Menu Zamknij

6 lutego 2014 roku – w kraju i na świecie

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • 25. rocznica obrad Okrągłego Stołu. To jedno z najważniejszych wydarzeń naszej najnowszej historii. To ono przyczyniło się do przemian i upadku komunizmu (nie tylko w Polsce). Obrady te trwały od 6 lutego do 5 kwietnia.

  • Premier Polski – Donald Tusk przeciw powołaniu komisji śledczej do badania likwidacji WSI. Jego zdaniem o kwestiach związanych ze służbami specjalnymi nie powinno mówić się zbyt głośno, zatem też nie zaleca powołania komisji śledczej.

  • Według Grzegorza Schetyny, który był pytany o wczorajszą wypowiedź premiera na łamach TVP Info w sprawie braku rekomendacji powołania komisji śledczej w sprawie działań Antoniego Macierewicza, że Donald Tusk „wyraźnie mówi, że to jest jego zdanie i klub będzie decydował […] Uważam, że elektorat PO oczekuje, abyśmy zagłosowali za i aby taka komisja powstała. G. Schetyna za powołaniem komisji.

  • Według byłego prezydenta Polski – Aleksandra Kwaśniewskiego, który wypowiedział się na temat USA w programie „Dziś wieczorem” w TVP Info, zaufanie wielokrotnie zostałonadszarpnięte, a to może skutkować problemem znalezienia przez Amerykanów sojuszników do współpracy w dość delikatnych obszarach.

  • Od marca w ramach ogólnopolskiego programu, który ma wesprzeć rodziny wielodzietne, wydawane będą w gminach Karty Dużej Rodziny. Mają one uprawniać do zniżek, chociażby w komunikacji publicznej.

  • Uzgodniony został wczoraj projekt uchwały Sejmu w kwestii uczczenia 25. rocznicy obrad Okrągłego Stołu.

  • W 25. rocznicę początku obrad Okrągłego Stołu prezydent Polski będzie brał udział w debacie „Okrągły Stół z perspektywy ćwierćwiecza”. Taka dyskusja zorganizowana została w zakresie cyklu „Idee Nowego Wieku”.

  • W 25. rocznicę inauguracji obrad Okrągłego Stołu Pałac Prezydencki otwarty dla zwiedzających w godzinach 15.00 – 20.00.

  • Infolinia dotycząca tańszych leków? Powstanie takiej infolinii zapowiedział to sam minister zdrowia – Bartosz Arłukowicz. Pamiętajmy jednak, iż nie każdy może swój lek zamienić na tańszy odpowiednik bez żadnych konsekwencji zdrowotnych bądź związanych z samopoczuciem.

  • Pogrzeb Niny Andrycz, czyli aktorki (damy polskiego teatru) ma odbyć się 10 lutego w Warszawie.

  • TVP szacuje, że przypadnie jej 1,3 mld zł rocznie z opłaty audiowizualnej. Oznaczałoby to, iż opłata taka musiałaby wynosić 15 zł miesięcznie.

  • Dość dokładna makieta zespołu zamkowego na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce ma służyć niewidomym w zapoznaniu się z rozstawieniem, kształtem i swoistymi elementami architektury budynków zespołu zamkowego. Są na niej nie tylko informacje w języku polskim i angielskim, albowiem nie zapomniano również o alfabecie Braille’a. Makieta została zaprojektowana i wykonana przez krakowskiego rzeźbiarza – prof. ASP Karola Badyna. Wykonanie tego projektu zleciło Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

  • Pożar w jednej z kamienic przy ul. Górnośląskiej w centrum Kalisza, dość nieszczęsny w następstwach, gdyż zginęły trzy osoby, wybuchł na poddaszu najprawdopodobniej z powodu zaprószenia ognia. Wśród rannych jest, niestety, dwoje dzieci. Pięć tychże poszkodowanych trafiło do szpitala.

  • W centrum Katowic o godz. 5 rano zderzenie autobusu komunikacji miejskiej z samochodem dostawczym. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Kierowca ciężarówki nie ustąpił pierwszeństwa autobusowi. Ruch w Katowicach utrudniony. Co najmniej 8 osób rannych, acz ich obrażenia nie są poważne.

  • Polki rodzą w Anglii i Walii o 60% więcej dzieci aniżeli w Polsce. Eksperci twierdzą, iż w Polsce istnieją przeszkody zniechęcające kobiety do zostania matkami.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Komitet ONZ do spraw Praw Dziecka zażądał, ażeby Watykan usunął ze stanu duchownego wszystkich winnych pedofilii i podejrzanych o te czyny. Poza tym domaga się, żeby Watykan udostępnił swe archiwa na temat przypadków pedofilii w Kościele i tych, którzy robili wszystko, aby taka przemoc nie wyszła na jaw.

  • Watykan zastanowi się nad zarzutami ONZ.

  • Syria nie wypełniła zobowiązań międzynarodowych. Mowa o likwidacji arsenału chemicznego. Wczoraj upłynął czas, który otrzymała Syria na wywiezienie 1200 ton substancji chemicznych. Takie wiadomości podała Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej.

  • Komisarz Unii Europejskiej do spraw rozszerzenia i polityki sąsiedztwa – Sztefan Fuele oświadczył, że jeśli kryzys na Ukrainie dobiegnie końca, to Unia Europejska jest gotowa poszerzyć swoją pomoc i angażować się na rzecz przeprowadzenia reform politycznych i ekonomicznych w tymże kraju.

  • Kreml (Rosja) i niepokój z powodu wzrostu zadłużenia Ukrainy na dostarczany przez Rosję gaz.

  • Macedoński parlament i przyjęta przez niego ustawa nakazująca chemiczną kastrację recydywistów, którzy byli skazywani (co najmniej dwa razy) za seksualne wykorzystywanie dzieci. Podług jednej z najważniejszych macedońskich organizacji walczącej o prawa dzieci – Megjaszi przepisy te są jeszcze zbyt łagodne.

  • Sprawca napadu na jubilera we Francji zatrzymany po prawie roku. Rabunek można byłoby zaliczyć do idealnego, gdyby nie pozostawienie jednego śladu. Czwartego miesiąca 2013 roku dwóch zamaskowanych mężczyzn dostało się do domu właścicielki sklepu jubilerskiego i związało 56-letnią kobietę. Rozlewali wokół niej benzynę i chciano ją podpalić. Uratować ją mogło tylko jedno – podanie odpowiednich cyfr, czyli kodu do alarmu w sklepie, w którym pracowała jako ekspedientka. Nastraszona tym wszystkim wyznała kod. Kiedy jeden z mężczyzn obrabował lokal, uwolniono kobietę. Nim jednak to nastąpiło, jeden z napastników złożył na jej policzku pocałunek. Podczas przesłuchiwania kobiety, ta powiedziała o tym incydencie, dzięki czemu pobrano próbkę DNA z jej policzka. Kilka dni temu zatrzymano mężczyznę podczas dokonywania innej kradzieży. Jego DNA pasowało do tego, który pobrano w kwietniu 2013 roku z policzka ekspedientki. Wyznał, iż pocałował ją, albowiem bardzo się stresowała i nie chciał, żeby „została jej trauma”.

  • W wodach Atlantyku, u wybrzeży Francji z powodu sztormu i huraganu zatonął hiszpański statek handlowy, który wpadł na skały u wejścia do portu Bayonne (po francuskiej stronie Kraju Basków). Rozpadł się na dwie części, w tym jedna (rufowa) utonęła. Udało się przewieźć na ląd dwunastu członków załogi. Jeden z marynarzy jest jednak ranny.

  • USA ostrzega amerykański resort bezpieczeństwa narodowego, poprzez linie lotnicze latające do tego kraju, przed terrorystami. Mogą przemycić materiały wybuchowe na pokład samolotów choćby w tubkach od past do zębów.

  • Noc w Kijowie minęła spokojnie. Na ul. Hruszewskiego protestujący wyświetlali reportaże na ekranie zwrócone ku milicjantom.

  • Europosłowie mają przyjąć dość ostrą rezolucję o pogrążonej w kryzysie politycznym Ukrainie.

  • Tysiące irackich kobiet nielegalnie przytrzymywanych w więzieniach. Tam są torturowane, niewłaściwie traktowane i gwałcone. Takie dane wynikają z opublikowanego dzisiaj raportu organizacji praw człowieka Human Rights Watch (HRW). Kobiety znalazły się w więzieniach ze względu na działalność ich męskich krewnych bądź żeby wywrzeć presję na mężczyznach z ich rodziny, nie zaś z powodu przestępstw, które miałyby same popełnić. Są także kopane, bite, wieszane do góry nogami, a nawet poddawane wstrząsom elektrycznym.

  • Turecki parlament zaaprobował ustawę, która pozwala władzom państwowym na zaostrzenie kontroli nad internetem. Będzie także prowadzony rejestr aktywności każdego użytkownika, a dane te będą przechowywane co najmniej przez dwa lata. Będa dla władzy dostępne na zawołanie, bez powiadomienia użytkowników. Prawo mocno krytykowane przez obrońców wolności słowa i opozycję.

  • Rusza 64. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale. Walkę stoczy 20 produkcji. Brak w nich filmów z Polski.

  • Kolumbijska policja i zatrzymany przez nią w Bogocie 78-letni mężczyzna, który w swoim żołądku przechowywał narkotyki. To najstarszy cudzoziemiec, którego zatrzymano w tym kraju za przemyt narkotyków.

Translate »