Menu Zamknij

3 czerwca 2014 roku – Polska oraz świat

Ostatnie wieści z kraju:

  • Prezydent Polski pierwej brał udział w nadaniu poznańskiemu parkowi imienia Tadeusza Mazowieckiego, a później otworzył w Poznaniu II Powszechną Wystawę Krajową „Konkurencyjna Polska”. Impreza ta to podsumowanie najistotniejszych osiągnięć mijającego 25-lecia. Opiera się ona na Powszechnej Wystawie Krajowej zorganizowanej także w tym mieście, ale w 1929 roku (dziesięciolecie II Rzeczypospolitej).

  • Dokonania Polaków w ostatnim ćwierć wieku to – wg prezydenta Bronisława Komorowskiego – przemiany niczym tysiąclecia. Głowa państwa przyrównała te lata do złotego wieku w historii polskiej.

  • Polska przez ostatnie lata znacznie się zmieniła, acz są jeszcze sprawy, które należy poprawić. Do nich należy służba zdrowia, przeciwdziałanie ubóstwa i przeprowadzenie reform systemu emerytalnego. Oby tylko rozwiązanie problemów w tych istotnych kwestiach nie trwało następnego ćwierćwiecza.

  • Air Force One i lądowanie w Polsce. Prezydent USA z wizytą w naszym kraju. Zmiany w organizacji ruchu w stolicy.

  • Jan Paweł II ukazywał, jakże można wspaniale przeżywać wolność i z niej korzystać. Podług sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej (kard. Pietro Parolin) można go nazwa papieżem wolności.

  • Odmawianie podejrzanemu dostępu do akt sprawy w trakcie śledztwa? Tak, ale tylko ze względu na potrzebę „zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania lub ochrony ważnego interesu państwa”. Zmiana przepisów weszła wczoraj w życie.

  • Do szczecińskiego sądu trafił akt oskarżenia dotyczący mężczyzny, który w Nowy Rok wjechał w Kamieniu Pomorskich w grupę ludzi, zabijając przy tym sześć osób. Za sześć istnień grozi mu jeno 15 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna prowadził auto, mając aż 2,15 promila alkoholu we krwi i będąc pod wpływem amfetaminy oraz marihuany.

  • O kilkanaście procent spadła liczba Rosjan z obw. kalingradzkiego ubiegająca się o polskie wizy i pozwolenia o małym ruchu granicznym. To może być – wg służb konsularnych – wynik spadku wartości rubla, sytuacji politycznej oraz wydania już wielu takich dokumentów.

  • Rodzina, która mieszka w gospodarstwie pod Nidzicą (Warmińsko-Mazurskie), na terenienależącego do Niemca, odkupiła je od niego. Obeszło się więc bez udziału egzekucji komorniczej. Konflikt dotyczył rodziny Lukaschewskich, która w 1983 roku wyjechała do Niemiec i rodziny Smoleńskich, która zamieszkała w opuszczonym gospodarstwie.

  • 23 ludzi zatrzymała policja podczas trwania i po skończeniu się meczu Legia Warszawa – Lech Poznań. Większość z nich odpowie za napaść na funkcjonariuszy, a także za posiadanie narkotyków i zakłócanie porządku. Poniektórzy używali również środków pirotechnicznych.

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Rosyjskie ministerstwo energetyki dostało od ukraińskiego Naftohazu 786,4 mln dolarów za gaz.

  • Papież Franciszek skrytykował decyzję małżeństw dotyczącą bezdzietności. Na mszy w Domu św. Marty rzekł, iż to efekt „mentalności dobrobytu”. Ludziom bowiem wmawia się, iż lepiej zwiedzać świat, zapewnić sobie dobra materialne na miarę willi i sprawić sobie psa niż wydać na świat drugiego człowieka, za którego trzeba wziąć odpowiedzialność. Zaznaczył, że życie w małżeństwie wymaga wytrwałości. Małżonkowie często są wystawiani na różne próby, chociażby wtedy, kiedy okazuje się, iż nie mogą mieć dzieci albo są one chore. Jednak Jezusowi nie podoba się – wg głowy Watykanu – bezpłodność pary z wyboru.

  • Król Hiszpanii – Juan Carlos po 40 latach panowania ma zamiar abdykować na rzecz swojego syna – księcia Filipa. Poinformował o tym wczoraj premier – Mariano Rajoy. 76-letni monarcha rzekł, iż chce ustąpić miejsca „nowemu pokoleniu”.

  • Może być nam przykro, iż co czwarty pytany Litwin (27%) jest zdania, iż Polska jest mało przyjazna w stosunku do Litwy („Polska wrogie państwo”). Jedynie 12% respondentów uważa nas na przyjaznych. Litewscy komentatorzy są zadziwieni. W 2006 roku podobne badanie wykazało, iż 53% pytanych Litwinów uznało, iż Polska to przyjazny kraj dla Litwy. Wtedy większą ufność od Polski budziła tylko Łotwa. Teraz Litwini za przyjazne krainy uznali: Łotwę, Estonię, Danię, Norwegię, Szwecję oraz Finlandię. To poważny znak – wg politologa Nerijusa Maliukewicziusa – dla elity politycznej. Są obawy, iż dobrego wizerunku Polaków nie da się rychłoprzywrócić.

  • USA zaniepokojone przeciągającą się sytuacją na Ukrainie. Tak wynika z poniedziałkowej mowy w Kijowie asystenta szefa Pentagonu do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego – Dereka Cholleta, który oznajmił przekazanie pomocy finansowej na zwiększenie bezpieczeństwa Ukrainy.

 

 

Translate »