Menu Zamknij

29 maja 2014 roku – Polska a świat

Ostatnie wieści z kraju:

 • Konferencje naukowe czy też spotkania z autorami książek to tylko część planu jaki wszedł w życie w środę we Wrocławiu. Trwa tam Międzynarodowy Festiwal Kryminału! Kto wygra wyścig po nagrodę dla najlepszej książki kryminalnej wydanej w 2013 roku?

 • 18. Piknik Naukowy już w sobotę na Stadionie Narodowym!

 • W niedzielę Dzień Dziecka! Nie zapominajmy, iż 1 czerwca tym bardziej warto spędzić z naszymi pociechami.

 • 15 ludzi z grupy mokotowskiej zatrzymanych. Podejrzewani są o przemyt i handel narkotykami oraz napady z bronią. Mogą mieć coś wspólnego z zeszłoroczną napaścią na konwojentów w Wólce Kosowskiej.

 • Sąd Okręgowy w Lublinie ma ogłosić wyrok w procesie, który prezes PiS wytoczył Januszowi Palikotowi. Proces dotyczy ochronę dóbr osobistych.

 • Polski ksiądz – Paweł Witek wczoraj uwolniony przez prorosyjskich separatystów, którzy zatrzymali go we wtorek w Doniecku (wschód ukraiński). Takie informacje podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Negocjowali i reprezentanci Kościoła, i służby konsularne.

 • Marszałek Sejmu – Ewa Kopacz i pożegnanie posłów, którzy w niedzielę zdobyli mandaty eurodeputowanych. Wspomniała, ażeby pamiętali o Sejmie. Dostali tabliczki ze swoimi nazwiskami, które dotąd znajdowały się przy ich miejscach na sali obrad oraz książkowe wydania Konstytucji RP.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Młoda chrześcijanka, którą skazano w Sudanie na karę śmierci za odstępstwo od panującej tam wiary, dwa dni temu urodziła w więzieniu córkę. Poinformował o tym jeden z zachodnich dyplomatów. Sprawa kobiety wciąż wstrząsa ludźmi na świecie. Przypominamy, iż 15 maja sąd w Chartumie skazał 27-letnią Meriam Jahia Ibrahim Iszag na śmierć przez powieszenie. Była wtenczas w ósmym miesiącu ciąży. Wszystko dlatego, iż prawo w Sudanie jest islamskie i zakazuje ono zmianę wyznania. Sędzia Abbas Mohammed Al-Chalifa przed ogłoszeniem wyroku dał kobiecie 3 dni, by wyrzekła się wiary. Ta jednak odmówiła, albowiem jej nieżyjąca matka także była chrześcijanką i tak wychował ją ojciec, zatem nie mogła popełnić apostazji.

 • W Izraelu hospitalizowanych 40 palestyńskich więźniów. Nie przyjmowali oni posiłków od prawie pięciu tygodni, gdyż protestowali przeciwko przetrzymywaniu ich w areszcie bez wyroków. Takie wiadomości podała wczoraj rzeczniczka służby więziennej – Izraela Siwan Weizman. Do tej grupy później dołączyli inni, więc w najbliższym czasie może do szpitali trafić jeszcze więcej pozbawionych wolności.

 • Papież Franciszek rzekł na audiencji generalnej w Watykanie, iż brak „przemysłu pokoju”, a przecież „pokój jest dziełem codziennej pracy rąk”.

 • Prezydent Białorusi – Aleksandr Łukaszenka pogratulował wczoraj Petro Poroszence zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie.

 • Również po wyborach prezydenckich na Ukrainie i lokalnych, w których wyniku prezydentem jest Petro Poroszenko, a merem Kijowa – Witalij Kliczko, aktywiści nie rezygnują z obozu na Majdanie Niepodległości. Majdan nie rozejdzie się do momentu, kiedy wszystko, co powinno, nie zostanie spełnione.

 • Do walk po stronie prorosyjskich separatystów we wschodniej części Ukrainy dołączyły ponoć dziesiątki Czeczenów. Miał im rozkaz wydać prorosyjski przywódca – Ramzan Kadyrow. Takie dane napisał w środę „Financial Times”, chociaż Kadyrow zaprzecza tym doniesieniom. Uważa on bowiem, iż poniektórzy Czeczeni mogli tam się udać z własnej woli.

 

 

Translate »