Menu Zamknij

27 maja 2014 roku – Polska w świecie i świat wokół nas

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Wydane plakaty do filmów Andrzeja Wajdy można zobaczyć od dzisiaj w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawę przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi z okazji 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera („Pokolenie”). Łódzkie muzeum od lat gromadzi archiwa dotyczące tegoż reżysera.

  • Na 25 lat więzienia stołeczny sąd skazał serbskiego zbrodniarza wojennego (gen. Radislav Krstić). Warszawski sąd dostosował wyrok Międzynarodowego Trybunału Karnego dla b. Jugosławii w Hadze (35 lat więzienia) do polskiego systemu prawnego. W 1995 roku skazany kierował napaścią na muzułmańską enklawę w Srebrenicy. Tam serbscy żołnierze dokonali egzekucji na ośmiu tysiącach ludzi.

  • Siedemnaście osób zatrzymanych chociażby za bójkę i uszkodzenia mienia. To wynik zabawy kibiców świętujących tytuł mistrza Polski, który zdobyła Legia Warszawa. Prawie wszyscy zatrzymani byli pod wpływem napojów wyskokowych.

  • Przeszło sto ludzi zarejestrowanych na platformie e-learningowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Start platformy odbył się 20 maja.

  • Kilkudziesięciu twórców kultury (aktorów, reżyserów teatralnych i filmowych, filmowców, architektów itd…) odznaczonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pośród nich jest A. Dymna, R. Węckiewicz, M. Stuhr, S. Celińska, W. Krzystek.

  • Oficjalne dane podają, iż PO (32,13%) zdobyło nieco więcej głosów niż PiS (31,78%). Frekwencja wyniosła 23,82%.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • W Rzymie w związku z wyborami do PE miały miejsce niemałe utrudnienia w komunikacji autobusowej. Jak to? Sporo kierowców autobusów, zamiast wyjechać na ulice miasta, liczyło głosy, gdyż zgłosili się oni do pracy w komisjach wyborczych.

  • Siedem osób zginęło, a dwadzieścia jest rannych w wyniku pożaru, do jakiego doszło na dworcu autobusowym w mieście Goyang (nieopodal Seulu). Takie informacje podały południowokoreańskie służby ratownicze. Ogień pojawił się w czasie prac spawalniczych, które były prowadzone w podziemiach pod terminalem.

  • Centroprawicowa partia GERB byłego premiera Bułgarii – Bojko Borysowa otrzymała w wyborach do Parlamentu Europejskiego lepsze wyniki (32,8%), niż można było się spodziewać. Lider GERB (obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) domaga się błyskawicznego rozwiązania parlamentu, rezygnacji rządu i wyborów parlamentarnych.

  • Petro Poroszenko 4 czerwca przyjedzie na uroczystości do Warszawy. Chce w czerwcu spotkać się też z prezydentem Rosji. Wyznał, że znają się z panem Putinem bardzo dobrze i oczekują, iż spotkanie to da ważne ustalenia.

 

 

Translate »