Menu Zamknij

28 maja 2014 roku – Polska i nie tylko

Ostatnie wieści z kraju:

 • Premier Donald Tusk przeprowadził rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii – Davidem Cameronem. Przewodnie tematy rozmowy to położenie Ukrainy po wyborach prezydenckich, a także posiedzenie nieformalnej Rady Europejskiej. Poinformowała o tym wczoraj Kancelaria Premiera.

 • Polska samorządność to – podług prezydenta Bronisława Komorowskiego obecnego na uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego – jedna z dźwigni rozwoju kraju.

 • Pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego 30 maja (piątek) w południe (12.00) w kwaterze I Armii Wojska Polskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Takie dane podał ratusz. Doradca prezydenta Polski – prof. Tomasz Nałęcz mówi, iż pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Generał zmarł w niedzielę w szpitalu w stolicy, w którym przebywał z przerwami od paru miesięcy.

 • Prawie połowa ciąż w naszym kraju – wg szacunkowych danych zebranych przez Instytut Matki i Dziecka, na które powołał się „Dziennik Gazeta Prawna” – prowadzona jest w prywatnych gabinetach. Czy tak powinno być? Prywatny gabinet nie oznacza wcale, iż usługa z pewnością jest lepsza. Po prostu do gabinetów państwowych są długie kolejki.

 • W czasie rodzinnej awantury we Wrocławiu mężczyzna zamordował dwie nastoletnie córki i żonę. Na końcu popełnił samobójstwo poprzez powieszenie. Tak wynika z początkowych ustaleń policji. Tragedia odbyła się wczoraj rano.

 • 4 osoby nie żyją, a 18 ludzi zostało rannych w wypadku samochodowym, do którego doszło w miejscowości Stawek (woj. lubelskie). Zderzyły się tam dwa busy. Część pasażerów była zakleszczona w pojazdach. W akcji brał również udział śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 • Na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał Sąd Okręgowy w Opolu dwóch dwudziestolatków za publiczne znieważanie i grożenie mniejszości romskiej. Trzeci zaś, oskarżony o rzuceniem kija od miotły w kilkumiesięcznego syna jednej z kobiecin, otrzymał karę 8 miesięcy w zawieszeniu. Wszyscy trzej to uczniowie szkoły średniej w Kluczborku mają ustanowiony dozór kuratora i do zapłaty 120 zł opłat sądowych.

 • Uroczysta msza w byłym niemieckim obozie Auschwitz to szczyt uroczystości 74. rocznicy pierwszego zesłania polskich więźniów. Odbędą się one 14 czerwca w Oświęcimiu, albowiem to 14 VI 1940 roku do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport z ponad 700 więźniami politycznymi. Informacje dotyczące uroczystości podało wczoraj Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich. W niej będą uczestniczyć byli więźniowie Auschwitz.

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • 25-letnią kobietę ukamienowano przed budynkiem sądu w Pakistanie (miasto Lahore)! Dokonali tego członkowie jej rodziny (dwunastka mężczyzn, m.in.: ojciec, dwóch braci, były narzeczony).Za co? Za poślubienie mężczyzny, którego kochała. Według ojca kobiety to morderstwo honorowe, gdyż miało ono oczyścić dobre imię familii. Mimo udzielenia pomocy medycznej Farzana Ikbal zmarła. Wcześniej była zaręczona z kuzynem, ale chcąc decydować sama o swoim życiu, zdecydowała się na zamążpójście za tego człowieka, do którego naprawdę żywiła głębokie uczucie. Rodzina próbowała i jego oskarżyć o chęć porwania.

 • 16-letni Austriak nad jeziorem (okolice Salzburga) znalazł dziwną, metalową i zardzewiałą rzecz. Nie zdawał sobie sprawy, że to broń, a dokładniej granat przeciwpancerny z czasów II wojny światowej. Schował przedmiot do plecaka i poszedł z nim na policję. Funkcjonariusze od razu zorientowali się, z czym mają do czynienia i wezwali saperów. Chłopca przestrzeżono, żeby już nigdy nie dotykał takich przedmiotów. Najlepiej je zgłaszać.

 • 4 obserwatorów OBWE zatrzymanych w poniedziałkowy wieczór przez prorosyjskich separatystów pod Donieckiem (wschód Ukrainy). Informacje podało wczoraj ministerstwo spraw zagranicznych Estonii. W przetrzymywanej grupie jest obywatel tego państw oraz Szwajcarii, Danii i Turcji.

 • Premier Ukrainy – Arsenij Jaceniuk oświadczył na posiedzeniu rządu o wprowadzeniu we wszystkich ministerstwach stanowiska wiceministra do spraw integracji europejskiej.

 • Ukraińskie siły antyterrorystyczne odzyskały pełną kontrolę nad zajmowanym przez separatystów międzynarodowym lotniskiem w Doniecku. Takie informacje podał wczoraj minister spraw wew. Ukrainy – Arsen Awakow. Są ofiary!

 • W trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony padła decyzja i o zamknięciu przedstawicielstwa Ukrainy we Wspólnocie Niepodległych Państw, i o inicjacji procesu wystąpienia z tejże organizacji. Informację podał sekretarz Rady – Andrij Parubij.

 • Mandat do PE ze Szwecji pierwszy raz zdobyła Romka – Soraya Post z Inicjatywy Feministycznej.

 

Translate »