Menu Zamknij

7 kwietnia 2014 roku – w Polsce i poza nią

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Zderzenie dwóch tramwajów(linie 2 i 8) w Łodzi na skrzyżowaniu ulicy Limanowskiego z Włókniarzy(Bałuty). Kierujący pojazdami byli trzeźwi. Kilkanaście osób (najprawdopodobniej 18) rannych. Urazy są poważne, np. głowy, kręgosłupa. Utrudnienia w ruchu.

 • Łódzka prokuratura przesłuchała sześciu żołnierzy Stanów Zjednoczonych w sprawie incydentu na ul. Piotrkowskiej. Nie ma osoby, której postawiono zarzuty. W sobotę rano miały miejsce utarczki słowne i przepychanki pomiędzy grupami Amerykanów i Polaków. Wg rzecznika prok. Okręg. (Krzysztof Kopania) incydent nie był brutalny.

 • W poniedziałek odbędzie się w Krakowie następna rozprawa w procesie Brunona Kwietnia.

 • Znani i lubiani nie zawiedli, albowiem przyjechali do Grójca, rozdawali ulotki i pobudzali do hojności. W ten sposób wspierali organizatorów Świątecznej Zbiórki Żywności. Prowadzi ją już ósmy raz z rzędu Wolontariat „Dobre Serce”. W dwudziestu dwóch sklepach zostały wystawione kosze.

 • Poszukiwania szczątków polskiego samolotu łącznikowego (typ RWS 8) zastrzelonego we wrześniu 1939 roku zaczynają się dzisiaj w pobliży Zduńskiej Woli w Łódzkiem.

 • 14. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi pod hasłem „Odkrywamy świat” potrwa do 14 kwietnia. To przeszło 450 imprez ujętych w parę bloków tematycznych, m.in.: Odkrywaj siebie i otoczenie, Człowiek w ekonomii i polityce, Matematyka i informatyka, Technika i technologia w życiu człowieka, Odkrywamy kulturę i sztukę, Tajemnice przyrody. W czasie dzisiejszej inauguracji wręczone będą statuetki Łódzkie „Eureka” wybitnym naukowcom, których osiągnięcia zostały zauważone w Polsce i za jej granicami.

 • Pędy niezbędne do badań genetycznych i klonowania drzewa zostały pobrane z ok. 700-letniego dębu Bartek. Być może uda się uzyskać sadzonki tegoż najsłynniejszego w woj. świętokrzyskim drzewa.

 • Minęło 770 lat, kiedy to do Krakowa przybył Zakon Ducha Świętego. Prowadził tam szpital, przytułek oraz schronienie dla kobiet w ciąży. W dzisiejszych czasach siostry tegoż zakonu pomagają w krakowskich szpitalach, prowadzą przedszkole i katechizują w szkołach.

 • Jerzy Janowicz wczoraj o problemach ludzi, którzy chcieliby coś w Polsce osiągnąć, ale nie mogą w związku z brakiem warunków i pieniędzy.

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Choroby wektorowe (spowodowane przez drobnoustroje przenoszone przez inne organizmy – wektory) to najistotniejsza tematyka tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest w poniedziałek. W Polsce do takich chorób należą te roznoszone przez kleszcze.

 • W Afganistanie jeszcze czas na liczenie głosów po sobotnich wyborach. Według dotychczasowych danych do głosowania przystąpiło 7 z 12 milionów uprawnionych, w tym 34% głosujących to kobiety. Wybierano następcę prezydenta Hamida Karzaja, którego kadencja dobiega końca.

 • W Wielkiej Brytanii w wyborach do PE i organizowanych równolegle wyborach lokalnych to Polacy są prawdopodobną siłą polityczną, acz zwykle czekają, żeby to brytyjskie partie pierwsze do nich wyszły. Sytuację w taki sposób ocenił Jakub Krupa – koordynator akcji „Głosuj! Jesteś u siebie”.

 • Na Krymie zastrzelony został ukraiński oficer. Miało to miejsce po kłótni między żołnierzami ukraińskich i rosyjskich sił zbrojnych. Takie dane podają dzisiaj media ukraińskie. Śmierć tegoż człowieka potwierdziło Ministerstwo Obrony w Kijowie.

 • Premier Arsenij Jaceniuk oznajmia, iż Rosja nadal nie wycofuje wojsk. Nadal są one w odległości 30 km od granicy z Ukrainą. Oskarża Moskwę o planowanie najazdu na jego kraj.

Translate »