Menu Zamknij

9 stycznia 2014 roku – informacje z Polski i ze świata

 

 

Ostatnie wieści z kraju:

  • Na jednej z posesji w Kędzierzawicach (koło Nasielska) nieopodal Pułtuska na Mazowszu odnaleziono zakopane zwłoki dziecka. Na razie zatrzymano 40-letnią kobietę, która najprawdopodobniej jest matką noworodka. Taką informację podała prokurator rejonowy w Pułtusku – Jolanta Świdnicka.

  • Funkcjonariusze posłużyli się bronią palną w pościgu daewoo tico, który to pod osłoną nocy ze środy na czwartek nie zatrzymał się do kontroli w miejscowości Drobin pod Płockiem (Mazowieckie). Finał pościgu miał miejsce w miejscowości Kozłowo. Policjanci trafili w jednego z uciekających samochodem. Mężczyzna trafił do szpitala, acz jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W aucie znaleziono osiem butli gazowych nieznanego pochodzenia.

  • W maju Polacy mają wybrać 51 posłów do Parlamentu Europejskiego, którym to przyjdzie ubiegać się o mandat z 13 dużych okręgów wyborczych. Konstytucjonaliści, zwracają szczególną uwagę m.in. na skomplikowaną ordynację i dość małą frekwencję w poprzednich wyborach do PE. Być może jest to efekt braku wiedzy o ich istotności.

  • Sejm zajmował się m.in. rządowymi projektami w sprawie: karania unijnych piratów drogowych, europejskiej inicjatywy obywatelskiej oraz służby w Narodowych Siłach Rezerwowych.

  • Zebranie zarządu Platformy obywatelskiej. Przedmiotem dyskusji władz PO obecna sytuacja polityczna i tegoroczne wyzwania.

  • Rzecznik partii SLD – Dariusz Joński oświadczył, iż jego partia ma zamiar złożyć wniosek do marszałek Sejmu o powołanie sejmowej komisji śledczej do spraw tzw. infoafery. Pierwszy przed komisją, według Jońskiego, winien stawić się Sławomir Nowak (PO).

  • Zarzuty składania fałszywych oświadczeń majątkowych postawiono byłemu ministrowi transportu – Sławomirowi Nowakowi. Poinformowała o tym dzisiaj Prokuratura Okręgowa w Warszawie. S. Nowak nie przyznaje się do zarzutów i odmawia składania wyjaśnień.

  • Radosław Sikorski liczy na „zakończenie sporu o zasiłki na linii Warszawa – Londyn”. W radiowej Jedynce szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, iż brytyjscy politycy przestaną „czepiać się” naszych rodaków.

  • Na Podhalu, nie inaczej niż w wielu innych miejscach w Małopolsce, stacje narciarskie oraz ośrodki narciarskie są zamykane z powodu wiosennej pogody. Mimo nocnych przymrozków nie wszędzie wytwarzana jest odpowiednio gruba sztuczna pokrywa śnieżna.

  • Mariusz Nowak poszukiwany listem gończym w sprawie śmiertelnego potrącenia 13-latka koło Otwocka. Do wypadku doszło 11 grudnia 2013 roku. To wtedy rodzeństwo wracało poboczem do domu. Podejrzany najprawdopodobniej ukrywa się we Francji (być może u swojego brata). Już raz był karany za podobne wydarzenie.

 

 

Ostatnie wieści z zagranicy:

  • Pjongjang nie przyjął propozycji wznowienia spotkań rodzin rozdzielonych ponad pół wieku temu po wojnie koreańskiej.

  • W Kraju Stawropolskim, blisko Soczi, został ogłoszony alarm antyterrorystyczny. W paru miejscowościach tego kaukaskiego rejonu policjanci znaleźli auta z ciałami martwych kierowców. W dwóch samochodach znajdowały się bomby domowej produkcji. Kraj Stawropolski graniczy z Krajem Krasnodarskim, w którym to już za prawie miesiąc zaczną się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

  • Pięć osób zginęło, a co najmniej dwanaście zostało rannych w czwartek w wybuchu w zakładach chemicznych, które należały do grupy Mitsubishi Materials w Japonii. O tym wydarzeniu poinformowały źródła policyjne. Wybuch zgłoszono policji o 14., czyli o 6 czasu polskiego.

  • Litwa i 40 tysięcy litów, czyli aż ok. 50 tysięcy zł musi uiścić dyrektor administracji samorządu regionu solecznickiego – Bolesław Daszkiewicz. Powód? Nieusunięcie dwujęzycznych tablic. Na zapłacenie kary ma zaledwie miesiąc. Według posłanki Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Wandy Krawczonok taka decyzja to efekt politycznego zamówienia sił nacjonalistycznych: „Orzeczenie sądu jest nie tylko niezrozumiałe, lecz wręcz szkodliwe, bowiem totalnie kompromituje nasz kraj na arenie międzynarodowej. Nakładanie tak drakońskich kar za używanie swego języka ojczystego obok języka państwowego w napisach umieszczanych na domach jest niedopuszczalne”.

  • Premier ukraińskiego rządu – M. Azarow uważa, iż Ukraina powinna rozpocząć „praktyczne rozmowy” na temat warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej i stworzenia sfery wolnego handlu z Unią Europejską oraz niezwłocznie uruchomić program współpracy przemysłowej z Rosją.

  • Niemcy mają pomóc w unieszkodliwieniu syryjskiej broni chemicznej. Eksperci z tego kraju będą się zajmować tymi chemikaliami, które pozostaną po neutralizacji gazów bojowych zgromadzonych w Syrii.

  • Wystartowanie prywatnej rakiety z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odłożone przez silną aktywność elektromagnetyczną Słońca. O przełożeniu startu tejże rakiety poinformowała amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

 

 

Translate »