Menu Zamknij

26 maja 2014 roku – Polska w Europie

Ostatnie wieści z kraju:

  • Dzisiaj mamy Dzień Matki! Życzenia zdrowia, a także dumy ze swoich pociech i matczynego szczęścia złożyła para prezydencka (Anna i Bronisław Komorowscy) wszystkim mamciom w kraju.

  • Z nieoficjalnych wyników PKW, po przeliczeniu 91% obwodów, PiS przed PO. Do PE dostaną się zapewne jeszcze: SLD-UP, PSL oraz Nowa Prawica.

  • Marszałek Sejmu – Ewa Kopacz oraz marszałek Senatu – Bogdan Borusiewicz i ich spotkanie z przewodniczącym Zgromadzenia Doradczego Arabii Saudyjskiej – Abdullahem Mohammedem Al-Sheikhiem. To jego oficjalna wizyta w naszym kraju. Tematy rozmów to związki dwustronne, pogłębienie współpracy tak kulturalnej, jak gospodarczej.

  • Rezygnacja z papierowej rejestracji aktów stanu cywilnego oraz bardziej pospolita sposobność wzięcia ślubu poza murami urzędu stanu cywilnego? To zakłada projekt ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Podług Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dzisiaj istotna jest ustawa z 1986 roku, która nie realizuje norm jasnej legislacji. Od tamtego roku zmieniło się wiele, tym społeczeństwo i prawo oraz bardziej rozwinęła się technologia. Obecnie można zawrzeć małżeństwo poza USC, acz jeno w wyjątkowych wypadkach, np. pan młody lub pani młoda przebywa w szpitalu czy więzieniu. Strony wówczas nie ponoszą dodatkowych kosztów, oczywiście oprócz zwykłej opłaty skarbowej.

  • Przedłużenie okresów przedawnienia przestępstw seksualnych w stosunku do nieletnich oraz szersza ochrona prawna małoletnich ofiar tego typu czynów? Przewiduje to nowelizacja Kodeksu karnego, która dzisiaj weszła w życie.

  • SLD ma zwrócić się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o ustanowienie żałoby narodowej, a wszystko z powodu śmierci gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Zapowiedział to sam szef tej partii – Leszek Miller.

  • Krakowianie opowiedzieli się przeciwko organizacji igrzysk 2022.

  • Minister obrony narodowej – Tomasz Siemoniak spotka się z senatorami Stanów Zjednoczonych, którzy będą gościli w Polsce. Rozmowy będą dotyczyć głównie sytuacji na Ukrainie i niedzielnych tam wyborów prezydenckich.

  • Prezydent Polski pogratulował Petro Poroszence wygranej w wyborach prezydenckich na Ukrainie.

  • Wczoraj w „Must Be The Music” wygrał zespół Sachiel bardzo doświadczony przez życie. Nie byłoby ich stać na przyjazd na konkurs, gdyby nie życzliwi ludzie, którym za sprawą Polsatu dziękowali. Ludzie ci nie dość, że sami potrzebują pomocy, to i pomagają. Życzymy im jak najlepiej i czekamy na płytę!

  • The Voice of Poland”(TVP) wygrał luzacki Juan Carlos Cano. Meksykanin ten, który nieźle zaśpiewał i w języku polskim, nie dowierzał, iż to on jest zwycięzcą. Chciał nawet podarować otrzymaną statuetkę Kasi Sawczuk.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Rządowa gazeta rosyjska „Rossijskaja Gazieta” informuje o śmierci Wojciecha Jaruzelskiego, a przy okazji przypomina, iż wprowadził on stan wojenny w 1981 roku, dzięki czemu mogły powstać rozmowy Okrągłego Stołu, po którym Polska zerwała z socjalizmem. „Komsomolskaja Prawda” zaś napisała: „odszedł Polak, generał, komunista i demokrata”.

  • Podług sondażowych wyników biznesmen – Petro Poroszenko otrzymał 54,09% głosów. Jeżeli informacje te okażą się prawdziwe, nie będzie drugiej tury.

  • Ambasador UE w Kijowie – Jan Tombiński nie wykluczył, iż do końca 2014 roku obywatele Ukrainy będą mogli poruszać się po UE bez wiz.Wszystko zależne od spełnienia warunków przez Ukrainę. Niebawem mamy się dowiedzieć czy państwo to ukończyło już pierwszą część planu działań na rzecz złagodzenia reżimu wizowego i czy jest w stanie przejść do drugiej części. Jeżeli uda się dokończyć drugą część to wówczas niezbędne warunki zostaną przez Ukrainę spełnione.

  • Separatyści w Doniecku blokowali wczoraj wybory, dzisiaj zaś wybrali lotnisko. Ruch samolotów wstrzymany.

  • Ponad sto mandatów w nowym Parlamencie Europejskim mogą mieć ugrupowania eurosceptyczne i narodowe. Tak wynika z sondażowych rezultatów eurowyborów. Tego typu ugrupowania zdobyły wiele głosów we Francji i Wielkiej Brytanii!

  • Papież Franciszek przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Rano spotkał się z Wielkim Muftim Jerozolimy (najważniejszy muzułmański duchowny w tym kraju).

  • Zabójcą sześciorga studentów w Santa Barbara w Kalifornii okazał się 22-letni Brytyjczyk – Eliot Rodger (syn brytyjskiego filmowca – Petera Rodgera). Ojciec mordercy był zatrudniony przy realizowaniu serii filmów „Igrzyska śmierci”. Ofiary syna to: trzej studenci, z którymi dzielił lokum oraz troje (dwie kobiety i jeden mężczyzna). Do tej trójki strzelał z samochodu. Eliot zginął od wymiany strzałów z policją. Zabójca zostawił wideoklip, na którym zapowiadał masakrę z zemsty za brak powodzenia wśród płci pięknej.

  • Mieszkańcy hiszpańskiego Castrillo Matajudios w niedzielnym referendum opowiedzieli się za zmianą nazwy miejscowości, w której żyją. Drugi człon nowej nazwy oznacza „zabić Żydów”. W głosowaniu tym wzięło udział 52 ludzi, czyli frekwencja była w tej miejscowości wysoka, bo głosowało aż 93%.

 

Translate »