Menu Zamknij

6 sierpnia 2014 roku – wiadomości dotyczące naszego państwa i świata

 

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

 • Międzynarodowe stowarzyszenie inżynierów IEEE uhonorowało prestiżowym wyróżnieniem Milestone trzech polskich matematyków. Mowa o: Marianie Rejewskim, Henryku Zygalskim oraz Jerzym Różyckim. Prezes The Institute of Electrical and Electronics Enginners – prof. Roberto de Marca w trakcie uroczystości na Politechnice Warszawskiej zaznaczył, iż „to był kamień milowy o ogromnym znaczeniu, właściwie jeden z niewielu, który uratował ludzkie życie”. Podług historyków złamanie kodu Enigmy przyczyniło się do końca II wojny światowej. Wyróżnienia Milestone przyznaje się wybitnym ludziom, takim jak Thomasowi Edisonowi.

 • Wczoraj prezydent Bronisław Komorowski w odwiedzinach na Małopolsce. W Miechowie zwiedził Bazylikę Grobu Bożego, złożył kwiaty pod Pomnikiem z Orłem na rynku. W Olkuszu odbyło się pozowanie z mieszkańcami do zdjęcia. Na Wawelu msza za Ojczyznę, marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy (uczczenie setnej rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej). Wieczorne wzięcie udziału w zajęciach śpiewania „nie masz to jak Pierwsza, nie” na krakowskim Rynku oraz w Pikniku Legionowym.

 • Wtorkowe rządowe posiedzenie i sprawa uproszczenia prawa budowlanego. Celem jest ułatwienie prowadzenia budowy np. domów jednorodzinnych. Rząd zajęty też propozycjami zmian w ustroju sądów powszechnych oraz wojskowych.

 • Wczoraj wczesnym rankiem wyruszyła na Jasną Górę 34. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, której hasło to: „Ostatnie słowa, ostatnie czyny…”.

 • Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się wczoraj proces 19-latki oskarżonej o zabójstwo nowo narodzonego dziecka. Dziewczyna nie poczuwa się do winy. Jej zdaniem dziecko już urodziło się martwe.

 • Mężczyzna, który taranował spacerowiczów na sopockim deptaku, był – według badań biegłych psychiatrów – w tym momencie niepoczytalny.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

 • Niemiecka prasa i jej pozytywna wtorkowa reakcja na decyzję rządu o cofnięciu pozwolenia na sprzedaż Rosji nowoczesnego centrum dowodzenia.

 • Hiszpański rząd podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży broni do Izraela. Takie informacje podały media.

 • Komisarz UE do spraw energii – Guenther Oettinger zakomunikował poprzez „Frankfurter Allgemeine Zeitung” kolejną próbę mediacji w konflikcie dotyczącym dostawy gazu między Rosją a Ukrainą.

 • W Strefie Gazy chwilowe zawieszenie broni.

 • Na Ukrainie głośno o apelu władz do cywilów, mieszkańców wschodu kraju o opuszczenie zajętych przez prorosyjskich bojowników ziem. Jednocześnie Rosja prawie podwoiła liczbę żołnierzy przy granicy z Ukrainą, co może oznaczać plany zbrojnej interwencji w razie następnych udanych kroków ukraińskich rządzących.Napisał o tym także „New York Times”.

 

 

Translate »