Menu Zamknij

4 kwietnia 2014 roku – w naszym kraju i poza naszymi granicami

Ostatnie wieści z kraju:

 • Zastępca sekretarza generalnego NATO – Alexander Vershbow uczestniczy dzisiaj w konferencji poświęconej nowym wyzwaniom polityki bezpieczeństwa NATO i UE w Krakowie. Dysputa dotyczy nowych wyzwań dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, po tym, jak dobiegnie końca misja ISAF w Afganistanie, jak również sprawy połączonej polityki bezpieczeństwa i obrony UE.

 • Należy zastanowić się, jak powinno wyglądać metodyczne wspomaganie przebiegu modernizacji na Ukrainie, a nie wyłącznie skupiać się na doraźnym responsie na kryzys. Prezydent powiedział, iż właśnie w tym celu została zwołana na wtorek Rada Gabinetowa. Oficjalny jej temat to „Polska wobec sytuacji na Ukrainie – wnioski na przyszłość”.

 • Za 6 dni zespół Antoniego Macierewicza ma przedstawić następny już raport w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Ma znaleźć się w nim m.in. opis rozpadu salonki Tu-154M i analiza działania rosyjskich specsłużb. Raport liczy 180 stron i nosi tytuł „Cztery lata po Smoleńsku”.

 • 1 maja mają zostać wprowadzone wyższe zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Sejm przyjął dzisiaj dwie ustawy w kwestii rodziców rezygnujących z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi oraz przywrócenia prawa do zasiłków opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Toteż świadczenie od maja 2014 r. ma wzrosnąć do 1000 zł, od 2015 r.do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł (oczywiście mowa o netto).

 • Obywatel Arabii Saudyjskiej – Mustafa Ahmed al-Hawsawi nie będzie pokrzywdzonym w śledztwie tyczącym się domniemanych więzień CIA w Polsce. Brak uwzględnienia jego wniosku przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie. Pełnomocnik wnioskodawcy mec. Bogumił Zygmont nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada wniesienia zażalenia.

 • W Płocku 20. Festiwal Muzyki Jednogłosowej. Trwa on trzy dni. Nietuzinkowym wydarzeniem „Misterium Sancti Sigismundi Regis” w wykonaniu Bractwa Vexilla Regis z Brochowa i zespołu Jericho.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Biały Dom skrytykował firmę Samsung za używanie fotografii wykonanej przez jednego z amerykańskich sportowców z prezydentem Barackiem Obamą. Prezydencka administracja wyraźnie zaznacza, iż wizerunek głowy kraju nie może być wykorzystywany w reklamach. Wszystko zaczęło się od momentu wykonania zdjęcia za pomocą telefonu tej firmy. Samsung skorzystał z nadającej się okazji i rozesłał je do ponad 5 mln użytkowników serwisu społecznościowego Twitter.

 • Senacka komisja do spraw wywiadu za odtajnieniem części swojego budzącego kontrowersje i liczącego 6,3 tys. stron raportu na temat brutalnych przesłuchań prowadzonych przez CIA w tajnych ośrodkach za kadencję prezydenta George’a W. Busha. Za było jedenastu senatorów, przeciwko trzech. Rzecznik prezydenta – Jay Carney przypomniał, iż prezydent jest za ujawnieniem ustaleń i streszczenia raportu po wykonaniu pewnych zmian redakcyjnych, które są potrzebne z powodu ochrony bezpieczeństwa narodowego.

 • Obraźliwe słownictwo do nauczyciela w czasie wywiadówki w szkole to znieważenie urzędnika państwowego, za co opiekunowi dziecka grozi proces i kara więzienia. Tak orzekł włoski Sąd Najwyższy po rozpatrzeniu sprawy incydentu w gimnazjum w Toskanii.

 • Mężczyzna w stroju policjanta zaatakował dziś dwie zagraniczne dziennikarki w Afganistanie, zabijając przy tym Niemkę i ciężko raniąc Kanadyjkę. Miało to miejsce w prowincji Chost, położonej przy granicy z Pakistanem. Takie dane podały lokalne władze. Dzisiaj to przeddzień wyborów prezydenckich, przeciwko którym są talibowie.

 • Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) to formacja populistyczna. Znana jest ona przede wszystkim z walki z imigrantami z Europy Wschodniej i poczynań na rzecz oderwania Wielkiej Brytanii od UE. Swoją politykę opiera na niechęci do Unii Europejskiej, toteż popiera prezydenta Rosji – Władimira Putina.

 • Prezydent Barack Obama i podpisana przezeń ustawa o udzieleniu pomocy Ukrainie w postaci gwarancji kredytowych na kwotę 1 mld USD. Ponadto prezydent USA może nakładać dalsze sankcje na Rosję, ażeby dać jej wyraźny znak, iż w kwestii Ukrainy jest ona agresorem.

 • Trzej marynarze z Korei Północnej uratowani przez południowokoreańską straż przybrzeżną.

 • Korea Południowa przetestowała nowy pocisk balistyczny o zasięgu 500 km i będzie chciała poszerzyć jego zasięg o 300 km. Takie informacje podało dzisiaj ministerstwo obrony w Seulu.

 • Sąd w Indiach uznał 24 mężczyzn za winnych wielokrotnego gwałtu na młodej kobiecie (16 l.), którą uprzednio uprowadzili i przez 1,5 miesiąca więzili. Do tego wydarzenia doszło 18 lat temu. Jeden z oskarżonych został skazany na dożywocie, a reszta na kary od 7 do 11 lat więzienia. Takie dane przekazali adwokaci skazanych. Wyroki wydał sąd w stanie Kerala na południu kraju. Wśród sprawców byli: przedstawiciele władz, emerytowany profesor, prawnicy, biznesmeni. W 2005 roku sąd uniewinnił oskarżonych w tej sprawie (z wyjątkiem jednego). Jednakże Sąd Najwyższy nakazał w 2013 roku wznowienie procesu.

Translate »