Menu Zamknij

5 listopada 2013 roku – pokrótce o płynących do nas zewsząd informacjach

 

 

Ostatnie wydarzenia:

 • Start ogólnopolskiej akcji „Mamy Niepodległą”. Jaki jest jej cel? Chodzi o zachęcenie rodaków do społecznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Niegdyś w dane święta były organizowane zabawy. Może czas, ażeby to przywrócić? 11 listopada nie powinien być smutny.

 • Rozmowy Radosława Sikorskiego z Johnem Kerrym mają dotyczyć takich spraw jak współpraca dwustronna Polski i Stanów Zjednoczonych, programu tarczy antyrakietowej, a także wydobywania i handlu gazem łupkowym. Zapewne dyskusja też nie obejdzie się bez afery podsłuchowej. Jednak zwykli Polacy nie liczą na żaden przełom.

 • Czy MSW jest gotowane na marsz, który przejdzie 11 listopada? Na to pytanie, według polityków z ugrupowania SLD, powinien odpowiedzieć Bartłomiej Sienkiewicz – szef resortu.

 • 12 tysięcy przesłuchanych oraz kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy padli ofiarami oszustwa w polskiej sieci. Sklepy, przynajmniej jeden z nich jeszcze funkcjonuje, miały w swojej ofercie oryginalną odzież oraz obudowie sławnych marek w dość niskich cenach. Wielu Polaków zamówiło je i przesłało pieniądze na ustalone konto. I finał był taki, iż albo w ogóle nie otrzymali produktów, albo jeśli otrzymali, to nie był to ten markowy, a jedynie chińska wersja. W tej spawie jest już 400 tomów akt. Więcej o tym w „Gazecie Wyborczej”.

 • Rzecznik praw obywatelskich – Irena Lipowicz i jej pytanie do prokuratora generalnego, czyli Andrzeja Seremeta o działania prokuratury, które mogły przyśpieszyć śledztwo dotyczące domniemanych więzień CIA w naszym kraju.

 • Czy powstanie Centrale Biuro Śledcze Policji (CBŚP)? Wszystko na to wskazuje. MSW skierowało taki projekt do uzgodnienia.

 • Księża: Józef Górzyński, Rafał Markowski to dwaj nowi biskupi, którzy pomagają archidiecezji warszawskiej.

 • Były szef Fundacji Kidprotect.pl – Jakub Ś. oskarżony o przywłaszczenie przeszło 413 tysięcy złotych.

 • Walka o rekordowe odszkodowanie od Skarbu Państwa! Dzisiaj w nowosądeckim sądzie ma zapaść wyrok w sprawie, którą wytoczył 22-letni Michał przeciwko komendantowi w Nowym Sączku i Miejskiemu Klubowi Sportowemu „Sandecja”. Pół miliona złotych i comiesięczna renta wartości 1,5 tysiąca od 1 czerwca. Oko człowiek ten stracił w 2009 roku w czasie świętowania przez kibiców awansu drużyny piłkarskiej MKS „Sandecja” do 1. ligi. Mężczyzna ponoć był przez policję postrzelony gumowym nabojem.

 • Specjalistyczny oddział leczenia oparzeń u dzieci w szpitalu w Łęcznej (Lubelskie) zacznie pełnić swoją funkcję już na początku 2014 roku? Ma to być pierwszy tego typu oddział w całej wschodniej części Polski.

 • Człowiek choć miał przy sobie dokumenty, to do piotrkowskiego oddziału ratunkowego karetka przewiozła go jako pacjenta NN. Został przewieziony w szczelnie zamkniętym worku na zwłoki. Wedle opinii szpitala taki sposób przewiezienia pacjenta nie jest zagrożeniem dla jego życia.

 • Katowice i start przebudowy starej fabryki porcelany stołowej, która niegdyś słynęła z wysokiej jakości swoich wyrobów. W budynku tym ma być m.in. centrum designu oraz nowoczesny park technologiczny.

 • Nauczyciele i inni rodacy nie chcą umów śmieciowych!

 

 

Inne informacje:

 • W Hiszpanii nie tylko kierowcy i rowerzyści, ale także piesi będą poddawani badaniu alkomatem oraz badaniu, które ma wykryć zawartość narkotyków we krwi. Czym można sobie na to zasłużyć? Wystarczy przejść przez ulicę w miejscu, gdzie jest to zabronione i przez to przyczynić się do wypadku drogowego bądź przejść na pasach na czerwonym świetle. „Zajmujemy niezbożne pierwsze miejsce w Europie. Do 80% wypadków z udziałem pieszych dochodzi w niedozwolonych dla nich miejscach” – te słowa wygłosił Pablo Barco z Naczelnej Dyrekcji Ruchu Drogowego. Może tak też przyjrzeć się pieszym na polskich ulicach? Inną sprawą jest, iż w Polsce wciąż brakuje nakładek lub podziemnych przejść, ażeby ruch zarówno pieszych, jak i samochodowy mógł przebiegać znacznie płynniej.

 • Błędy powstałe w administracji federalnej oraz śmiałość kanciarzy doprowadziła do wydania od 2008 roku przez rząd Stanów Zjednoczonych ponad 700 mln dolarów na świadczenia socjalne i emerytury dla tych, których już nie ma wśród żywych. Takie informacje podał dziennik „Washington Post”.

 • Wczoraj trzy osoby zostały zamordowane w uprowadzonym w zachodniej części Norwegii autobusie. Agresor miał ze sobą nóż. Ponoć zatrzymano pięćdziesięciokilkuletniego napastnika.

 • 51-letnia Estonka Erika Salumae – mistrzyni olimpijska w sprincie w kolarstwie torowym z 1988 roku z Seulu i z 1992 roku z Barcelony musiała sprzedać własne medale na aukcji w Londynie, gdyż potrzebuje pieniędzy na kontynuowanie leczenia. W ostatnim czasie miała operację kręgosłupa. Teraz mieszka w Hiszpanii.

 • Polska z innymi krajami bałtyckimi jest gospodarzem NATO-wskich ćwiczeń kolektywnych obrony Steadfast Jazz. Ich celem jest nauczenie żołnierzy rozmaitych krajów pracować w grupie. Tak właśnie ma wyglądać „NATO przyszłości”. Manewry zaczęły się w sobotę. Z Polski bierze w nich udział aż 3 tysiące wojskowych. Poza Polską w ćwiczeniach uczestniczy jeszcze 24 krajów. Jutro i pojutrze obserwować je będzie także szef NATO.

 • W katastrofie promu pasażerskiego nieopodal Tajlandii zginęło dwóch polskich turystów, którzy byli ze Stalowej Woli. Wedle dziennika „Bangkok Post” kapitan statku mógł być pod wpływem narkotyków i najprawdopodobniej się do tego przyznał. Na tym statku byli ludzie różnych narodowości, także Chińczycy, Rosjanie czy Tajlandczycy.

 • Włosi kupują więcej podróbek. Wszystko ponoć z powodu kryzysu. Legalny obieg nie zaspokoiłby wielu ludzi.

 • Aż 4,4 mld planet najprawdopodobniej jest podobnych do naszej planety. Mowa i o wielkości, i o temperaturze. Czy jest tam woda? Wszystko sugeruje, iż może być tam życie.

 • Indie chcą podpić Marsa? Dzisiaj z kosmodromu wystartuje pierwsza indyjska sonda. Jej zadaniem będzie badanie atmosfery czerwonej planety.

 • W Argentynie odnaleziono tajne akty junty wojskowej sprawującej rządy nad krajem na przełomie 70. i 90. lat. Są w nich i „czarne listy”, czyli ci, którzy byli uznawani za zagrożenie dla narodu.

 • Pięć osób aresztowano w Mali w sprawie z zamordowaniem francuskich dziennikarzy. Pośród nich podobno jest ich zabójca.

 

 

 

Pogoda: Deszcz na północy i na południu oraz południowym wschodzie. Najzimniej od dziewiątej rano do jedenastej (temperatura ok. 8 st. C, prędkość zachodniego wiatru ok. 18 km/h, wilgotność ok. 80%) oraz od czternastej do północy (najpierw znowu 8 st. C, a od siedemnastej już tylko 7 st. C. Od dziewiętnastej znowu temperatura spadnie o stopień. O północy jedynie 6 st. C. Najcieplej będzie w południe, albowiem termometr pokaże około 9 st. C. i utrzyma się to przez godzinę, góra dwie.

Translate »