Menu Zamknij

3 kwietnia 2014 roku – najnowsze informacje z Polski i spoza niej

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Medaliści ostatnich igrzysk, m.in. Kamil Stoch zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i nagrodzeni premiami finansowymi. Brakowało jedynie chorej Justyny Kowalczyk. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

 • Na temat polsko-gruzińskich stosunków oraz współdziałania Gruzji z UE przebiegały rozmowy w Warszawie premiera Polski – Donalda Tuska z prezydentem Gruzji – Giorgim Margwelaszwilim. Wyrażono zadowolenie, iż do czerwca zostanie podpisana umowa stowarzyszeniowa UE z Gruzją. Prezydent zwiedza Wawel i składa kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich.

 • Rozmowy prezydenta Polski ze składającym wizytę w Warszawie przewodniczącym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji – Cemilem Cicekiem (Cemil Çiçek). Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił, iż „Polska konsekwentnie wspiera perspektywę europejską Turcji i jest gotowa dzielić się ze stroną turecką posiadaną wiedzą i doświadczeniem”.

 • Stołeczna prokuratura apelacyjna skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 8 współpracownikom i członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Pośród nich jest kobieta – Monika B o pseudonimie „Słowikowa”. To żona jednego z przewodzących grupą mężczyzn – Andrzeja Z. Szajka dopuściła się wielu przestępstw, w tym kupowała funkcjonariuszy państwowych.

 • Ok. godziny 5 w czasie próby zatrzymania skradzionego pojazdu, kierowca potrącił policjanta, uszkodził dwa samochody zaparkowane w pobliżu i uciekł z miejsca tegoż zdarzenia. Policja oddała strzały, ale sprawca uciekł pieszo. W ten sposób w Krakowie rozpoczęła się obława na podejrzanego.

 • W internecie kwitnie handel fałszywymi relikwiami papieża Jana Pawła II! Kapłani ostrzegają, by być czujnych przy tego typu aukcjach.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Obiad z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano oraz prywatne spotkanie z papieżem w Watykanie – to dzisiejsza wizyta królowej Wielkiej Brytanii – Elżbiety II w Rzymie. Królowa przybyła wraz z małżonkiem, księciem Filipem.

 • Giorgio Napolitano najstarszym prezydentem. Prezydent Włoch 29 czerwca kończy 89 lat.

 • Szef bułgarskiej dyplomacji – Kristian Wigenin zawiadomił, za sprawą telewizji publicznej, iż wprowadzono udogodnienia wizowe dla rosyjskich turystów. Działania na rzecz rozwoju turystyki były planowane nie od dziś. Dodatkowo Bułgaria nie zamierza „karać zwykłych rosyjskich obywateli”.

 • Białoruskie linie lotnicze Bieławia (Belavia) postanowiły odwołać wszelkie loty do stolicy Krymu (Symferopola), które zaplanowane były na lato bieżącego roku. Informacja taka została podana przez agencję Interfax, ta zaś powołała się na reprezentanta białoruskiego przewoźnika. Decyzję taką podjęto z powodu małego popytu.

 • Fabryka słodyczy Roshen w Lipiecku (zachód Rosji), która należy do prowadzącego w sondażach przedwyborczych na Ukrainie – Petro Poroszenki, wznowiła pracę! Powiadomił o tym agencję Interfax dyrektor generalny zakładów – Konstantin Wachonin. W marcu władze Ukrainy oskarżyły stronę rosyjską o „rzeczywistą konfiskatę” fabryki, do której wkroczyła rosyjska policja i bez żadnych powodów nakazała wstrzymanie produkcji. „Nasi pracownicy otrzymają wynagrodzenie zgodnie z grafikiem – 15 kwietnia” – zapewnił dyrektor.

 • Organizacją masowych zabójstw protestujących na kijowskim Majdanie sterował bezpośrednio sam ówczesny prezydent Ukrainy – Wiktor Janukowycz. Część sprawców skryła się na Krymie. Dodatkowo istnieją przesłanki, iż w planowaniu i wykonywaniu tychże zabójstw uczestniczyli funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Mówił o tym w czwartek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy – Wałentyn Naływajczenko. Natomiast sam W. Janukowycz zaprzecza takim ustaleniom.

Translate »