotyczy dyskryminacji ludzi z uszkodzonym słuchem. Zakończenie przemarszu ma się zakończyć o godz. 16 protestem pod siedzibą Polskiego Związku Głuchych. To właśnie jemu zarzucają niezrozumienie ich potrzeb, a nawet świadomą dyskryminację. Większość w Radzie to osoby słyszące, które nie rozumieją niesłyszących. Mowa też o preferencjach typu języka migowego.

  • Do Państwowej Komisji Wyborczej trafiły wczoraj zawiadomienia o stworzeniu komitetów wyborczych w majowych wyborach: SLD-UP, Europa Plus Twój Ruch, Polska Razem Jarosława Gowina. Przynajmniej tak podaje strona komisji.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Audiencja generalna na Placu św. Piotra przejęta przez dzieci przebrane w stroje karnawałowe. Jeden z chłopców (19-miesięczny) miał wyjątkowe ubranie. Wyglądał jak mały papież. Kostium był dokładny. Biała sutanna, piuska i skromny, maleńki krzyżyk (taki, jaki ma papież) – tak był ubrany chłopczyk, który w istocie dobrze się bawił. Nawiasem mówiąc, był traktowany przez gwardię szwajcarską jak VIP.

  • Sąd w Hanowerze uniewinnił byłego prezydenta Niemiec – Christiana Wulffa oskarżanego o przyjęcie korzyści majątkowej od producenta filmowego (David Groenwold) w zamian za wspieranie jego projektu filmowego. Poinformowała o tym wczoraj telewizja ARD.

  • W rezolucji przyjętej przez europosłów na zakończenie sesji w Strasburgu znajdują się zapisy wzywające do wspierania finansowego Ukrainy oraz deklarowanie, iż będzie ona mogła w przyszłości ubiegać się o członkostwo w UE.

  • Premier Rosji – Dmitrij Miedwiediew każdemu rosyjskiemu medaliście igrzysk olimpijskich w Soczi podarował… luksusowe auto (podług rosyjskiej prasy były to białe mercedesy). Dodatkowo tym, którzy nie mogą się pochwalić posiadaniem prawa jazdy, opłacił… nie kurs, ale kierowców. To wspaniała nagroda dla medalistów. Reprezentacja Rosji zyskała w tym roku 33 medale (13 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych) i okazała się najlepsza.

  • Ukraińskie MSZ wezwało wczoraj pełniącego obowiązek rosyjskiego ambasadora w Kijowie i wystąpiło z żądaniem prędkich narad z Moskwą w sprawie zajęcia gmachów regionalnego rządu i parlamentu na Krymie.

  • W Hiszpanii otwarto dla zwiedzających Altamirę. Jaskinia ze znanymi paleolitycznymi rysunkami koni i bizonów była zamknięta dla turystów przez 12 lat. Niestety, zwiedzić ją będzie mogło jedynie 5 ludzi tygodniowo. Inni mogą odwiedzić powstałą obok niej wierną jej replikę.

  • P.o. prezydenta Ukrainy – Ołeksandr Turczynow obwołał nową koalicję parlamentarną. Powstała koalicja nosi nazwę Europejski Wybór. Weszło do niej 250 posłów z 450-osobowej Rady Najwyższej, zatem w ma w parlamencie większość.

  • Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Christine Lagarde powiadomiła, iż władze Ukrainy oficjalnie zwróciły się wczoraj do MFW o wsparcie. Nowy ukraiński minister finansów ma nadzieję, iż pakiet pomocy wyniesie minimum 15 mld dolarów. Najprawdopodobniej zostanie wysłana na Ukrainę misja, której zadaniem będzie przeprowadzić „niezależną ocenę sytuacji gospodarczej Ukrainy”. Ma ona też rozmawiać z władzami w Kijowie na temat niezbędnych reform, gdyż są one podwaliną programu udzielenia Ukrainie pożyczki.

  • Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy – Wiktor Janukowycz podobno (wg rosyjskich mediów) zaplanował na dzisiaj konferencję prasową na godzinę 17.00 nad Donem w Rostowie (godz. 14 w Polsce).

  • Rząd Szwajcarii podjął wczoraj decyzję o zamrożeniu środków finansowych, jakie mogą znajdować się na kontach bankowych obalonego prezydenta Ukrainy – Wiktora Janukowycza.

  • Brytyjczyk – Lauri Love z Suffolk (aresztowany w październiku w Wielkiej Brytanii) oskarżony w Nowym Jorku o włamanie się do serwerów należących do banku centralnego USA (Rezerwy Federalnej), jak również o upublicznienie danych ludzi, którzy z nich korzystają. Grozi mu 10 lat więzienia za „hakerstwo” i 2 lata za kradzież danych. Władze i brytyjskie, i amerykańskie zarzucają mu też włamania do sieci należących do sił zbrojnych.

  • Grupa 50 na razie nieznanych, uzbrojonych ludzi w wojskowych mundurach bez dystynkcji nocą opanowała lotnisko w Symferopolu na Krymie. Lotnisko zaś funkcjonuje poprawnie.

  • Członkowie brytyjskiej Izby Lordów w czwartkowej debacie nad Holokaustem wskazali na Polskę jako największe z europejskich państw, które dotąd nie zdołało uregulować ustawowo kwestii restytucji mienia wobec spadkobierców ofiar Holokaustu. Wierzą jednak, iż rząd wywrze presję na Polskę, by nie zwlekała dłużej ze zwrotem żydowskich majątków prywatnych spadkobiercom dawnych właścicieli.

  • Papież otrzymał swój zabawny portret, który ukazuje go jako Supermana. Twórcą wyjątkowej wersji jego wizerunku jest uliczny artysta znany jako Maupal, czyli Mauro Pallotta, którego specjalnością są murale.

     

Translate »