Menu Zamknij

27 listopada 2013 roku – podsumowanie ostatnich wydarzeń

 

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Według byłego prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego istnieje jeszcze „jakaś szansa”, że Ukraina wybierze jednak UE. W jego przeświadczeniu należy pamiętać, iż mus, jaki wywiera Rosja na Kijów, będzie coraz większy.

 • Prezes PiS – Jarosław Kaczyński oszacował, iż minister rozwoju regionalnego – Elżbieta Bieńkowska przyszła do rządu „na gotowe”. Miał na myśli okoliczności, w których gotowe były już projekty wydatkowania środków z UE na lata 2007 – 2013. Mówił o tym w poniedziałek na konferencji prasowej.

 • Jedenastu ludzi odpowie za przestępstwa skarbowe skupione na niezgodnym z prawem obiegiem tytoniu. Mowa o sporej jego ilości (ponad 9 ton). Skarb Państwa stracił przez to około 8 mln zł. Powiadomił o tym rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ppłk Maciej Karczyński. Oskarżonym grozi sztraf i pozbawienie wolności do 5 lat. Dotychczas zastosowano tymczasowe aresztowanie i poręczenia majątkowe. Niektórzy z oskarżonych byli poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania.

 • Są już miejsca w naszym kraju (np. powiat gryficki), gdzie połowa (50,2%) przychodzących na świat ludzi to dzieci z nieformalnych związków.

 • W poniedziałkowy wieczór ratownicy GOPR odnaleźli w Gorcach ciało poszukiwanego 74-letniego turysty – księdza z Piwnicznej, który w górach napotkał śnieg i niską temperaturę. Natrafiono na niego w Koszarach Łopuszańskich (około 3 km od samochodu księdza). Najprawdopodobniej przyczyną śmierci było wychłodzenie organizmu. Księdza poszukiwało 60 ratowników oraz policja, a także psy tropiące.

 • Gwałtowne opady śniegu w południowej części Małopolski przyczyną pogorszenia się warunków drogowych. W samym Zakopanem wczoraj było już ok. 25 cm białej warstwy. Na szczytach Tatr – 80 cm. Opady na Podhalu od niedzielnego wieczoru przykryły tę część województwa małopolskiego.

 • Aktorka – Danuta Szaflarska zdobyła nagrodę przyznawaną przez Fundację Kultury Polskiej, czyli Złotego Berła za „wieloletni, najwyższej próby kunszt aktorstwa scenicznego i ekranowego”. Nagrodę wręczono w Teatrze Narodowym w Warszawie, a jej wartość wynosi 110 tysięcy złotych. Nagrodę dodatkową – Małe Berło (11 tysięcy) laureatka przekazała Teatrowi Robotniczemu im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, który będzie kontynuował jej dzieło.

 • Gmina Mielno zamierza utrwalić zdarzenie, które miało miejsce parę dni temu, gdy morze wyrzuciło na wybrzeże martwego walenia butlonosego. Pamiątką po przybyłym z daleka może być pomnik zwierzęcia. Nie wyklucza tego zastępca wójta Mielna – Czesław Zdrojewski. Inne propozycje można zgłaszać do Ośrodka Informacji Turystycznej.

 

 

Inne informacje:

 • Fiskus w Portugalii i raz w tygodniu losowanie. O czym mowa? Tamtejszy skarb państwa uruchamia loterię i co najmniej raz na tydzień będzie wręczał samochód. Nie robi to jednak bezinteresownie. W ten sposób walczy ze sporą szarą strefą. Pierwsza loteria już w styczniu 2014 roku. W dodatku od stycznia 2013 roku Portugalczycy mają prawo do zwrotu pięcioprocentowego zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie faktur.

 • Czterysta białoruskich miejscowości pozbawionych prądu po pierwszych tegorocznych opadach śniegu. W samym Mińsku doszło aż do przeszło stu wypadków.

 • W USA przeszła zawierucha śnieżna, gwałtowne burze i opady deszczu. Co najmniej dziesięć ofiar śmiertelnych z powodu śliskich nawierzchni dróg. Silny wiatr także nie sprzyja podróżowaniu do rodzin przed czwartkowym Świętem Dziękczynienia.

 

 

Pogoda: W nocy opady w okolicach Wrocławia. Nocą minusowe temperatury! W najcieplejszym momencie dnia od 1 st. C (Kielce, Rzeszów, Katowice) do 5 st. C (Gdańsk). Opady deszczu w Gdańsku i okolicach, możliwe też na południu kraju. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadało: 1030→1015 hPa. Wiatr południowo-zachodni i północno-zachodni. Prędkość wiatru: 9 km/h – 27 km/h.

Translate »